Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnat Ultra S zwrotnice, Vectra B,drzwi tłumione matami APP

Skipior 24 Lis 2009 13:54 1110 4
  • #1 24 Lis 2009 13:54
    Skipior
    Poziom 20  

Witam,
    Właśnie pracuję nad zwrotnicami do zestawów:

Magnat Ultra S 216 + Magnat Car Fit 87 + tweeter od zestawu magnat ultra s 216 ( to jest zestaw odseparowany ).

Myślałem nad podziałem nawet i 300/3800 przy spadku 12dB...
    Jakieś propozycje??

Na tył Magnat Ultra S 213 + tweeter od tego zestawu ( również zestaw odseparowany ).

Tutaj myślałem nad podziałem około 3200 przy spadku 12dB...

Z przodu chcę uzyskać bass i dość klarowny środek, o tweeter się raczej nie martwię...
    Z tyłu zaś wiadomo... Trzeba 13stkę uciąć tak, aby nie męczyła tweetera, a sama nie podbarwiała... Tylko czy ta 13stka poradzi sobie do 3200hz??

Zapomniałbym... Pojazd to Vectra B, drzwi tłumione matami APP i cały zestaw będzie napędzany wzmacniaczem 4 kanałowym, który odda około 70W RMS przy 4ohm na kanał. Do seryjnego radia nie ma sensu podłączać grubszych kabli niż seryjne, ale ze względu na to, że tutaj jedyną stratą będzie opór elementów na zwrotnicy pokuszę się o dobre kabelki. Radio to JVC KDR-401. 4x55W, czyli jak to mają radyjko około 4x22W RMS dla 4ohm.

Na tył będzie szedł monoblok magnata pod boofer 2x12" w konfiguracji 2ohm, czyli około 500-600W odda ( RX-MONO lub to nowsze cudo ).

0 4
  • #2 24 Lis 2009 14:09
    matiaudio
    Poziom 36  

Dlaczego magnat? Głośniki to lipa, wzmacniacze przejdą w swojej klasie cenowej. I po co Ci te 87mm magnatki? Kup dobry odseparowany zestaw na przód pod wzmacniacz i będzie grać.

0
  • #3 24 Lis 2009 15:10
    Skipior
    Poziom 20  

Mam przekonanie do tej firmy. Magnat Ultra S to jedna z wyższych serii, a dla mnie i tak minimum, bo Magnat wypuszczał wiele "lipnych" produktów. Na tył ( bagażnik ) mam niezniszczalne Shockwave 1200 x2. Praktycznie nóweczki mimo iż nie produkują ich już kope lat :)

Pod wzmacniacz idzie i przód i tył, samym przodem się nie żyje ;)) Bez tyłu nie ma tak ciekawego efektu, dźwięk jest jakby bardziej "przestrzenny" co bez dolby digital itp. wydaje się być głupie, ale raczej wiadomo o czym mówię :) Uszy nie działają tylko do przodu.

Także magnat ze względu na dobrą współpracę od lat z tą marką, 87mm są mi potrzebne, bo w VB jest miejsce na midbass, mid i tweeter, są dwa otwory na dole i jeden w boczku na wysokości elektryki od szyb.

Ahh, no i zapomniałem... Booferek do auta będzie wsadzony w swoim czasie. Na razie będą grały przody i tył. To zmusi mnie do puszczenia pełnego pasma od dołu, więc z przodu 16tki i z tyłu 13stki będą zmuszone grać od samego dołu. Aby teraz zyskać na dynamice i bassie muszę 16tki ciąć nisko, czyli około 300hz, więc konieczny będzie 87mm jako midbass-mid. Inaczej tnąc je powyżej 1000hz, dopadnie je w tym zakresie efekt dooplera, którego i tak obawiam się w przypadku 13stek ( kiedy dojdzie booferek do bagażnika te na pewno z dołu będą ucięte, co korzystnie wpłynie na średnie częstotliwości przez nie odtwarzane - zniknie efekt dooplera ).

Moja decyzja nie jest bezmyślna, myślałem nad wszystkimi możliwościami. Twoje propozycje byłyby dla mnie odpowiednie kiedy na 100% do bagażnika trafiłaby ta paczka, która czeka na wzmacniacz - jakiś monoblok...

0
  • #4 24 Lis 2009 15:18
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zagadnienia typu...by 13 tka nie podbarwiała.
    A w podstawach galimatias (tył). Totalny przerost formy nad treścią.

0
  • #5 24 Lis 2009 15:31
    Skipior
    Poziom 20  

Tak, 13stka puszczona od dołu z uwzględnieniem oktawy basowej przy odtwarzaniu częstotliwości średnich ( około 3,5 - 5 khz ) może zabarwiać/zniekształcać dźwięk przy wysokim wysterowaniu poprzez efekt dooplera.

To zjawisko jest przecież proste, mam nadzieję, że rozumiecie o co się martwię. Wystarczy na głośniczek podać sygnał około 60hz, wysterować go nieco i podać jeszcze dźwięk wyższy, jakiś typowy dźwięk, np. dźwięk włączania systemu windows - w wielu przypadkach będzie zniekształcony ( zależy od głośnika i poziomu wysterowania ).

Wracając do sedna tematu... Czy ktoś pracował z tą serią i tymi modelami na zwrotnicy o znanych mu parametrach?? Potrzebuję jakiegoś odniesienia, będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

0
  Szukaj w 5mln produktów