Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATV21 i silnik 2 biegowy (połączenie YY)

25 Lis 2009 00:44 2876 2
  • Poziom 10  
    Witam, przerobiłem "stycznikową" instalację zasilania silnika 2-biegowego CELMA typ. Sg 225 S8/4 o parametrach :
    moc znamionowa [kW] 22/32
    prędkość synchroniczna [1/min] 750/1500
    częstotliwość [Hz] 50
    napięcie znamionowe 1 [V] 400
    prąd przy napięciu znamionowym 1 [A] 47/56
    moment znamionowy [Nm] 285/207
    połączenie uzwojeń Y/tr/YY

Silnik zasiliłem z falownika ATV21 o mocy 30 kW f-my Schneider - niestety silnik ma zbyt małą prędkość obrotową przy połączeniu Y lub TR.
    Silnik napędza wentylator, oba elementy znajdują się wewnątrz centrali wentylacyjnej.
    Chciałbym zasilić silnik z falownika w układzie YY (podwójnej gwiazdy) aby mieć zapas
    prędkości a i tym samym wydajności centrali. Podejrzewam że silnik będzie chodził maksymalnie do 1000 obrotów bo przy obecnym zasileniu (750 obr.) troszeczkę brakuje wydatku.
    Czy podłączenie YY nie uszkodzi falownika lub silnika, czy jest bezpieczne, no i czy będzie to chodzić ?
    Dodam, iż stare zasilenie silnika było w układzie Y/TR/YY.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    Poniżej zdjęcie schematów zasilania z dekla silnika.

ATV21 i silnik 2 biegowy (połączenie YY)
  • Admin DIY, Automatyka
    Istnieją takie rozwiązania, że falownik steruje silnikiem połączonym w YY - raczej nie powinno być żadnego problemu - moim zdaniem. Uzyskasz wtedy większe obroty - i cel chyba będzie osiągnięty.

Paweł
  • Poziom 10  
    Dzięki za za info.
    Podejrzewałem że może się udać, ale nie miałem pewności bo zawsze trafiały mi się zwykłe Y/TR.
    No dziś sprawdziłem przebiegi prądów za pomocą interfejsu do PC i przy obecnym podłączeniu (TR) i maksymalnym wysterowaniu 50Hz obciążenie prądowe falownika wynosiło około 50%.
    Muszę tylko mostków dorobić do klamretu bo do podwójnej gwaizdy nie wystarczą mi 3 szt. :)

Pozdrawiam
    Artur