Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o oświetlenie w mieszkaniu

23 Nov 2009 22:31 3521 9
lampy.pl
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • lampy.pl
 • #2
  Pawcio89
  Level 19  
  Jeśli dobrze zrozumiałem temat to lampy mają być oddalone od siebie o 5m. w takim razie do pierwszej lamy ciągniesz sobie 3 przewody i do kostki podpinasz jeden przewód fazowy i zero. Następnie od kostki pierwszej lampy ciągniesz przewód zero do drugiej natomiast fazę w jednym kawałku z wyłącznika.
  Co do przekroju przewodów to 1,5mm spokojnie wystarczy.
  Mam nadzieję że napisałem to w miarę zrozumiale :)
 • lampy.pl
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Pawcio89
  Level 19  
  Jak już to odwrotnie, jest jedno wspólne zero a natomiast fazy są oddzielne dla każdej lampy. Natomiast co do liczby przewodów to do wyłącznika idą dwa przewody (zero i faza) natomiast od przełącznika muszą wychodzić trzy przewody (wspólne zero i dwa przewody fazowe, gdzie jeden idzie do jednej lampy natomiast drugi do drugiej) gdyż w przeciwnym razie stosownie podwójnego wyłącznika traci swój sens.
 • #5
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Tak nie można zrobić! Skoro jest remont pokoju, to należy ułożyć nowy przewód.
  Miejsce w którym następuje łączenie przewodów musi być dostępne!

  Pawcio89
  Quote:
  Natomiast co do liczby przewodów to do wyłącznika idą dwa przewody (zero i faza) natomiast od przełącznika muszą wychodzić trzy przewody

  Przewód 5x do włącznika i w dodatku faza i zero? Bzdura na kiju!
  Quote:
  do wyłącznika idą dwa przewody (zero i faza) natomiast od przełącznika muszą wychodzić trzy przewody

  Jaka jest różnica między wyłącznikiem, a przełącznikiem?
 • #6
  Szybki Elektron
  Level 25  
  Witam. Przełącznik ma dwa klawisze i najczęściej 3 zaciski do przewodów. Do jednego z nich, oznaczonego często kolorem czerwonym, lub opisanego "F", doprowadza się FAZĘ, a dwa pozostałe zasilają FAZĄ obciążenie - żarówki, gdy styki są zamknięte. Przewodu NEUTRALNEGO ("ZERA") nie doprowadza się do wyłącznika, czy przełącznika.
  Przewód 3x1,5 mm2 wystarczy w zupełności. Rysunek wydaje się prawidłowy z jednym zastrzeżeniem. Nowe instalacje, lub remontowane powinny mieć dodatkową żółtozieloną żyłę ochronną doprowadzoną do punktów odbioru. Dla żyrandola z przełącznikiem (dwuobwodowego) powinien być przewód 4x1,5. Można to pominąć, jęsli żyrandol jest np. plastikowy i nie wymaga dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej. Pozdrawiam.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Szybki Elektron
  Level 25  
  A Kolega Akrzy 74 ma rację - żadnych połaczeń poza puszkami!

  Dodano po 2 [minuty]:

  ...bo niezgodne ze sztuką, ale decyzja należy do Ciebie.
 • #9
  Pawcio89
  Level 19  
  Sorry za te głupoty które wcześniej napisałem ale tak to jak człowiek wraca z uczelni z 5 godzin matematyki pod rząd. Idzie się wykończyć psychicznie.
  A co do tematu to do puszki z wyłącznikiem idzie trzy przewody, jedno dojście i dwa odejścia. Tak aby podpiąć pierwszą i drugą lampę osobno. Łączy je jedynie wspólny przewód zera.
 • #10
  fazer1
  Level 12  
  Żeby było dobrze to znajdź puszkę(zazwyczaj nad wyłącznikiem)tam znajdziesz te same przewody,które wystają przy żyrandolu.odłączasz jeden fazowy i podłączasz do planowanej lini na LEDY,a drugą żyłę podłącz do przewodu neutralnego(zera)i będzie git.Stracisz w tym układzie podział żyrandola na dwu obwodowy.A może lepiej dołożyć nowy włącznik??