Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną

cfo 24 Nov 2009 18:53 7378 5
Optex
 • #1
  cfo
  Level 21  
  Witam

  Zaraz mi napiszecie było było, ale szukałem już po kilka godzin jednego tematu który tyczyłby się mnie i lipa :/ wszystko oświetleń domu 12v itp.
  Chcę ładować baterię telefoniczną (NIE TELEFON!) 3.7v 1050mAh, pro po baterii słonecznej to jeszcze nie wiem 12-6v i tak z 1,5wat max. Teraz nasuwa mi się regulator
  napięcia?? Musi mi ładować baterie do 3.7v i nie przeładowywać ani nie rozładować ,
  myślałem nad zastosowaniem jakiegoś gotowego egzemplarza z made in china do ładowarek tel. ale w tych ładowarkach nie ma regulatora bo sam tel. ma regulator.
  Więc jaki prosty schemat układ zastosować do takiego urządzenia ? Większość regulatorów jest na 12voltowe aku.

  ogólny schemat to:
  Bateria słoneczna ->regulator->aku 3.7 1050mAh
  +
  czujnik ruchu(nie wiem jeszcze jaki, na pewno z małym poborem prądu)
  +
  dioda cree 3.6v 800mA 3w
 • Optex
 • #2
  jezjacek
  Level 14  
  Panel słoneczny podłaczyłbym do Link Mam coś podobnego tylko akumulator żelowy i oczywiście odpowiednia ładowarka. Uważam, że do gromadzenia energii słonecznej lepsze są własnie żelowe, bardziej tolerują różne napięcia i prądy ładowania.
 • Optex
 • #3
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Aby mieć z baterii słonecznej 1,5W potrzebna jest powierzchnia ok. 100cm2. Oczywiście taką moc dostaniesz przy PEŁNYM słońcu i ustawieniu tak, aby promienie padały prostopadle.
  W Polsce mamy ok. 1500 godzin "słonecznych" w roku, średnio 4 godziny dziennie: 6 godzin w lecie, i 2 godziny w zimie (bo krótszy dzień). Możesz się liczyć również z tym, że nawet cały tydzień nie będziesz miał dość światła, aby Twoja bateria była w stanie ładować akumulator. Przelicz pobór prądu i pojemność akumulatora.

  Sprawdź, czy cena takiej baterii słonecznej nie dyskwalifikuje Twojego pomysłu (laserowa packa na muchy).

  Akumulator litowo-jonowy 3,7 potrzebuje do ładowania napięcie końcowe 4,2V +/- 50mV. Niższe napięcie będzie powodować niedoładowanie, a wyższe grozi katastrofą. Podobnie, przekroczenie napięcia 2,4V na ogniwo w akumulatorach żelowych grozi zniszczeniem akumulatora, dlatego dla pracy buforowej zaleca się 2,3V +/- 20mV na ogniwo, czyli 13,8V dla akumulatora 12V.
  Akumulatory żelowe mają samorozładowanie na poziomie 1 - 1,5% pojemności na dobę, akumulatory litowe mają samorozładowanie kilka razy mniejsze.

  Dla zasilania jakichkolwiek urządzeń z baterii słonecznych najlepiej - ze względu na sprawność - sprawdzaję się przetwornice impulsowe.
  Układów przetwornic impulsowych "step-down" jest Ci u nas dostatek, nie tylko w Googlu, ale i na Elektrodzie.
 • #4
  cfo
  Level 21  
  Nie oczekuje świecenia tej diody przez całą noc, chcę zrobić oświetlenie w miejscach których np dopiero będę szedł nocą, uruchomi je czujnik ruchu i włączy się wtedy i oświetli mi np jedno miejsce przed domem.
  Propo miejsca mam go nie dużo bo chciałbym zmieścić regulator w tym małym pudełku z lampy halogenowej. Poniżej foty, oświetlenie z tej diody zadowala mnie w 100% i to baterią na zdjęciu. Na razie to tylko projekt .

  Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną Ładowarka baterii 3.7v przez baterie słoneczną
 • #6
  cfo
  Level 21  
  Czujnik pobierałby jakieś 5mA, bynajmniej taki teraz znalazłem.