Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

obieg powietrza i wody czy swieży?

elektronik79 24 Nov 2009 21:28 1091 3
 • #1
  elektronik79
  Level 16  
  Czy woda w basenach parkach wodnych jest świeża czy to tłoczona filtrowana
  czy powietrze w klimatyzacji w biurowcu bez uchylnych szyb dostarcza świżego powietrza bo na dachu jest jakas duża skrzynka

  Dodano po 2 [minuty]:

  np jacuzzi w parku wodnym tłoczy wodę z wodociągów czy przefiltrowana z tego jacuzzi
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Chris_W

  Level 38  
  W większości dużych systemów wentylacji da się dowolnie regulować udział świeżego powietrza kosztem powietrza 'obiegowego'. 100% udział świeżego powietrza zimą powoduje ogromne koszty energetyczne na ogrzewanie tego powietrza dlatego zwykle zimą daję się jakiś minimalny udział (np. 30%) wymagany przepisami (limit na osobę w pomieszczeniu).
  PS podobno nie dotyczy to marketów - tam udział świeżego powietrza mają zwykle blisko zera. W wentylacji zatem wszystko zależy od tego kto jak ustawi (konserwator, wykonawca itp.).
  W małych systemach wentylacji zwykle wystepuje jakiś wymiennik między obiegami - strumienie powietrza się nie mieszają i można przyjąć że 100% powietrza jest świeżego (tylko to co jest nawiewane do pomieszczenia) - nie znaczy to wcale że powietrze w pomieszczeniu będzie świeże - jesli ilość tego nawiewanego powietrza, będzie mała to nadal w pomieszczeniu mamy nieświeże powietrze (równiez istnieją co do tego wymagania nt. ilości wymian powietrza na godzinę ustalone w przepisach). Zwykle małe centrale wentylacyjne mogą posiadać chłodzenie i grzanie.
  Natomiast klimatyzatory naścienne (split) pracują tylko w obiegu powietrza bez pobierania świeżego.
 • #4
  komornik
  Level 15  
  W mojej firmie, gdzie nie ma otwieranych okien całe powietrze jest "bierzące". System sterowania pobiera dane z czujników i sprawdza poziom tlenu w powietrzu oraz wilgotność względną, na podstawie tych danych centrala klimatyzacyjna albo zwiększa, albo zmniejsza nawiew powietrza do budynku, nawilża lub osusza powietrze i przepuszca przez wymiennik gdzie jest ogrzewane lub chłodzone. Dodać tu muszę, że powietrze wyrzucane z budynku przechodzi przez rekuperatory.