Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną

cfo 24 Lis 2009 18:53 6346 5
  • #1 24 Lis 2009 18:53
    cfo
    Poziom 21  

Witam

Zaraz mi napiszecie było było, ale szukałem już po kilka godzin jednego tematu który tyczyłby się mnie i lipa :/ wszystko oświetleń domu 12v itp.
    Chcę ładować baterię telefoniczną (NIE TELEFON!) 3.7v 1050mAh, pro po baterii słonecznej to jeszcze nie wiem 12-6v i tak z 1,5wat max. Teraz nasuwa mi się regulator
    napięcia?? Musi mi ładować baterie do 3.7v i nie przeładowywać ani nie rozładować ,
    myślałem nad zastosowaniem jakiegoś gotowego egzemplarza z made in china do ładowarek tel. ale w tych ładowarkach nie ma regulatora bo sam tel. ma regulator.
    Więc jaki prosty schemat układ zastosować do takiego urządzenia ? Większość regulatorów jest na 12voltowe aku.

ogólny schemat to:
    Bateria słoneczna ->regulator->aku 3.7 1050mAh
    +
    czujnik ruchu(nie wiem jeszcze jaki, na pewno z małym poborem prądu)
    +
    dioda cree 3.6v 800mA 3w

0 5
  • #2 24 Lis 2009 19:35
    jezjacek
    Poziom 14  

Panel słoneczny podłaczyłbym do Link Mam coś podobnego tylko akumulator żelowy i oczywiście odpowiednia ładowarka. Uważam, że do gromadzenia energii słonecznej lepsze są własnie żelowe, bardziej tolerują różne napięcia i prądy ładowania.

1
  • #3 24 Lis 2009 19:37
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Aby mieć z baterii słonecznej 1,5W potrzebna jest powierzchnia ok. 100cm2. Oczywiście taką moc dostaniesz przy PEŁNYM słońcu i ustawieniu tak, aby promienie padały prostopadle.
    W Polsce mamy ok. 1500 godzin "słonecznych" w roku, średnio 4 godziny dziennie: 6 godzin w lecie, i 2 godziny w zimie (bo krótszy dzień). Możesz się liczyć również z tym, że nawet cały tydzień nie będziesz miał dość światła, aby Twoja bateria była w stanie ładować akumulator. Przelicz pobór prądu i pojemność akumulatora.

Sprawdź, czy cena takiej baterii słonecznej nie dyskwalifikuje Twojego pomysłu (laserowa packa na muchy).

Akumulator litowo-jonowy 3,7 potrzebuje do ładowania napięcie końcowe 4,2V +/- 50mV. Niższe napięcie będzie powodować niedoładowanie, a wyższe grozi katastrofą. Podobnie, przekroczenie napięcia 2,4V na ogniwo w akumulatorach żelowych grozi zniszczeniem akumulatora, dlatego dla pracy buforowej zaleca się 2,3V +/- 20mV na ogniwo, czyli 13,8V dla akumulatora 12V.
    Akumulatory żelowe mają samorozładowanie na poziomie 1 - 1,5% pojemności na dobę, akumulatory litowe mają samorozładowanie kilka razy mniejsze.

Dla zasilania jakichkolwiek urządzeń z baterii słonecznych najlepiej - ze względu na sprawność - sprawdzaję się przetwornice impulsowe.
    Układów przetwornic impulsowych "step-down" jest Ci u nas dostatek, nie tylko w Googlu, ale i na Elektrodzie.

1
  • #4 24 Lis 2009 21:52
    cfo
    Poziom 21  

Nie oczekuje świecenia tej diody przez całą noc, chcę zrobić oświetlenie w miejscach których np dopiero będę szedł nocą, uruchomi je czujnik ruchu i włączy się wtedy i oświetli mi np jedno miejsce przed domem.
    Propo miejsca mam go nie dużo bo chciałbym zmieścić regulator w tym małym pudełku z lampy halogenowej. Poniżej foty, oświetlenie z tej diody zadowala mnie w 100% i to baterią na zdjęciu. Na razie to tylko projekt .

Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną

0
  • #6 25 Lis 2009 07:14
    cfo
    Poziom 21  

Czujnik pobierałby jakieś 5mA, bynajmniej taki teraz znalazłem.

0