Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OR Preludium -brak odbioru radiowego.

24 Nov 2009 10:58 3269 17
 • Level 16  
  Witam,posiadam dwa radioodbiorniki Preludium i Kaprys,oba mają te same lampy /2xECH21,EBL21,AZ1,EM4/ i niestety pracują tylko adaptery,na zakresach radiowych tylko ciche burczenie oczywiście z prawidłową anteną i uziemieniem,posiadam jeszcze kilka zapasowych wymienionych lamp używanych i po podmianach bez efektu.Napięcia mieszczą się podanych granicach-wszędzie o kilka wolt powyżej.Kondensatory sprawdzone miernikiem cyfrowym pojemności,opory też.Przeczytałem wszystkie posty/jeszcze nie robiłem pomiarów miliamperomierzem,bo nie wiem co zrobić jakby się pomiary nie zgadzały,w jaki sposób doprowadzić do poprawnych.Brak ujemnego napięcia kilku wolt/jak dobrze zrozumiałem przeczytane posty na pierwszej lampie ECH21 nóżka 4 i 7?,jest w granicach kilkunastu miliwolt,opornik r7 sprawny.Opisuję radio Preludium i proszę o pomoc.
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 28  
  Pierwsza rzecz w tych radyjkach to sprawdź cewki wejściowe , oscylatora . Bardzo często zjedzone przez myszki . Wszystko zrobisz a z tym możesz mieć problem . A wzmacniacz pracuje (m.cz) ?
 • Level 16  
  Cewki sprawdzone na przejście buzera,m.cz. pracuje - jak napisałem adapter odbiera.Jeszcze jedno,pamiętam,że gdzieś w starej literaturze widziałem schemat radioodbiornika lampowego z podanymi punktami gdzie należy podać sygnał w.cz i m.cz. aby sprawdzić poszczególne stopnie odbiornika zaczynając od wzm.m.cz.Może ktoś z Kolegów wie gdzie to odszukać-oczywiście był też tam pokazany prosty tranzystorowy generator w.cz.,m.cz posiadam.Zaznaczam,że odbiorniki lampowe nie są moją mocną stroną,naprawiam współczesny sprzęt.
 • Admin of Retro group
  Heterodyna nie pracuje, to przede wszystkim. Poszukaj, na forum, dużo takich przypadków było przytaczanych.
  Przede wszystkim:
  - wyczyścić styki w przełączniku;
  - sprawdzić emisję ECH21, ewentualnie podmienić i przeczyścić jej podstawkę;
  - wymienić kondensatory mikowe i smołowe;
  - skontrolować rezystory w tej okolicy - czasem mają przerwę.
 • Level 24  
  Mój "Kaprys" również wykazywał podobne objawy, czyli brak odbioru na wszystkich zakresach. Pracował jedynie wzmacniacz m.cz. w pozycji "gramofon". Przyczyną był brak styku w przełączniku klawiszowym. Po jego gruntownym wyczyszczeniu, odbiornik działa na wszystkich zakresach.
 • Level 28  
  Cewki radziłbym Ci sprawdzić omomierzem i podstawa - pomiar napięć . Nie masz oryginalnego schematu ? weź coś podobnego na tych samych lampach .
 • Level 16  
  W dalszym ciągu stoję w miejscu,wszystko miernikiem sprawdzone.Może jest rozsrtojone?Wiem,że potrzebny jest generator 465KHz.Posiadam tranzystorowy odbiornik Aneta R-605- czy istnieje możliwość wykorzystania go jako generatora 465 KHz doprowadzając sygnał z tego radia do siatek lampowych,jeżeli tak,to z którego punktu Anety.Dziękuję za pomoc.
 • Level 28  
  Schemat Preludium (Poemat) jak również Kaprysa jest ogólnie dostępny w internecie, nie chce się chwile poszukać? Proszę bardzo ale następnym razem warto trochę poszperać http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1961_04_1.htm
  Na początku sprawdź napięcia na lampach ECH21. Ważne są napięcia na anodach (triody i heptody) i na S2+4. Jak to zrobisz to napisz jakie są napięcia (na obu lampach). Często się zdarza że opornik doprowadzający napięcie jest uszkodzony albo kondensator odsprzęgający ma zwarcie. To też możesz sprawdzić miernikiem, ustaw na rezystancję (niską) i leć po kolei. Jeśli cewki masz sprawne i przeczyszczone styki przełącznika zakresów (a liczę że to zrobiłeś) to radio musi grać. Ważna jest długa antena bo jeśli nawet radio będzie rozstrojone to na jakimś zakresie powinieneś cokolwiek odebrać. Najlepiej uruchamiaj radio na krótkich falach bo tam są grube druty i myszy się ich nie imały.
  Powodzenia
 • Level 16  
  Schemat już posiadałem,antenę mam dobrą,przełączniki cewki sprawdzone.Podaję napięcia:na elektrolicie 192i225V,żarzenie lamp 6,5V,na EBL n.2 214,n.4 202,ECH21/2 n.2 199V,n.3 39V,n.5 61V.ECH21/1 n.2 193V,n.3 95V,n.4 minus 7,6V,n.5 60V.Wydaje się mi,że niektóre napięcia są zaniżone,podmienię elektrolit i zobaczymy.Posiadam kilka lamp ECH21,podstawiałem i chociaż jest niewiarygodne mogą być uszkodzone.

