logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Przystawka do gitary "widgybox"

emaker 24 Lis 2009 21:16 4264 7
  • Przystawka do gitary "widgybox"
    Przystawka ta bazuje na wzmacniaczach operacyjnych z serii TL07x. Na wejściu znajduje się filtr dolnoprzepustowy obcinający sygnały o częstotliwościach RF. Pierwszy stopień posiada wzmocnienie o wielkości x4,9. Dalej sygnał przechodzi przez filtr górnoprzepustowy i trafia do wzmacniacza operacyjnego o wzmocnieniu x12,8. Potencjometrem VR1 zmieniamy wysterowanie stopnia wzmacniającego. Do wyjścia drugiego stopnia wzmacniacza dołączono diody D1 i D2 (BAT46), które łagodzą efekt przesterowania. Są to diody Schottky`ego o mniejszym napięciu przewodzenia niż np. diody 1N4148/1N914. Zapewniają one większy zakres między przesterem łagodnym, a przebiegiem niemal prostokątnym. Po przejściu sygnału przez diody, trafia do trójpasmowego korektora dźwięku. Może on zostać pominięty przyciskiem S1. Końcowym stopniem tej przystawki jest wtórnik napięciowy, umieszczony za potencjometrem VR5, służącym do regulacji poziomu sygnału na wyjściu. Opcjonalnie, gdy zastosujemy przełącznik S2, możliwe jest ominięcie całego efektu. Przystawkę można zasilać z baterii 9 V lub zewnętrznego zasilacza.

    Everyday Practical Electronics 2006/06

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    emaker
    Poziom 12  
    Offline 
    Specjalizuje się w: elektroakustyka, akustyka
    emaker napisał 85 postów o ocenie 69. Mieszka w mieście "-". Jest z nami od 2009 roku.
  • #2 7308462
    elektronik666
    Poziom 11  
    Może robił ktoś ten efekt to niech powie jeszcze o poziomie zniekształceń i ewentualnych uwagach
  • #4 7309925
    Jamie
    Poziom 20  
    Propozycja obudowy zamieszczona w artykule to czysta amatorszczyzna. PCB ładne, chociaż jakieś duże :) Wydaje się, że trzeba by podejść do tego "po swojemu".

    Natomiast mam niejakie wątpliwości co do tych dużych elektrolitów w torze sygnałowym.
    Przystawka do gitary "widgybox"
    Nie będzie się ustrojstwo "zatykać", zwłaszcza przy szybkich zmianach sygnału?
    Niby autor artykułu usprawiedliwia obecność tych pojemności, ale rzadko się spotyka kondensator 22uF lub 47uF w szeregu z sygnałem, na dodatek w przesterze...
    Mogę się jednak mylić i urządzenie zagra po złożeniu - to byłby najlepszy sprawdzian.
    Osobiście mam mało pozytywne doświadczenia z dużymi pojemnościami włączanymi w przester w ten sposób (chociażby i niepolarnymi) :(

    PS: Aj, zapomniałem dodać - Nie wiem jak brzmienie, ale nazwę ma zakręconą :D
  • #5 7311252
    Woytek130
    Poziom 16  
    Tak panie bobo, nie widzę sensu robienia czegoś co ma naśladować distortion na filtrach dolno;i-i górnoprzepustowych.Hih , "ideal distortion" pfff.
    czy przestery uzyskiwane do tej pory z lamp i półprzewodników są nie-idealne ?

    Jak sami autorzy sugerują,raczej do basu jako korektor [?] .A pcb raczej do racka ;)
  • #6 7311500
    bobo
    Poziom 29  
    Po pierwsze, układami filtrów nie uzyskuje się efektu odkształcenia sygnału a zmianę barwy. Distortion to wypaczenie, odkształcenie nie zniekształcenie. Zrozumienie zasady działania ograniczników amplitudy wcale nie jest trudne, troszkę poczytać, popróbować i zrobić coś samemu, wtedy będzie wszystko jasne. To czy układ jest zrobiony na lampach czy tranzystorach lub układach TTL, jeżeli działa poprawnie, dla słuchacza nie ma to żadnego znaczenia. Podobnie jest ze wzmacniaczami, słuchając muzyki w dobrym wykonaniu, mało kogo obchodzi czy muzyk gra na wzmacniaczu lampowym czy tranzystorowym. Nikt sie nad tym nie zastanawia. Dla zabawy, wyobrażam sobie sytuacje na koncercie, jak oceniano by Jimi Hendrix'a gdy grał na wzmacniaczach firmowanych np. logiem Fonika a nie Marschall.
    Pozdrówka
  • #7 7312781
    Woytek130
    Poziom 16  
    Distortion to wypaczenie, odkształcenie nie zniekształcenie.
    > Nie chcę być drobiazgowy,ale słownik się kłania.

    To czy układ jest zrobiony na lampach czy tranzystorach lub układach TTL, jeżeli działa poprawnie, dla słuchacza nie ma to żadnego znaczenia.
    > To przecież oczywiste. Ale schemat jest przekombinowany.Dobrze można brzmieć na byle wzmacniaczu operacyjnym z dwiema diodkami :)
    I koniec tej prywaty bo zaraz wpadnie mod i ... [...]
    Pozdrawiam.
  • #8 7323320
    Freddy
    Poziom 43  
    Woytek130 napisał:
    Distortion to wypaczenie, odkształcenie nie zniekształcenie.
    > Nie chcę być drobiazgowy,ale słownik się kłania.

    To czy układ jest zrobiony na lampach czy tranzystorach lub układach TTL, jeżeli działa poprawnie, dla słuchacza nie ma to żadnego znaczenia.
    > To przecież oczywiste. Ale schemat jest przekombinowany.Dobrze można brzmieć na byle wzmacniaczu operacyjnym z dwiema diodkami :)
    I koniec tej prywaty bo zaraz wpadnie mod i ... [...]
    Pozdrawiam.


    Słownik :
    distortion - rzeczownik
    1.wypaczenie
    2.zniekształcenie
    3.deformacja
    4.odkształcenie
    5.przekręcenie faktów
    6.przekrzywienie
    7.spaczenie
    8.spoczwarzenie
    9.wyinaczenie
    10.wykoślawienie
    11.wykrzywienie
REKLAMA