Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kit avt-2651 sprawdzenie schematu tego układu

one1 24 Lis 2009 21:48 3864 18
  • #1 24 Lis 2009 21:48
    one1
    Poziom 9  

Jest to mój pierwszy post, więc proszę, pomóżcie. Mam problem z kitem avt 2651 (wyświetlacz widmowy). Chodzi mi głównie o sprawdzenie schematu tego układu, a generalnie podłączenia diody podczerwieni i diod LED.

Link do schematu: http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2651.pdf

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

0 18
  • #2 24 Lis 2009 21:56
    bartek_zet
    Poziom 17  

Co znaczy sprawdzenie?

0
  • #3 24 Lis 2009 22:02
    one1
    Poziom 9  

To znaczy czy dobrze został zaprojektowany.Chodzi mi głównie o rezystor przy diodzie podczerwieni i diody led.

0
  • #4 24 Lis 2009 22:07
    bartek_zet
    Poziom 17  

z tego co widzę to wszystko jest ok. Dioda na podczerwień połączona jak zwykły led i ledy również standardowo przez rezystory ograniczające prąd. Na schemacie wygląda jakby diody były bez rezystorów ale to zapewne dlatego, że są łączone kablem z resztą układu. Przy gnieździe DB9 są rezystory od tych ledów.

0
  • #5 24 Lis 2009 22:12
    one1
    Poziom 9  

ok dzięki bardzo mi pomogłeś.
    Zamykam temat.

0
  • #6 19 Mar 2010 09:44
    rafik100
    Poziom 10  

Witam
    Chciałbym odświeżyć temat, ponieważ:
    AVT zamiast nie produkowanych już AT90S8535 pakuje w kity ATMEGA8535, niby wszystko powinno być OK, ale To nie działa.
    Nie wiadomo czy ktoś tam sprawdził czy soft bedzie działał, a raczej nie, zastosowany układ resetu DS1813 do resetu AT90S.. jest ok ale do ATMEGI!!!!. ATMEGA posiada "Brown-Out Reset" więc spadek napięcia podczas pracy wprowadziłby program w maliny. Wprowadziłby a nie wprowadzi ponieważ KIT nie działa. Najważniejsze że biznes "się kręci" Nie działająca rzecz za 74,10 PLN !!! SUUUUUPEEEER.
    No dosyć wywodow - ma ktoś pomysły???

Dodano po 10 [minuty]:

P.S.
    jest więcej błędów które zauważyłem:
    1. Nadruk na płytce powoduje w 100% złe wlutowanie układu Ds1813, a przy ATMEGA układ daje oznaki życia jedynie z wylutowanym DS-em,
    2. Rezystory w kicie mają inne wartości, fotodioda bez oznaczeń nieidentyfikowalna, podczerwień na schemacie "zaporowo"(ale może tak ma być).
    ERRARE na stronie BRAK!!!!
    Ciekawe w jakich ilościach jest to sprzedawane, może warto się tym zainteresować, cena kitu razy il. szt. przedawanych = paragraf dla korporacji

0
  • #7 19 Mar 2010 13:00
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Dioda LED na podczerwień jest na schemacie odwrotnie, powinna być w kierunku przewodzenia a jest zaporowo.

Fotodioda D2, obwodu synchronizacji położenia ramienia, jest na schemacie i na płytce w kierunku przewodzenia a powinna być zaporowo !!!

Lepszy tu byłby fototranzystor (ma większą czułość) np. coś z tych:

http://sklep.avt.com.pl/p/pl/41854/fototranzystor+l-93dp3c+l-932p3c.html

tylko rezystor R9 trzeba by zmniejszyć na jakiś z przedziału: 10k do 47k.

Rezystory opisane jako 320 omów powinny mieć wartość 330Ω 5% (320 występuje tylko w szeregu 0.5% a tu nie potrzeba takiej precyzji)

Przy stabilizatorze +5V powinny być kondensatory po 100 nF (najlepiej ceramiczne), bo przy dłuższych przewodach zasilających stabilizator może się wzbudzić na częstotliwościach radiowych.

