Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49

luka0199 24 Lis 2009 20:21 6641 6
  • #1 24 Lis 2009 20:21
    luka0199
    Poziom 12  

Witam. Jestem w trakcie wykonywania przetwornicy impulsowej projektu Kociątka z tego wątku; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic222316-120.html,, z drobnymi modyfikacjami które wprowadził Gregor10 w tym wątku; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic563823-180.html.. Przetwornice planuje wykonać z częstotliwością pracy jak poprzednicy 50khz, na rdzeniu etd 49 z materiału 3c90, napięcie symetryczne na wyjściu +-55v. Korzystając z wzorów zamieszczonych w projekcie przetwornicy audio 250w Qweta, która jest zbudowana w tej samej topologii wyszło mi 26zw na pierwotnym i 2*6zw na wtórnym. Mam takie pytanko jak poprawnie obliczyć dławik wyjściowy, bo nawijając jak poprzedni wykonawcy po 11 zwoi na żółte rdzenie z atx zmierzona indukcyjność wynosi zaledwie 14uH i jakie rdzenie najlepiej zastosować na dławiki? Mam tez pytanie odnośnie rezystora przekładnika prądowego na schemacie oznaczonego R1xg, ma on wartość 100r a przekładnik prądowy przekładnie 1/30. Korzystając ze wzoru
    Rx = (0,9Ω * n2) / n1
    n1- uzwojenie pierwotne
    n2- uzwojenie wtórne
    wartość rezystora powinna wynosić 27r, czy ja korzystam ze złego wzoru czy w schemat wdarł sie błąd?

No i mam mały problem złożyłem wszystko w całość i odpaliło ładnie bez żadnego grzania , wszystko kompletnie zimne (oczywiście bez obciążenia). Pierwotne 34 zw 4 drutami 0,7mm, wtórne 2*8zw 4 drutami 0,7mm, ale niestety napięcie na wyjściu jest równo +-35v zamiast planowanych +-55.

Zacząłem sprawdzać napięcia na pierwotnej i sie okazało ,że na wejściu jest 205v zmiennego, za prostownikiem wejściowym 259v, a na kondensatorach 128v. Z gniazdka wychodzi mi 215v. Czy to możliwe ,żeby był taki spadek napięcia bez obciążania zasilacza? Przypomnę tylko, że tranzystory i diody wszystko zimne. Na to wychodzi, że będę musiał przewinąć transformator główny pierwotne 26 a wtórne bez zmian. Obciążyłem dla próby zasilacz 1 końcówką irka i po pół h grania niewielki radiator jest nawet nie letni.

Podczas testów zauważyłem durze spadki napięcia pod obciążeniem spadało do około+-25. Troszkę za dużo bo obciążenie było około 150w,może to też być spowodowane małymi pojemnościami na wejściu i wyjściu zasilacza, po stronie pierwotnej mam tylko 2*560uf na 200v, a po wtórnej 2*680uf. Jutro przewinę transformator i zobaczę jak będzie.

Niechcący zrobiło mi sie zwarcie na diodach wyjściowych, dla lepszego chłodzenia zrobiłem je na osobnych radiatorach i niezauważyłem,że sie stykają także dalsze próby dopiero w przyszłym tygodniu, jak przyjdą tranzystory. Na pierwotną już mam 1000uf na całe 320v wiec dołożę do obecnych kondensatorów , a na wyjście zamówiłem 2*4700uf.Dziś podczas testów obciążając zasilacz tak koło 400w przez 4h wszystko kompletnie zimne, tylko radiator od tranzystorów delikatnie letni.

• #2 03 Gru 2009 16:05
    Qwet
    Poziom 33  

Wzór na ilość zwojów w mojej przetwornicy jest wyprowadzony dla f=30khz i Bm=250mT, więc nie możesz się nim sugerować przy obliczaniu ilości zwojów w swojej przetwornicy. To samo rezystor przekładnika prądowego. Wzór nie jest żadną świętością, równie dobrze mógłbym tam wpisać 0,2Ω albo 4,5Ω i nawinąć inne uzwojenia przekładnika. Ale akurat pasowało mi 0,9Ω :)

Co do zbyt niskiego napięcia - z proporcji uzwojeń wychodzi (8/34)*128=30,1V. Bez żadnego obciążenia zawsze będzie trochę większe, więc mniej więcej takie jakie otrzymałeś. Pod obciążeniem napięcie powinno już spadać trochę poniżej +/-30V. W czym jest problem?

