Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sherwood ES-5030R brak sygnału wyjściowego

25 Lis 2009 13:20 6172 12
  • Poziom 10  
    Witam! Posiadam Wzmacniacz kina domowego „Sherwood ES-5030R”.

Problem jest tego typu, że wzmacniacz nie uzyskuje na wyjściu żadnego sygnału. Rezystancja wyjść kanału prawego, lewego i centralnego wynosi nieskończoność (przerwa). Po włączeniu zasilania grzeją się 3 tranzystory KA7805 (dodatni regulator napięcia), GL7818, 7918CT (dodatni regulator napięcia), natomiast końcówka mocy STK400-090 pozostaje zimna.

Co może być przyczyną tego typu rzeczy? Czy jest to tylko końcówka mocy? Można ją w jakiś sposób sprawdzić, żeby mieć pewność czy działa czy nie?
    Proszę o jakie kol wiek wskazówki...

Sherwood ES-5030R brak sygnału wyjściowego Sherwood ES-5030R brak sygnału wyjściowego
  • Poziom 34  
    maniek1987 napisał:
    Po włączeniu zasilania grzeją się 3 tranzystory KA7805 (dodatni regulator napięcia), GL7818, 7918CT (dodatni regulator napięcia)

To nie tranzystory, a scalone stabilizatory.

7805 - dodatni (+5V)
    7818 - dodatni (+18V)
    7918 - ten jest ujemny (-18V)

Może właśnie mają się grzać - pracują i są prawidłowo obciążone, więc ok. Zmierz napięcia, które mają występować na ich wyjściach.

Sprawdź czy na wejściach STK jest sygnał. Nóżki 4, 8, 10.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem stabilizatory i wygląda na to że są ok:
    7805 GND-IN +18,5V GND-OUT +4,9V
    7818 GND-IN +28,3V GND-OUT +18,2V
    7918 GND-IN -30,0V GND-OUT -17,8V

Natomiast na STKu zmierzyłem napięcie miedzy pinami 8-10 , 8-4 i 8-6 i w tych parach napiecia były zbliżone w granicy -60mV
  • Poziom 34  
    Sygnał na 4, 6 i 10 nóżce, sprawdź podłączając np. wejście innego - sprawnego wzmacniacza.

Było to już wielokrotnie przerabiane na forum, tj. bardzo zbliżone tematy problemu.
  • Poziom 10  
    Podałem sygnał na wcześniej wspomniane wejścia układu STK (4, 6 i 10) i na wyjściu pojawił się wzmocniony sygnał...czyli układ STK jest sprawny. Wychodzi na to, że coś jest z przedwzmacniaczem tylko teraz co?

Po godzinie "zabawy" z wszystkich wejść działają tylko dwa: LINE IN i TAPE MON. PLAY IN...a np gdy podłączam sygnał do VCR1, VCR2, VDP, BS/TV to nic się nie dzieje, cisza w głośnikach mimo różnych ustawień dźwięku jakich mogę dokonać na przednim panelu.
  • Poziom 19  
    Przyjrzyj się dwóm układom w obudowie DIP28 na płycie głównej przy gniazdach wejściowych- o ile dobrze widzę TC9162 - selektory wejść.
    Przemierz, czy przepuszczają sygnał zgodnie z wyborem na panelu. Lubią się uwędzić, przy podłączaniu źródeł przy instalacji z brakiem uziemienia.
    Zobacz też czy amplituner działa na wejściach cyfrowych, o ile takowe posiada.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Zrobiłem zdjęcie obwodu drukowanego i chciałbym żeby ktoś mi wytłumaczył w jaki sposób sprawdza się tego typu układy.
    Z tego widoku po prawej jest TC9162N a z lewej TC9163N. Sprawdziłem napięcie zasilania tych układów. Pomiędzy Vdd-Vss = 40V, a Vdd-GND = 20V.
    Sherwood ES-5030R brak sygnału wyjściowego
  • Poziom 37  
    Nie sprawdzisz selektorów mierząc tylko napięcie zasilające. Trzeba sprawdzić, czy sygnał przechodzi. Zauważ, że milczą dwa kanały. Proponuję szukać w części wspólnej wzmacniacza. Niedawno miałem przypadek uszkodzenia tranzystora polaryzującego wejście wzmacniacza różnicowego. Efekt: całkowita głuchota, wzmacniacz mocy sprawny, nic się nie gotuje, napięcia na wyjściach prawidłowe. Masz schemat?
  • Poziom 10  
    Schematu nie mam, a wszystkie próby szukania skończyły się niepowodzeniem :(
  • Poziom 10  
    akurat ten schemat mam ale dziękuje za fatygę, bardziej na myśli miałem schemat całego wzmacniacza którego jest ciężko dostać.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    maniek1987 napisał:
    akurat ten schemat mam ale dziękuje za fatygę, bardziej na myśli miałem schemat całego wzmacniacza którego jest ciężko dostać.

Skoro tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby prześledzić drogę sygnału, według druku na płytce i wyprowadzeń układów scalonych i stwierdzić, czy układy właściwie przełączają sygnały podane na gniazda wejściowe.

GM
  • Poziom 19  
    Kolego zacznij od wyeliminowania uszkodzenia stopnia mocy - masz osobną płytkę z potencjometrem volume, z pięknymi kabelkami sygnałowymi podłączonymi pod płytę główną. Najlepiej znajdź, które to wejściowe na płytkę z potencjometrem i podaj na nie sygnał z jakiegoś źródła zewnętrznego.
    W ten sposób sprawdzisz wszystkie kanały i dodatkowo regulację głośności.

Jeśli wszystko będzie ok, to trzeba się cofnąć w schemacie blokowym o stopień w tył, czyli do przedwzmacniacza/regulacji tonów.
    Na panelu czołowym nie widzę potencjometrów od bass/treble, więc zapewne regulacja odbywa się cyfrowo.

Tutaj już za dużo na obecną chwilę nie można powiedzieć, bo za niewiele widać na zdjęciach (zrób lepsze zdjęcia, także całą płytę główną od spodu; co to za płyta pionowa po prawej?)- zwykle to jeden większy układ odpowiada za regulację tych parametrów, ale u Ciebie widać dużo układów w jednorzędowych obudowach.
    Powpisuj oznaczenia tych układów w googla, może się coś dowiesz.

Musisz wiedzieć gdzie zaczyna się blok przedwzmacniacza, ponieważ dochodzenie teraz jak przełączają układy TC916x jest skomplikowane (to one także przełączają sygnały z wejść na wyjścia chinch - np. tape in/tuner in/tv in na powiedzmy tape rec out), jak się nie dysponuje schematem.

Najprościej to je wymienić - stawiam browara że to one :D

--- EDIT ---

Tak wogóle to max Vdd-Vss dla nich to 36V.
    Także wiesz co się stało. :D
    sprawdź DOKŁADNIE stabilizatory 7818 i 7918 - być może przeoczyłeś jakieś na 15V? Albo ktoś podmienił wcześniej z 15V na 18V?
    Pozostałe układy podpięte pod tą gałęzie także się kwalifikują do wglądu.