Dioda D1 powinna być przed stabilizatorem, bo zabezpiecza ona przed odwrotnym włączeniem zasilania, jeżeli jest za stabilizatorem to tylko obniża napięcie o jakieś 0.7V co czasami może zakłócić pracę co wrażliwszych układów.

Kolejny "KIT" :( Widzę, że w AVT też nie sprawdzają schematów pod kątem ewidentnych błędów, tylko kopiują na pałę, to co autor przyśle. :(

0
  • #8 19 Mar 2010 13:55
    rafik100
    Poziom 10  

witam
    Dzięki za podjęcie tematu :)
    co do diody D1 - cyt.: "Na pewno niektórzy patrząc na schemat urządzenia, zastanawiali się, po co użyłem diody prostowniczej na ścieżce „+” zasilania mikrokontrolera. Otóż okazało się, że wewnętrzny oscylator układu pracuje przy napięciu zasilania poniżej 4,5V (w moim przypadku) i zadaniem tej diody jest obniżenie go do tej wartości."

Nadal jednak zostaje problem niestartującego procesora z ukł.IC3.
    Może wystarczy wyrzucić IC3 a reset zostawić "w powietrzu" i przekompiklować soft na ATMEG-ę

Dodano po 8 [minuty]:

Soft dostępny na www.elportal.pl/ftp/wyswidmlh.zip gdyby ktoś ze znawców bascoma mogł na niego zerknąć.
    MOŻE SIĘ POWTÓRZE ALE SOFT JEST NAPISANY DLA AT90S8535 A W KICIE DAJĄ ATMEGA8535

0
  • #9 19 Mar 2010 14:32
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ten Dallas DS1813 nie startuje, bo ma za małe napięcie zasilania. On jest liczony do nadzorowania napięcia 5V i daje sygnał zerowania procesora, gdy napięcie obniży się poniżej:

DS1813-5 próg zadziałania w zakresie 4.5V do 4.75V
    DS1813-10 próg zadziałania w zakresie 4.25 do 4.49V
    DS1813-15 próg zadziałania w zakresie 4 do 4.24V

a na dziodzie D1 może być i 0.75V spadku napięcia, więc jak to ma poprawnie działać ?

ATMEGA8535 jest nowszą wersją układu AT90S8535, zgodną nóżkowo, a dodatkowo można ją ustawić w tryb pełnej zgodności, z tym starym układem, ustawiając odpowiednio bit konfiguracyjny S8535C.

Dioda D1 jest bez sensu, bo z jakichś powodów procesor użyty przez autora wymagał obniżenia napięcia zasilania ale to nie znaczy, że we wszystkich układach tak musi być, ja bym eksperymentalnie zwarł tę diodę i zobaczył czy układ zadziała.

0
  • #10 19 Mar 2010 15:16
    rafik100
    Poziom 10  

Witam
    "Jak to ma poprawnie działać?"
    Nie ja to wymyśliłem, ja tylko dałem nabić się w butelkę kupując to .....
    dalas jest -10 i napięcie dochodzące do niego to 4,57V.

Napiszę jeszcze raz - Z WYLUTOWANYM DS1813 UKŁAD STARTUJE, BUZZER SIĘ ODEZWIE ALE LED-Y PALĄ SIĘ CIĄGLE

Dodano po 13 [minuty]:

JESZCZE DO KOLEGI Paweł Es.
    Atmega jest zgodna nóżkowo, ale w nocie katalogowej jest napisane że zmienili NAZWY bitów. Funkcjonalność pozostaje taka sama ale nazwy inne np.:PWMn(0) nazywa się teraz WGMn(0) itd. dlatego proszę znawców BASCOMA o zerknięcie na soft
    pzdr

Dodano po 13 [minuty]:

Przy zwartej diodzie D1 i wlutowanym DS-ie UKŁAD STARTUJE, BUZZER SIĘ ODEZWIE ALE LED-Y PALĄ SIĘ CIĄGLE tak samo jak bez DS-a z diodą :(

CYT.:"Po uruchomieniu wyświetlacza program analizuje założenia początkowych wartości zmiennych, zapisanych w pamięci EE− PROM, które potrzebne są do „rozruchu” pozostałej części programu." <<------- można to sprawdzić ?