Jeśli przetwornica miała zwarcie, a nie ma zabezpieczeń, to mogłeś spalić znacznie więcej elementów niż tylko mosfety.

Jeśli nawet przy mocy 400W kompletnie nic się nie grzeje, to znaczy że zasilacz ci się udał ;)

BTW, uzwojenie pierwotne jest zbyt grube, albo uzwojenie wtórne jest zbyt cienkie. Jaką moc chcesz osiągnąć?

Dodano po 15 [minuty]:

Strasznie nie chciało mi się ściągać rar'a i dokopywać się do ukrytego w nim pedeefa. Teraz zebrałem się w sobie i się wysiliłem :) I od razu pierwsza uwaga - żeby stabilizacja napięcia wyjściowego miała sens, trzeba zastosować jeden sprzężony dławik wyjściowy o dużo większej indukcyjności niż dwa małe w przypadku braku stabilizacji. Do tego transformator powinien dawać napięcie jakieś 1,5 raza większe niż oczekiwane napięcie wyjściowe.

• #3 03 Gru 2009 20:35
    luka0199
    Poziom 12  

Z przetwornicy chciałbym osiągnąc jakieś 600-700w, bez żadnych szaleństw rzędu kw. Co do napięcia to zakładałem napięcie wejściowe 160v i dlatego źle wyliczyłem przekładnie teraz mam nawinięte 34/15 według Twojej rady półtora raza większe od oczekiwanego napięcia wyjściowego. Nawijałem tez na pierwotnym 26, ale karkas był mało wypełniony i postanowiłem przewinąc. Co do dławika sprzężonego to mniemam,że poprawi się symetryczność napięć. Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zrealizowane jest na przekładniku prądowym , jest jeszcze ogranicznik napięcia. Niestety nowe mosfety jeszcze nie przyszły, a strasznie mnie ciekawość zżera jak teraz będzie się zachowywać przetwornica. Mam pytanie co do rdzenia na dławik czy nadawałby sie rdzeń ei33 lub etd34 z atx z przekładką miedzy połówkami rdzenia? Mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego grubość uzwojeń na pierwotnym i wtórny powinna być różna (oczywiście to, że wtórne musi być grubsze wiem)? Ogólnie zasilacz ma służyć do 2 końcówek Irka na irfp250n przy napięciu ok +-55v, 8r na niższych napięciach juz testowałem i jest całkiem całkiem nawet nie wiedziałem ,że moje stare kolumny mogą wydać tak ładne dźwięki. A tak przy okazji to gratuluje świetnego projektu i opisu Twojej przetwornicy wykonałem jedną dla kolegi i odpaliła od kopa:D. przyznam się szczerze, że nie tak łatwo jest zrobić dobrą przetwornice spędziłem kilka godzin w poszukiwaniu wzorów i niestety dla kogoś kto dopiero zaczyna to długa droga.

• #4 04 Gru 2009 12:08
    Qwet
    Poziom 33  

luka0199 napisał:
    Co do dławika sprzężonego to mniemam,że poprawi się symetryczność napięć.

nie nie, wtedy symetria napięć się dopiero POJAWI :)

luka0199 napisał:
    Zabezpieczenie przeciwzwarciowe zrealizowane jest na przekładniku prądowym...

Więc dlaczego wywaliło ci mosfety? Żeby zabezpieczenie zadziałało, na rezystorze bocznikowym potrzeba napięcia 10V które wywoła prąd około 3A w uzwojeniu pierwotnym - tu jest ok. Jednak za diodą D1 znajduje się dość silny filtr dolnoprzepustowy, który spowoduje duże opóźnienia w uruchamianiu zabezpieczenia. Ponieważ zwarcie wystąpiło przed dławikami wyjściowymi, skutki są takie a nie inne.

luka0199 napisał:
    Mam pytanie co do rdzenia na dławik czy nadawałby sie rdzeń ei33 lub etd34 z atx z przekładką miedzy połówkami rdzenia?

Ponieważ częstotliwość jest dość duża, trzeba stosować dławik na rdzeniu ferrytowym. Jednak twoje rdzenie pewnie będą za małe. Przy stabilizacji napięcia dławik wyjściowy jest prawie tak duży jak transformator. A ponieważ do audio stabilizacja nie jest potrzebna, nie stosuje się jej i nie kupuje dużego rdzenia na dławik ;)

luka0199 napisał:
    Mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego grubość uzwojeń na pierwotnym i wtórny powinna być różna (oczywiście to, że wtórne musi być grubsze wiem)?.