  Proszę zaznajomić się z wewnętrznym regulaminem działu Elektronika Retro oraz regulaminem forum, po czym poprawić pisownię.
  [Futrzaczek]
 • Admin of Retro group
  Napięcia nie są takie złe. Bardziej obstawiam popsucie się kondensatorów mikowych wewnątrz kubków p.cz. lub w przełączniku zakresów. Jedyny lek: wymiana tych elementów + gruntowne zestrojenie odbiornika.
 • Level 16  
  Właśnie,w kubkach kondensatory mikowe mają zbliżoną pojemność/badane miernikiem pojemności/cewki także mają przejścia,nie sprawdzałem jeszcze pojemności pod klawiszami.Czy jest możliwość wykorzystania ze starego sprawnego radia tranzystorowego częstotliwości 465KHz modulowanej np.jakiejś stacji?Posiadam opisy strojenia lecz nie posiadam generatora.Pozdrowienia.
 • Level 16  
  Nie odbiera nic,można tylko słuchać adaptera.Jeszcze jedno pytanie-jak przeczytałem,to w lampie EBL oprócz wzmocnienia m.cz. jest także detekcja i w związku z tym czy istnieje możliwość aby ta lampa wzmacniała a nie "interesuje"ją sygnał radiowy?
 • Level 33  
  JANEK 224 wrote:
  .Jeszcze jedno pytanie-jak przeczytałem,to w lampie EBL oprócz wzmocnienia m.cz. jest także detekcja i w związku z tym czy istnieje możliwość aby ta lampa wzmacniała a nie "interesuje"ją sygnał radiowy?


  Nie ma takiej możliwości. Obydwie diody i pentoda w EBL21 mają wspólną katodę, więc jeśli pentoda dobrze wzmacnia, to emisja katody jest ok i diody detekcyjne też pracują.

  Możesz wykorzystać sygnał p.cz 465kHz z innego sprawnego odbiornika, ale najpierw musisz unieruchomic heterodynę w naprawianym odbiorniku poprzez połączenie siatki triody w lampie ECH21 z masą. Sygnał p.cz z innego radia dostrojonego do jakiejś stacji AM podajesz przez kondensator rzędu 100pF na siatkę sterującą heksody w lampie ECH21 (pierwsza lampa, bliżej obwodów ewejściowych). Stroisz filtry p.cz na maksimum odbioru. Jeśli nic nie będzie słychać to tor p.cz i/lub detektor niestety jest uszkodzony. Winne z reguły są kondensatory w kubkach filtrów p.cz., czasami zwarte kondensatory odsprzegające siatki ekranujące lamp ECH21.
 • Level 28  
  Coś Ci topornie idzie ta naprawa.To że cewki i kondensatory w p.cz są sprawne,nie znaczy że są zestrojone.Spróbuj przy podłączonej antenie ,max siły głosu,na zakresie krótkich wychwycić jakikolwiek sygnał . Następnie rdzeniami filtrów p.cz dostrój na max sygnału.Jeżeli w ten sposób uzyskasz odbiór jakiejś stacji,przystąpimy do strojenia obwodów wejsciowych .Powyższe rady są słuszne pod warunkiem że OR jest sprawny,a tylko rozstrojony.

  Dodano po 26 [minuty]:

  Kol Kriss dał mi temat do przemyślenia.EBL21,dwie diody ,wspólna katoda,wszystko się zgadza. To jakim cudem w praktyce spotykałem EBElki o słabszych (celowo iświadomie piszę słabszych) diodach ? W czasach kiedy słuchało się Wolnej Europy dużo można było zyskać dobierając egzemplarz E(B)L21.
 • Level 16  
  Wiem,że idzie mi ta naprawa topornie,jest to moja pierwsza naprawa odbiornika lampowego,z dzisiejszą chinszczyzną raczej nie mam problemów.Nie chcę się poddać,posiadam dwa radioodbiorniki o prawie identycznej budowie i oba mają identyczne uszkodzenia-odbierają tylko adapter,na zakresach radiowych w głośniku brak najmniejszego szumu tylko lekki przydżwięk.Oporniki,kondensatory po odlutowaniu jednego końca sprawdzone,przełączniki,cewki także.Cewkami ani trymerami jeszcze nie kręciłem,myślę,że zrobił to jakiś "fachowiec" nim te radia zdobyłem.Bardzo proszę o podanie którą siatką triody /chodzi o numer nóżki /mam odłączyć heterodynę.Pozdrowienia.
 • Level 25  
  TELEWIZOREK52 wrote:

  Kol Kriss dał mi temat do przemyślenia.EBL21,dwie diody ,wspólna katoda,wszystko się zgadza. To jakim cudem w praktyce spotykałem EBElki o słabszych (celowo iświadomie piszę słabszych) diodach ? W czasach kiedy słuchało się Wolnej Europy dużo można było zyskać dobierając egzemplarz E(B)L21.


  Diody są ulokowane w jednym miejscu lampy, na skraju katody. Nie znam się zanadto na radiach, ale jak pracują te diody? Jeżeli z małym prądem to bardzo możliwe jest narastanie oporu warstwy pośredniej i obniżenie parametrów.
 • Level 28  
  Heterodynę i obwody wejściowe można zablokować wkładając kawałek zwiniętego drucika w kondensator zmienny. Ja tak robię i jest OK.
  Warto by dodać że sygnał p.cz. z innego odbiornika można "podebrać" z miejsca gdzie jest dioda detekcyjna: przed diodą, nie za diodą bo za diodą masz już zdekodowany sygnał m.cz.