Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy stetoskop z prezentacją danych na TV

slavo666 24 Lis 2009 16:08 4477 1
 • Cyfrowy stetoskop z prezentacją danych na TV
  Poniższy projekt przedstawia cyfrowy stetoskop, wyświetlający przebieg bicia serca na ekranie telewizora. Urządzenie potrafi także mierzyć ilość uderzeń serca w czasie minuty oraz alarmować, gdy spadnie ona poniżej określonej wartości.
  Pierwszym segmentem wykrywającym bezpośrednio bicie serca jest zwykły stetoskop. Do niego podłączony jest mikrofon, którego sygnał wyjściowy wzmacniany jest przy wykorzystaniu wzmacniacza operacyjnego LMC7111 do postaci, która zagwarantuje jak najlepszą dokładność dla mierzących napięcie przetworników A/C. Następnie dokonywany jest niezależny pomiar przy użyciu dwóch mikroprocesorów ATmega32. Jeden z nich odpowiedzialny jest za wyświetlanie obrazu, natomiast drugi za wykonywanie niezbędnych obliczeń i tworzenie na ich podstawie odpowiednich charakterystyk. Ponadto urządzenie może komunikować się z komputerem poprzez interfejs RS232, umożliwiając zbieranie tych samych danych pomiarowych, które wyświetlane są na TV. Oczywiście mimo tego, iż urządzenie działa bardzo dobrze, nie może być w żaden sposób wykorzystywane w medycynie, jest to projekt uczelniany.
  Cyfrowy stetoskop z prezentacją danych na TV
  Schematy, obliczenia i kody źródłowe dostępne są na stronie: http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/s2004/bcr5/index.htm


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 24 Lis 2009 19:30
  mklos1
  Poziom 25  

  Ciekawe i w sumie dość proste rozwiązanie.

  Podejrzewam powód dlaczego nie może być wykorzystane praktycznie, gdyż: sygnał jako taki nie niesie ze sobą jakiejś znaczącej wartości diagnostycznej. To co jest potrzebne, lekarz wysłucha przez zwykły stetoskop, a gdy potrzebna jest głębsza diagnostyka wykonuje się EKG (lub USG jeżeli jest potrzebne badanie przepływu), które jest dużo bardziej precyzyjne niż zaprezentowany tu sygnał. Poza tym jest trudne w praktycznym użyciu. Potrzebny jest TV lub komputer.