Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja danych na telefony komórkowe za pomocą LEDów

tpokala 23 Lis 2009 20:29 3324 7
  • Transmisja danych na telefony komórkowe za pomocą LEDów

Nie jestem pewien czy to dobra czy zła wiadomości dla użytkowników komórek, ale kilka japońskich firm opracowało technologię, która umożliwia przekazywanie informacji z migających diod LED wykorzystywanych, na przykład w reklamach, na telefony komórkowe - jedynie za pomocą światła, bez fizycznego kontaktu. Do firm, które zaangażowały się w prace nad nową technologią można zaliczyć kilku potentatów, takich jak Toshiba czy NEC.

W nowym systemie, użytkownicy komórek nie muszą już skanować coraz powszechniejszych, także w Polsce, kodów QR, żeby uzyskać dostęp do informacji - wystarczy, że przejdą obok reklamy. Jeśli reklama ma powierzchnię około 1 metra kwadratowego i zawiera diody LED, potencjalny klient może stać nawet 5 metrów od reklamy (im większa powierzchnia reklamy, tym odległość może być większa). Jeśli użytkownik jest zainteresowany tym, co jest na reklamie, to wystarczy, aby wskazał telefonem na reklamę, żeby od razu zobaczyć na swoim ekranie informacje.

Diody migają około 4 milionów razy na sekundę i wymagają użycia czegoś, na wzór odbiornika światłoczułego. Reklamodawcy mogą zmienić częstotliwość migania do zmiany treści informacji, jakie mają być wysłane do klienta.

Jeśli prace nad technologią utrzymają dotychczasowe tempo, to możemy się spodziewać, że będzie powszechnie dostępna w 2013 roku.

Źródło:
    http://www.mobilecrunch.com/2009/11/23/now-bl...ransmit-information-to-cell-phones-via-light/

• #2 23 Lis 2009 22:33
    Krzysiek16
    Poziom 24  

To samo, tylko w pasmie podczerwieni i to jeszcze w wersji dwukierunkowej znamy już od dobrych 16 lat.

• #3 23 Lis 2009 22:33
    tpokala
    Poziom 19  

ale na jaką odległość?

• #4 23 Lis 2009 22:49
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

No tak ale nie porównuj jednej diody nadawczej i odbiorczej z układem o powierzchni 1m^2 zasięg na pewno będzie dużo większy.

• #5 23 Lis 2009 23:07
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Co to za problem odległość? Łącza laserowe działają na odległości kilkudziesięciu albo kilkuset (z lepszą optyką) metrów - zasada działania ta sama. Pełnoprawne urządzenia IrDA (nie te stosowane w telefonach, które muszą być energooszczędne) mogły działać na odległość 3m. Dalej nie widzę w tym żadnej nowości. Widzę za to kolejny sposób reklamowania się - a to jak zawsze mi się nie podoba.

• #6 24 Lis 2009 00:37
    swiftgeek
    Poziom 12  

Aaaa tu chodzi o podświetlenie.... głupio że trza było się domyślać i powiązywać informacje... W sensie że jest normalne oświetlenie jakiegoś obiektu (plakatu/billboardu) które drga niezauważalnie dla nas :P

• #7 24 Lis 2009 15:44
    REVISOR
    Poziom 25  

Ech, kolejny sposób na wciskanie reklam do komórek ale za to dosyć pomysłowy, w łatwy sposób można by było pobrać demo muzyki albo filmu.

• #8 24 Lis 2009 20:17
    Morfeusz1991
    Poziom 14  

... razem z kilkoma reklamami które będą musiał się wcześniej wyświetlić, jasne już chcę mieć taki telefon! :)

PS: Dziennie przychodzą mi trzy sms z sieci typu "Pudelek donosi...", mam już tego dość...