0
  • #11 19 Mar 2010 15:35
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Co do D1, to problem z napięciem zasilania w przypadku AT90S8535 dotyczy przypadków gdy używamy kwarców 32768 Hz (do taktowania zegara).

W tym przypadku zalecają utrzymywanie napięcia nawet poniżej 4V (co znów stoi w sprzeczności z warunkami zasilania tej wersji procesora, gdzie napięcie jest zalecane od 4V do 6V).

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/DOC1196.PDF

Tyle, że problem dotyczy wyłącznie AT90S8535 a w Atmegach8535 nie jest zgłaszany, więc D1 jest potrzebna tylko w zestawach z tym pierwszym.

0
  • #12 19 Mar 2010 15:55
    rafik100
    Poziom 10  

Wszystko pięknie ale cały czas rozpatrujemy wszystko pod względem elektrycznym a układ nadal nie działa.
    ATMEGA ma zmienione nazwy bitów i rejestrów, jakieś ustawienia wyjść komparatorów i inne rzeczy, może poprostu jakaś dyrektywa w programie odwołuje się do czegoś co w ATMEDZE nazywa inaczej i program głupieje.
    Nie znam się na tyle na bascomie bo jak bym się znał, to bym sobie sprawdził, DLATEGO PONAWIAM PROŚBĘ O PRZEJRZENIE SOFTU PRZEZ "MISTRZÓW" BASCOMA :)

0
  • #13 19 Mar 2010 19:19
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Te diody mają się palić ciągle, jak na nie patrzysz, dopiero jak ta głowica z diodami wiruje, to tworzy się obraz, bo one bardzo szybko migają.

Przypuszczam, że układ działa, tylko nie napisałeś czy zmontowałeś układ mechanicznie by wirował.

Ta dioda na podczerwień z fotodiodą dają impuls wyznaczający początek sekwencji, która powinna być odtworzona w ciągu jednego pełnego obrotu ramienia z diodami, które migają w odpowiednich sekwencjach. Dopiero ruch ramienia powoduje, że każda sekwencja jest zapalana w innym miejscu przestrzeni tworząc obraz. Jak głowica się nie porusza to sekwencje są wyświetlane w jednym miejscu ale tak szybko, że bezwładność oka daje wrażenie ciągłego świecenia (oko widzi błyski do ok. 25 mignięć na sekundę, powyżej tej granicy widzi obiekt migający jako świecący ciągle).

Z tego co widzę to w programie nie są wykorzystywane specjalne funkcje Atmegi aczkolwiek na początku nie ma deklaracji typu procesora.

0
  • #14 19 Mar 2010 21:31
    rafik100
    Poziom 10  

Witam
    dziękuję za analizę.
    Oglądałem w działaniu podobne układy i każdym przypadku widać migotanie diod. To wbrew pozorom nie miga tak szybko, nie jest to projektor laserowy :)

Autor projektu pisze: "Po włączeniu zasilania części wirującej diody powinny zapalić się na krótki moment
    oraz dodatkowo powinien pojawić się sygnał dźwiękowy."
    Sygnał jest diody zapalają się, ale nie gasną.
    P.S. jak pisałem wyżej układ pracuje dopiero po zwarciu diody d! albo wylutowaniu DS-a

pzdr

Dodano po 3 [minuty]:

Założyłem również tema tytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7853174#7853174
    ponieważ dział "piaskownica" nie wydaje się być odpowiednim do rozważania poprawności softu.
    Zachęcam do debaty :D

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

PRZEŁOM:

wstawiłem "zwore" na diode D1 i Led na podczerwień zamieniłem biegunami i ... podczerwień reaguje na światło, tzn. jak przysłonię ją reką to diody gasną i po odsłonięciu jakby nieco przygaszone migały bardzo szybko. Nie reagują na diodę nadawczą podczerwieni ale na zasłonięcie światła. Chyba że nadawczą "zabiłem" podczas prób zmiany biegunów i rezystora prądu na wszystkie sposoby.
    P.S. jak sprawdzić czy dioda nadawcza podczerwieni "żyje"??

