Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy miernik trzeciej harmonicznej

slavo666 24 Lis 2009 21:12 4763 3
  • Cyfrowy miernik trzeciej harmonicznej
    Miernik trzeciej harmonicznej został zaprojektowany do pomiaru jakości zasilania sieciowego napięciem przemiennym. Miernik ten zbudowany jest przy wykorzystaniu płytki ewaluacyjnej dla mikroprocesora PIC18F2550 oraz dwu-połówkowego prostownika diodowego. Napięcie sieciowe mierzone jest poprzez transformator, który jednocześnie obniża je i izoluje. Sygnał na wejściu 10-bitowego przetwornika A/C jest w pełni wyprostowany. Oprogramowanie dokonuje obliczeń metodą Dyskretnej Transformaty Fouriera do znalezienia podstawowej częstotliwości sygnału oraz jej trzeciej harmonicznej. Miernik został przetestowany przy pomiarze przebiegu prostokątnego i wykazał 33% zniekształceń.
    Cyfrowy miernik trzeciej harmonicznej Cyfrowy miernik trzeciej harmonicznej Cyfrowy miernik trzeciej harmonicznej
    Dla napięcia przemiennego 220V wskazanie wynosiło 3%. Miernik ten może zostać zastosowany także do pomiaru wysokich napięć przy odpowiednim dopasowaniu. Na stronie źródłowej znajdują się dwie wersje wsadu do mikroprocesora. Pierwsza dokonuje zwykłego pomiaru i wyświetla go na ekranie, natomiast druga sygnalizuje moment, kiedy zniekształcenia są większe od 5% oraz możliwe przeciążenie na wejściu, które można zniwelować potencjometrem.
    Strona projektu: http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/PICTHD/picthd.htm

Fajne!
  • #2 25 Lis 2009 15:36
    mklos1
    Poziom 25  

Pomiar linii AC był wykonany za pośrednictwem transformatora 9V oraz mostka prostowniczego. Jaki jest wpływ zniekształceń na dokładność pomiaru? Czytałem, że im mniejszy prąd mostka prostowniczego tym większe zniekształcenia on wprowadza.

• #3 25 Lis 2009 22:20
    rafmos
    Poziom 13  

A ja myślałem, że transformate liczy się dla sinusa, a nie dla przebiegu wyprostowanego. Dla sinusa będącego prawie idealnym przebiegiem zniekształcenia będą bliskie zeru. Jeśli przebieg wyprostujemy to wprowadzimy zniekształcenia i pojawią się harmoniczne. Niech mnie poprawi obsługa forum, jeśli oczywiście się mylę.

• #4 25 Lis 2009 22:39
    mklos1
    Poziom 25  

Jak się rozłoży idealny prostokąt (wypełnienie 50%) na harmoniczne, to na trzecią pewnie wypadnie 33%.
    Cyfrowy miernik trzeciej harmonicznej

Gdzieś znalazłem, że w przypadku mostka prostowniczego (gretz) przy małych prądach obciążenia zniekształcenia wprowadzane przez mostek mogą sięgać nawet 1.2-1.5%