Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dzielnik napiecie, separacja napiecia DC

25 Lis 2009 14:00 2419 7
  • Poziom 15  
    Witam,

Moje pytanie jest moze dla niektorych banalne ale nie moge na dzien dzisiejszy na nic wpasc ani tez znalezc. Mam zasilanie 24VDC, chcial bym uzyskac napiecia -10VDC;0VDC;+5VDC;+10VDC. Potrzebne to jest do zasilenia WO.

Jak zbudawac dzielnik napiecia na napiecie stale?

ps Nie chodzi mi o dzilnik rezystorowy ktory mi sie rozjedzie jak na wyjsciu powiesze jakas impedancje.

Kolejnym pytaniem byloby:
    Na wysjciu WO mam napiecie 0-10VDC wzledem GND, a chcial bym zamienic potencjal z GND na inny np -10VDC. Tak aby na wyjsciu bylo napiecie 0-10VDC wzgledem -10VDC. Jak separuje sie fachowo napiecia?

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Układ sztucznej masy można wspomóc wzmacniaczem operacyjnym (lub mocy ale nic szczególnego to być nie musi, kwestia tego, jaka ma być ta cała impedancja na wyjściu) oraz potem zastosować najzwyczajniej w świecie stabilizatory, chociaż chyba tylko LDO by na pewno zdały egzamin. Jesteś pewien, że +/-12V nie może być :?:
    Do tej drugiej części to proponuje się zapoznać z czymś takim jak wzmacniacz różnicowy (układ odejmujący).

Jeśli potrzebujesz separacji (pewnie chodzi o galwaniczną) to proponuje poszukać w ofertach sklepów przetwornic DC/DC, a że dla wzmacniaczy operacyjnych to na spokojnie wystarczy moc nieprzekraczająca 2W.
  • Poziom 15  
    Czyli myslisz zeby wpiac na zasilaniu 2 stab szeregowo? 7810 lub 7812?
    Oczywiscie moze byc napiecie +-12V, ale pewnie spadek napiecia na stab spowoduje ze bede mial 10 V max wzgledem sztucznej masy (srodek 2xstab.).
  • Poziom 43  
    Żadne szeregowo. Środek napięcia zasilania będzie robił za masę a stabilizatory i cała reszta jak przy normalnym zasilaniu symetrycznym.. Tylko nie dawałbym głowy na te 7810 i 7910 - 24V napięcia zasilającego to może być za mało.
  • Poziom 15  
    Tzn rownolegle (moj blad). Bo jak inaczej zdjac srodek zasialnia?
  • Poziom 43  
    Napisałem - zrobić normalny rezystorowy dzielnik napięcia i zawtórować jego wyjście wzmacniaczem, on już się zajmie resztą.
  • Poziom 43  
    Tu jest rozwiązanie twojego problemu:
    dzielnik napiecie, separacja napiecia DC
    masz wszystkie napięcia: +10/+5/0/-10V.