0
  • #15 19 Mar 2010 22:17
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Jak masz komórkę z aparatem fotograficznym (lub aparat cyfrowy), to popatrz przez ten aparat na tę diodę LED na podczerwień, jak zobaczysz, że dioda świeci na niebieskawo, to znaczy, że żyje (na schemacie jest też odwrotnie podłączona).
    Jak nie świeci, to czeka cię wyprawa do sklepu.

A zrobiłeś tę całą mechanikę do obracania tej głowicy z diodami i zobaczyłeś te diody w ruchu ?

0
  • #16 19 Mar 2010 22:36
    rafik100
    Poziom 10  

Jestem w trakcie tworzenia, bo skutecznie mnie zniechęciło brak oznak życia układu. Przecierz można zasymulować ruch chociażby machając diodą przed odbiornikiem. Nie ma tam akcelerometru żeby układ wiedział że się nie obraca.

Dodano po 8 [minuty]:

Jesteś wielki
    Zaje...fajnie świeci więc żyje, oczywiście jak na załączonych wyżej obrazkach podłączona odwrotnie niż na schemacie, ale nie byłem przekonany.

Dodano po 6 [minuty]:

Każda WASZA odpowiedź coś wnosi i wydaje mi się że rozwiązanie jest coraz bliżej.
    Szkoda tylko że mądrzy ludzie muszą rozwiązywać (za friko)problemy których nie powinno być a zarabiają na tym wielkie korporacje.
    P.S. pisałem również do serwisu AVT, ale oni mają w to w D...E.
    Może mają natłok roboty ze swoimi "KITAMI" więc poczekam do PN, zadzwonię tam i powiem co o tym wszystkim myślę

0
  • #17 19 Mar 2010 22:48
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Po kolejny twoich odpowiedziach, to ja mam co raz większe wrażenie, że ty chyba nie do końca rozumiesz na jakiej zasadzie ten układ działa i po co jest w nim ta fotodioda. ;)

Poza tym tu jest jeszcze jeden problem. Prędkość obracania tego wyświetlacza musi pasować do czasów opóźnień w programie, czyli wypadało by zrobić regulację prędkości obrotowej, by dostroić układ.

0
  • #18 19 Mar 2010 23:11
    rafik100
    Poziom 10  

chodziło mi o to że po włączeniu zasilania układ powinien "dać głos" a skoro nie żył to zaprzestałem budowy części mechanicznej by rozwiązać problem. Nie można ciągnąć 2 srok za ogon.
    Na mój chłopski rozum to w części ruchomej jest dioda odbiorcza a w podstawie nadawcza. Muszą się widzieć. Częstotliwość tych spotkań musi pasować do czasów opóźnień w programie. Podejrzewam równiez że w momencie spotkania jest resetowany procesor i wszystko "leci" od nowa.
    Dobrze??
    Regulator PWM na NE555 mam.

0
  • #19 21 Mar 2010 12:44
    rafik100
    Poziom 10  

Witam wszystkich zainteresowanych

Nie do końca jestem pewien co się stało ale po podłączeniu atmegi do kompa(w pracującym układzie) i przeczytaniu go nagle buzzer zaczął reagować.
    Po odłączeniu(nic nie zmieniałem i nie zapisywałem do pamięci)ożyło, tzn.
    po włączeniu zasilania buzzer pika, diody zapalają sie i gasną fotodioda reaguje(zapala diody jak zaświecę podczerwienią).
    poskładałem tą całą karuzelę do kupy i DZIAŁA.
    Odbiornik podczerwieni reaguje na pilota(tylko w ruchu, na postoju nie).

Więc
    BARDZO WSZYSTKIM WAM DZIĘKUJĘ ZA POMOC I POZDRAWIAM

Dodano po 51 [minuty]:

Mam jeszcze pyt. do odbioru RC-5 jak sprawdzić jakie kody mają odpowiednie przyciski mojego pilota, bo np. dla 1 nic się nie dzieję a do zaprogramowania godziny trzeba wystukać 15

0