Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat systemu mikroprocesorowego do pomiarów spalin

25 Lis 2009 16:15 1919 5
  • Poziom 8  
    Witam! Mam problem z doborem urządzeń jakie byłyby potrzebne do utworzenia schematu mikroprocesorowego do pomiaru składu chemicznego spalin np. w samochodzie! Czy ktoś by mógł doradzić jakie przełączniki, mikroprocesory, pamięci i przetworniki wykorzystać abym mógł je wykorzystać w schemacie? (Z drugiej strony mam do czynienia z tym pierwszy raz i takie dostaliśmy zadanie do soboty ;/ i kompletnie nie wiem od czego zacząć)
    Wiem już że mamy wykorzystać mikroproc. 8051 - Dallas 80C320, zew. pamięć programu 64kB oraz zew. pamięć danych 128 kB.
    Prosiłbym o jakąkolwiek wskazówkę bądź kontak mailowy: david181(malpa)wp.pl
    Dodam że mają to być tylko urządzenia które wykorzystam w schemacie a później je bede musiał podłączyć już nie wspominając o schemacie blokowym :cry:
    DZIĘKI Z GÓRY ZA POMOC
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    mikroprocesor i przełączniki mogą być dowolne...
    najważniejsze jest jakiego rodzaju czujniki/analizatory zastosujesz.
    ja bawie sie ST7 choć większość chyba preferuje atmega.
    napisz czy miałeś do czynienia z jakimś językiem programowania.

jeśli chodzi o projekt to po dobraniu analizaotra ( mogę zgadywać ze jeśli jest to praca na jakieś zaliczenie w szkole o profilu samochodowym to mógłbyś zastosować sondę lambda)
    wójek GOOGLE pomoże ci w tym temacie....

dalej - jeśli wiesz jaki będzie analizator - sprawdzasz jakie parametry chciałbyś mierzyć...
    ( zapewne będzie to napięcie) - i tak sie składa że większość mikrokontrolerów posiada wejścia A/C - to znaczy ze jest w stanie przeliczyć wartość napięcia na wartość cyfrową bez żadnego problemu...

wystarczy teraz napisać program który sprawdzi stan wejścia do którego jest podpięty nadajnik (bez żadnych większych cudów - pewnie wystarczy dodatkowy rezystor) .. sterujący, albo przesyłający dane do PC albo robięcy co chcesz...

i uruchomić wszystko...
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 8  
    Witaj Gucio. Masz racje jest to schemat na zaliczenie ale na przedmiot zwany: Technika Mikroprocesorowa, a ja jestem na kierunku elektrycznym i tutaj jest problem ponieważ nie mam zielonego pojęcia o tym przedmiocie a co dopiero o tym mikroprocesorze z rodziny 8051 choć juz coś o nim czytałem. To tak jakbyś kucharzowi powiedział że ma Ci wytłumaczyć działanie falownika ;/
    Z żadnym programem a także idąc dalej takimi przedmiotami i tematami nie miałem styczności więc ciężko jest mi samemu coś zacząć a co dopiero zrobić.
    Wiem tylko że tak jak pisałem wyżej ma to być mikroprocesor 8051 Dallas 80C320 dodatkowo mamy uwzględznić konieczność podłączenia tych pamięci plus klawiature, LCD, oraz przetworniki A/C o rozdzielczości 10 bitów oraz porty do podłączenia się z kompem i czymś jeszcze! Jak najbardziej ma on mierzyć napięcie tak jak pisałeś ale nie wiem c i jak połączyć czy chociażby naryować! Jesteś w stanie mi pomóc czy coś doradzić bo nie mam pojęcia jak taki schemat ma przykładowo wyglądać za POMOC "odwdzięczę Ci sie" Taki przykładowy schemat to tak ma wyglądać:
    https://obrazki.elektroda.pl/67_1259170452_thumb.jpg[/img][/url]

Dodano po 2 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/36_1259170571.jpg

lub ten bo nie wiem czy działa
  • Poziom 12  
    górna część schematu (zasilanie mozna wykonac tak jak jest narysowane)

Xtal1,2 = to wejścia zegara, to też można zostawić jak jest.

nóżne 12 i 13 podłączamy na krótko do "czujnika" - ain0 ain1 - wejścia analogowe..

nie znam architektury tego procka.. czy pamięć jest wewnętrzna? czy musisz podpiąć coś jeszcze?

rx tx - jeśli potrzebujesz można wykorzystać do transmisji danych do/z PC-ta

czy musisz mieć LCD? czy wolisz podpiąć sie do pc-ta.

klawiatura (przyciski zwierające dowolne piny do masy) ile potrzebujesz - dopasujesz dowolnie.
  • Poziom 8  
    Czyli większość z tego schematu moge zostawić tylko jeszcze musiałbym dobrać odpowiednie przetworniki A/C i wyprowadzenia portów żeby podpiąć PC-ta aby się mógł z nim komunikować a z LCD wolałbym żeby był bo mamy go użyć również w projekcie! Jeśli możesz - czy dałbyś rade zrobić korekte tego schematu jak to ma wyglądać mniej więcej opisałem jakie pamięci trzeba użyć tylko nie wiem gdzie je wpiąć (schemat ma być wstępny więc nie pytaj mnie jak i co ma być bo dokładnie sam nie wiem po prostu według siebie mamy coś skombinować) a na sobote mamy tylko narazie przynieść kartke z wypisanymi przyrządami jakie zastosujemy u nas w projekcie (tzn. nazwy lub najlepiej rysunki tych przyrządów bo nie wiem gdzie szukać i jakich) a z podłączeniem zajmiemy sie później jak mi pomożesz dalej!

Dodano po 4 [minuty]:

A co do wyjścia zegara jakbym go zostawił to co on spełniał by za role w moim projekcie (pomiar składu chemicznego spalin) Przepraszam że tak pytam może dla Ciebie to jest jasne ale jak pisałem dla mnie to nowość bo temat dla bardziej zaawansowanych ;/
  • Poziom 12  
    jeśli chodzi o A/C to jest wbudowany w procesor. nóżki 12 i 13

nóżki oznaczone XTLA1,2 to wejście zegara procesora- są konieczne do pracy procesora (to jak w komputerze - procesor + kwarc o odpowiedniej częstotliwości )

jeśłi chodzi o elementy - to poza czujnikiem spalin
    (moim zdaniem sonda lambda - jesli chcesz moze być coś innego)
    klawiatura (może sie składać z przycisków łączących daną nóżkę procka do masy)
    lcd - narazie możesz napisać ogólnie - chyba że masz podany konkretny wyświetlacz

dodatkowo elementy z podanego przez Ciebie rysunku - górna część do stabilizacji napięcia zasilania

i jakiś układ do wsparcia komunikacji przez RS. (na elektrodzie można znależć na pewno wiele takich rozwiązań)

nie wiem czy konieczne jest użycie dodatkowj pamięci - procesor posiada wewętrzną pamięć - zależeć będzie od wielkości programu... ale moim zdaniem jest zbędna.