Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotnosci

zolwik_1986 25 Lis 2009 19:19 5237 11
  • #1 25 Lis 2009 19:19
    zolwik_1986
    Poziom 12  

Witam!
    Mam do zrobienia stanowisko do pomiaru wielkosci charakteryzujących klimat, czyli pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności, oraz byc moze pomiar kierunku i siły wiatru. Musze zbudować skrzynke z czujnikami i za pomocą karty pomiarowej przesłac informacje z czujników do komputera. Prawdopodobnie bede pisał program w Labview. Ma on pokazywać bieżące wyniki pomiarów a także archiwizacje.
    Zaczynam od wyboru czujników. W internecie znalazłem taki czujnik temperatury:
    PÓŁPRZEWODNIKOWY CZUJNIK TEMPERATURY KTY 81-210
    # Rezystancja przy 25°C - 2k ohm
    # Współczynnik: 0,79 %/K Dokładność: 1%
    # Zakres temperatur -55oC do 150oC
    # Producent: Philips

W opisie jest napisane ze rezystancja waha sie +- 100 Ohm. Czy jak zmontuje układ taki jak na rysunku w załączniku to bedzie to działało i czy dobrze. Czy moze za duzy jest rezystor?Czy wahania napięcia nie będą za małe i przez to pomiar bedzie niedokładny. Prosze o wszystkie wasze uwagi. Dostane karte pomiarową napięciową

Czy ten czujnik to dobry wybór? Czy moze znacie jakies lepsze i gdzie mozna je kupic?

Proszę o pomoc i wszystkie informacje sugestie które mogły by mi pomoc.
    Z góry dziekuje za pomoc.

0 11
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #2 27 Lis 2009 08:54
    djkomprez
    Poziom 21  

Ja bym się nie bawił w analogówke ...

Sam zrobiłem stację meteo podłączoną do serwera , dane zbierane były
    do bazy danych mysql a stronka z odpowiednimi skryptami wyświetlała wyniki
    w postaci wykresów ( gnuplot ) oraz wskaźniki we flaszu bieżącą pogode.

Zastosowałem

mikrokontroler atmega8
    pomiary temp czujnik DS18B20
    pomiar wilgotności czujnik analogowy SYH-2T
    pomiar naslonecznienia solarek z lampy ogrodowej
    pomiar ciśnienia za pomocą czujnika MPXA4115

Wszystko pomykało po RS232 po wysłaniu odpowiedniej komendy z komputera
    procek zwracał wszystkie zebrane pomiary, czas trwania ok 1sek

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 28 Lis 2009 07:52
    zolwik_1986
    Poziom 12  

djkomprez napisał:

Dlaczego? Czy za pomocą karty pomiarowo-sterującej nie bedzie łatwiej?

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lis 2009 10:38
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

zolwik_1986 napisał:
    Witam!
    Mam do zrobienia stanowisko do pomiaru wielkosci charakteryzujących klimat, czyli pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności, oraz byc moze pomiar kierunku i siły wiatru. Musze zbudować skrzynke z czujnikami i za pomocą karty pomiarowej przesłac informacje z czujników do komputera. Prawdopodobnie bede pisał program w Labview. Ma on pokazywać bieżące wyniki pomiarów a także archiwizacje.
    Zaczynam od wyboru czujników. W internecie znalazłem taki czujnik temperatury:
    PÓŁPRZEWODNIKOWY CZUJNIK TEMPERATURY KTY 81-210
    # Rezystancja przy 25°C - 2k ohm
    # Współczynnik: 0,79 %/K Dokładność: 1%
    # Zakres temperatur -55oC do 150oC
    # Producent: Philips

W opisie jest napisane ze rezystancja waha sie +- 100 Ohm. Czy jak zmontuje układ taki jak na rysunku w załączniku to bedzie to działało i czy dobrze. Czy moze za duzy jest rezystor?Czy wahania napięcia nie będą za małe i przez to pomiar bedzie niedokładny. Prosze o wszystkie wasze uwagi. Dostane karte pomiarową napięciową

Czy ten czujnik to dobry wybór? Czy moze znacie jakies lepsze i gdzie mozna je kupic?

Proszę o pomoc i wszystkie informacje sugestie które mogły by mi pomoc.
    Z góry dziekuje za pomoc.
    Pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotnosci
    przepraszam, że zapytam nieśmiało; a ten czujnik temperatury to co ma mierzyć, temperaturę dobrze przewodzącego ciepło środowiska, czy powietrza atmosferycznego?
    Jak to pierwsze, to i owszem odebranie energii cieplnej (z samopodgrzewania się czujnika) o wartości mocy; (2,5/1000A)²•2000Ω=0,0125W=12,5mW jest możliwe do przyjęcia, iż nie będzie z tego powodu dużego błędu pomiaru, ale dla powietrza jest to nieporozumienie :!: :idea: :cry:
    Poszukaj innego czujnika w którym prąd pomiarowy będzie wytracał moc poniżej ćwierć miliwata, lub nie mniej.

Pozdrawiam

0
  • #5 28 Lis 2009 21:27
    djkomprez
    Poziom 21  

Nie chodzi o kartę pomiarową to trzeba by sobie coś takiego zbudować :)

Najprościej to tak jak pisałem wyżej , jeśli masz pojęcie o programowaniu
    w bascomie czy winavr to radzę Ci zrób to w ten sposób.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Lis 2009 03:39
    MELP
    Poziom 15  

Witam!
    Na podstawie nicku domyślam się, że to jest projekt studencki. Jeśli tak, to jako czujnik zastosowałbym LM35 ( czułość 10 mV/°C ), do projektu studenckiego powinien wystarczyć, nie jest może super precyzyjny ( chyba 0,5°C dokładności ), ale łatwy w zastosowaniu. Jeśli był postawiony wymóg zastosowania karty pomiarowej i użycia LabView, to wyjścia nie ma, ale jeśli kolega chciałby stosować na co dzień taką stację to zgadzam się z djkomprez, że lepiej było by zbudować osobny układ.