Bo oba uzwojenia muszą mieć tą samą moc przy tej samej gęstości prądu ;)
    Dla napięcia 160V i mocy 700W potrzeba 4,38A a to daje uzwojenie o przekroju 0,88mm^2. W przypadku uzwojenia wtórnego mamy 2x55V, czyli 110V. Dla 700W potrzeba 6,36A więc przekrój każdego z uzwojeń wtórnych powinien wynosić 1,27mm^2.

Twój zasilacz zapowiada się bardzo ciekawie ;) Gdy go skończysz, wstaw ostateczny schemat i kilka zdjęć. Powodzenia ;)

• #5 04 Gru 2009 14:35
    luka0199
    Poziom 12  

No dzięki teraz juz wszystko jasne co do grubości uzwojeń, bandę musiał znowu przewinąć :cry:. Na razie zasilacz musze odłożyć na jakieś dwa tygodnie, praca u zachodnich sąsiadów. Fotki na pewno zamieszczę. Podejrzewam ,że znajdzie sie paru chętnych na budowę tej przetwornicy. Co do zabezpieczenia przeciwzwarciowego do jakich wartości radziłbyś zmniejszyć wartość elementów filtra?. Zwarć nie planuje robić ale jak to w życiu bywa zdarza sie :D. Ogólnie to zasilacz zaprojektował kolega kociątko ale jakoś tematem było zainteresowanych mało osób, a szkoda bo posiadacze holtonów i końcówek Irka mogli by sporo zaoszczędzić na budowie takiego zasilacza zamiast kupować fabryczny transformator , o samej przyjemności z uruchomionego układu to nawet nie wspominam. Powoli składam schemat w eaglu i mozolnie mi to idzie :D, jak skończę to zamieszczę może ktoś skorzysta.

• #6 23 Gru 2009 17:59
    luka0199
    Poziom 12  

Witam pa krótkiej przerwie. Na początek chciałbym życzyć wszystkim zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Wymieniłem uszkodzone mosfety i uruchomiłem zasilacz. Wszystko przebiegło bez problemów. Jedyne co się grzeje to radiator od końcówki Irka. Napięcie na wyjściu +-70V bez obciążenia, +-65 z obciążeniem dwiema końcówkami 2x150w 8R . Musze zmienić diodę Zenera D4g ponieważ nie działa mi ogranicznik napięcia, a kondensatory mam na 63v, widocznie w sklepie sie pomylili bo patrząc po symbolu diody jest to dioda Zenera na 100v. Pomyłki rzecz ludzka, bez nich byłoby nudno :D. Niedługo zamieszczę jakieś fotki jak ten mój cudak wygląda i postaram sie w końcu zamieścić schemat. Na razie całość jest zrobiona na płytce według kolegi Kociątka, jak wszystko będzie sie sprawdzać w działaniu wezmę sie za jej zmniejszenie. Choć z moimi zdolnościami w posługiwaniu się eagle to trochę to może potrwać.
    Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49 Przetwornica 230/+-55v, dobór ilosci uzwojen na etd49

A oto parę fotek jak to wszystko wygląda w pierwszej wersji według projektu kolegi Kociątka.

• #7 08 Sty 2010 23:23
    luka0199
    Poziom 12  

Witam po małej przerwie, jako że z czasem u mnie ostatnio ciężko to przetwornice dałem do testów koledze do 2*Holton 400. Po kilku dniach ostrego grania mówi,że przetwornica daje radę. Także jestem z niej zadowolony i na pewno mogę ją polecić każdemu zainteresowanemu. W następnej przetwornicy chciałbym wywalić transformator pomocniczy i zasilić scalaka albo zasilaczem beztransformatorowym albo wykorzystać rezystor startowy, a następnie dodatkowe uzwojenie na transformatorze głównym. Chciałbym tez wywalić przekładnik prądowy i zastosować rozwiązanie z przetwornicy Irka z któregoś postu z pomiarem prądu na tranzystorze. Wszystko to zmniejszyłoby znacznie wymiary przetwornicy co ułatwiłoby jej adaptacje do jakiś innych projektów.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo