Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic ADA, nowa technologia do archiwizacji danych

g_maly 23 Lis 2009 20:15 1635 2
 • Panasonic ADA, nowa technologia do archiwizacji danych
  Panasonic opracował dysk optyczny o nazwie "Advanced Disc for Archive" (ADA) (w wolnym tłumaczeniu: „Zaawansowany dysk do archiwizacji danych”) z obudową podobną do tej wykorzystywanej w kasetach. Nowy produkt skierowany jest do archiwizowania danych i zdjęć w placówkach medycznych.

  ADA wykorzystuje, krótszą falę lasera dzięki czemu oferuje bardzo dużą pojemność dochodzącą do 50 GB. Panasonic twierdzi że nowe nośniki posiadają mniejszy wskaźnik błędu i dzięki zastosowanej obudowie dają długą żywotność przechowywanych informacji. Badania przeprowadzone przez producenta wykazały, że dysk ADA zapewnia bezawaryjność przez ponad 50 lat gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej (25 stopni) oraz przy wilgotności wynoszącej 80%. Nośniki ADA-media są starannie wybierane zanim trafią do sprzedaży. Współczynnik błędów jest bardziej rygorystyczny niż w przypadku dysków Blu-ray w celu zapewnienia niezawodności przy zapisie danych.

  Obecnie dostępne są dwa modele o pojemności 50GB i 25GB. Do sprzedaży trafiły również specjalne napędy. Zewnętrzny wykorzystuje interfejs USB2.0, wewnętrzny zaś SATA. Nośniki ADA są odczytywane bez wyjmowania z obudowy.

  źródło:http://www.cdrinfo.com/Sections/News/Details.aspx?NewsId=26358


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 24 Lis 2009 11:46
  Krzysiek16
  Poziom 24  

  Ciekawe ile to będzie kosztowało i czy się upowszechni poza rynkiem medycznym. 50GB to niebylejaka pojemność. Transfer 72Mbps to też nieźle, chociaż odczyt całego nośnika zajmie 1.5 godziny. Szkoda, że nie wiadomo, ile trwa zapis.