0
  • #7 29 Lis 2009 22:33
    zolwik_1986
    Poziom 12  

djkomprez domyślam sie ze chodziło ci o używanie czujników analogowych.
    Quarz układ ma mierzyc temperature powietrza. Zatem mój pomiar sie nie sprawdzi.
    Ma to być projet studencki. Szukałem w internecie podobnych projektów i zauważyłem ze wszystkie sa oparte na mikrokontrolerach i łączu RS232. Problem jest w tym ze nie umiem programować w bascomie czy winavr. Dlatego wole użyć karty pomiarowej bo wydaje mi sie to łatwiejsze. Programowanie w LabView też jest dla mnie bardziej przejrzyste. Do tego program ma pokazywac bieżące wyniki i archiwizacje pomiarów.LabView wydaje mi sie idealnym srodowiskiem.
    Faktycznie LM 35 bardzo mi odpowiada

0
  • #8 30 Lis 2009 16:26
    ~~[eM]~~
    Poziom 11  

djkomprez napisał:

Sam zrobiłem stację meteo podłączoną do serwera , dane zbierane były
    do bazy danych mysql a stronka z odpowiednimi skryptami wyświetlała wyniki
    w postaci wykresów ( gnuplot ) oraz wskaźniki we flaszu bieżącą pogode.

Zastosowałem

mikrokontroler atmega8
    pomiary temp czujnik DS18B20
    pomiar wilgotności czujnik analogowy SYH-2T
    pomiar naslonecznienia solarek z lampy ogrodowej
    pomiar ciśnienia za pomocą czujnika MPXA4115

Wszystko pomykało po RS232 po wysłaniu odpowiedniej komendy z komputera
    procek zwracał wszystkie zebrane pomiary, czas trwania ok 1sek

A czy na samej Attiny2313 dałoby radę coś podobnego... np. samą temperaturę?

0
  • #9 02 Gru 2009 21:57
    MELP
    Poziom 15  

Przypomniałem sobie dwa projekty, które mogą się przydać koledze, oba to wielokanałowe rejestratory przebiegów wolnozmiennych: AVT-5149 oraz AVT-5182. Można do nich bezpośrednio podpiąć czujniki analogowe. Pierwszy projekt jest opisany w numerze 9-10/2008 Elektroniki Praktycznej drugi w 4/2009. Nie wiem na jakiej uczelni kolega studiuje, ale biblioteka powinna je mieć.

0
  • #10 04 Gru 2009 15:14
    zolwik_1986
    Poziom 12  

A więc... poszukałem poczytałem i znalazłem opisy następujących czujników jakich chciałbym użyć.

- czujnik temperatury LM 35 CZ
    *wyjście napięciowe liniowe, zmiana o 10mV na 1'C ,
    przy 25 'C daje 250 mV
    *zakres -50 'C do 150 'C
    *cena - około 30 PLN

-czujnik ciśnienia MPX4115
    *wyjście napięciowe liniowe, zmiana o 45,9 mV na 1 kPa ,
    przy ciśnieniu atmosferycznym 100 kPa daje 4.1 V
    *zakres 15kPa do 1150 kPa
    *zakres temperatury pracy -40 'C do 125 'C
    *cena około 70 PLN

-czujnik wilgotności HIH-4000-002
    *wyjście napięciowe liniowe, zmiana o 31mV na 1 %RH
    przy wilgotności 50%RH napięcie wynosi 2.35 V
    *zakres temperatury pracy od -80 'C do 125 'C
    *cena około 70 PLN

Wszystko zasilane zasilaczem ze stabilizatorem LM 7805. Napięcie zasilania 5V.
    Powiedzcie czy dobrze kombinuje i czy bedzie to sprawnie działało? Czy nie trzeba zastosować jakich filtrów albo czy nie trzeba gdzies wzmocnić sygnału? Czy dla karty pomiarowej będą to wystarczające zmiany napięcia aby nie było dużego błędu pomiaru? Kazda uwaga jest cenna. Z góry dziekuje za pomoc.

0
  • #11 04 Gru 2009 20:45
    MELP
    Poziom 15  

LM35CZ można kupić za 16 PLN. Proponował bym LM35D, kosztuje 3 PLN, producent gwarantuje błąd w zakresie 0 - 100°C, poniżej 0°C błąd rośnie, ale nie w jakoś bardzo istotny sposób. W Polsce temperatury rzadko spadają poniżej -30° , więc sądzę, że można śmiało zastosować wersję D, która jest do kupienia w większości sklepów elektronicznych.

0
  • #12 06 Gru 2009 20:27
    djkomprez
    Poziom 21  

[quote="~~[eM]~~"]

djkomprez napisał:

A czy na samej Attiny2313 dałoby radę coś podobnego... np. samą temperaturę?

Oczywiście , sam mikrokontroler wystarczy. Do tego odpowiedni program
    i max232 do transmisji z komputerem. Mogę CI podesłac na priv-a schemat
    i plytke modułu pomiaru ciśnienia i wilgotności na czujnikach SYH-2T i MPXA4115
    Bo to mi sie zostało, do tego miałem osobną płytke z mikrokontrolerem atega8 z max232
    i całośc zamknięta była w szafce blaszanej naściennej.

Jak nie zapomne wrzuce Ci foto

0
  Szukaj w 5mln produktów