Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzanie sie rury gazowej po podłączeniu kuchni elektrycznej

Kati0703 25 Nov 2009 20:55 13383 20
Automation24.pl
 • #1
  Kati0703
  Level 2  
  Witam serdecznie...

  Mój problem polega na tym, że jak podłączę kuchnię elektryczną to automatycznie grzeje mi się rura gazowa.
  W mieszkaniu wszystko mam w porządku, ponieważ był robiony pomiar przez dwóch elektryków, aby się upewnić, czy wszystko jest ok.
  Stwierdzili jednakowa, że tak.
  Jeżeli podłączy się rurę gazową z zerem, to różnica dochodzi nawet do 8A!!!
  Co może być tego przyczyną???

  Błagam pomóżcie... :((

  P.S.: Nie mogę używać kuchni elektrycznej...
 • Automation24.pl
 • #2
  artur s
  Level 24  
  Czyli dobrze nie jest! prawdopodobnie problemem jest PEN w Twojej instalacji.Wezwij elektryków[może z innej firmy] aby to sprawdzili,zrobili pomiary z protokołem-jak należy.
 • Automation24.pl
 • #3
  Kati0703
  Level 2  
  Nawet jak pomiary mi latają??
  Niekiedy wychodzi 0,0A, a niekiedy 2,4A a nawet (jak pisałam w temacie) 8A.
  To zależy od pory dnia...

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dostałam od znajomego elektryka takie specjalne urządzenie, do tego pomiaru...
  I je robiłam przez 4 dni codziennie...
  Rożnie to wychodziło...
 • #4
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Niekoniecznie u Ciebie jest błąd- Jeśli bez podłączenia kuchenki "wszystko" u Ciebie działa, to prawdopodobnie awaria jest u sąsiada i korzysta z Twojego "zera", poprzez rurę gazową-przewód ochronny kuchenki gazowej... To bardzo niebezpieczne.
  Gdy zauważysz duży prąd na rurze gazowej sprawdź u sąsiadów, czy ktoś nie korzysta z kuchenki, a ona nagle przestała działać gdy Ty wyciągnęłaś wtyczkę od swojej kuchenki, lub zgasło światło u kogoś.
  Jak duży jest ten blok?
 • #5
  Kati0703
  Level 2  
  Stara kamienica...
  12 lokatorów
 • #6
  Magister_123
  Level 36  
  Witam.
  Możliwe są dwie przyczyny:
  1. Upalony N(PEN) u innego lokatora i obwód zamyka się przez Twoją instalację.
  2. WLZ jest gdzieś upalony.
  Należy bardzo szybko znaleźć przyczynę Tego bo jak gaz jeb.. to nie będzie co zbierać.
  Po zidentyfikowaniu przyczyny i jej usunięciu należy wmontować mufę wykonaną z izolatora w rurę gazową. Unikniesz przez to podobnych sytuacji w przyszłości.
  Pozdrawiam.

  Edit:
  Akrzy był szybszy.
 • #7
  krzysztofh
  Level 29  
  To się powinno natychmiast zgłosić do pogotowia energetycznego i gazowego. Oni sa wyczuleni na takie zjawiska.
  Problemem może być tylko czasowe odłączenie przez pogotowie gazu w kamienicy.
 • #8
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  O ile się nie mylę, to są do nabycia specjalne (elestyczne) węże podłączeniowe do kuchenek gazowych- które odseparują kuchenkę od rury gazowej (bez oplotu stalowego).

  Quote:
  W mieszkaniu wszystko mam w porządku, ponieważ był robiony pomiar przez dwóch elektryków, aby się upewnić, czy wszystko jest ok.

  Elektrycy podeszli mało profesjonalnie do zagrożenia.
 • #9
  Anonymous
  Anonymous  
 • #10
  agran
  Level 12  
  Witam. Po lekturze odpowiedzi podpisuję się pod dobrymi poradami. Jednak do wyjaśnienia tego stanu jest daleko. Teoretyzując - zakładam że wszyscy mieszkańcy mają podłączone kuchenki pod instalację gazową. Uszkodzenie przewodu N u jednego z odbiorców i włączenie kuchenki spowoduje pojawienie się napięcia na rurze gazowej, obwód winien się zamknąć też przez pozostałe uzerowane kuchenki a nie tylko przez Twoją. Prąd 8A od rury gazowej do "zera" zlekceważyli pseudo pomiarowcy - może wskazywać jak piszą wyżej na przerwe tego "zera" w WLZ do którego wszyscy są podłączeni. Rura gazowa teraz mogła przejąc rolę przewodnika prądu. Zmierz wielkość napięcia jakie występuje pomiędzy rurą a bolcem uziemiającym w gniazdku przy wyłączonej z niego kuchence. W obecnym stanie złym rozwiązaniem jest założenie u Ciebie izolacji w postaci węża gazowego do kuchenki gdyż uzerowana kuchenka i rura na której pojawia się napięcie stanowiłaby poważne zagrożenie porażenia. Myślę że u innych lokatorów występuje podobne zjawisko tylko nie zwrócili na to uwagi. Sprawę należy wyjaśnić zanim będzie BUUM!
  Pzdr
 • #11
  Anonymous
  Anonymous  
 • #12
  Magister_123
  Level 36  
  Bronek dużo mówisz o przepisach i normach. Prosił bym o podanie konkretnych norm czy innych aktów prawnych regulujących to o czym mówiłeś wcześniej. Bardzo chętnie uzupełnię Moje braki wiedzy.
  Co do iskry która możesz przeskoczyć.
  Żeby iskra przeskoczyła na odległość 20mm potrzeba napięcia około 20kV !!! Przyjmuje się na 1mm/1kV. Miedzy kuchenką a rurą nigdy nie dojdzie do tak dużych różnic potencjałów. Dlaczego? Kuchenka jest uziemiona a rura stalowa położona jest w ścianie która też pełni rolę uziemienia oczywiście słabego.
 • #13
  mczapski
  Level 39  
  Dyskusji sporo a porad prawie wcale. Skąd wiadomo, że ta instalacja jest wyposażona w PE(N)? Do tego informacja: Stara kamienica...
  12 lokatorów
  .
  Bardzo możliwe, że jest tam tylko N i do tego marnej jakości ze względu na wiek instalacji oraz inwencje racjonalizatorów. Do tego pewno ogromna asymetria obciążenia a może też rozwiązania zmniejszające wskazania liczników energii. Z tego powodu połączenie N z ziemią powoduje przepływ prądu zależnego od występującej niesymetrii. Chyba jedyne racjonalne rozwiązanie to usprawnienie instalacji N a w tym przypadku zapewnienie ciągłości N. A to będzie rola administracji. W tym przypadku nie unikniemy ziemi na kuchni i jeśli będzie różnica potencjałów to i przepływ prądu. Wyobrażam sobie jak cieszą się monterzy instalacji gazowej przy pracach naprawczych.
 • #14
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Bronek22 napisał:
  Quote:
  Akrzy74 napisał:
  O ile się nie mylę, to są do nabycia specjalne (elestyczne) węże podłączeniowe do kuchenek gazowych- które odseparują kuchenkę od rury gazowej (bez oplotu stalowego).

  To najgorsze co można zrobić, z dwóch powodów.
  Po pierwsze, złączka elastyczna nie odseparuje od rury gazowej. Było by to sprzeczne z przepisami. Złączka musi odprowadzać ładunki elektryczne. Właśnie dla bezpieczeństwa.
  Drugi powód zwiększający zagrożenie, to słabe połączenie kuchni z rurą - do odprowadzania ładunków wystarczy(przy złączce elastycznej).


  Poproszę o podstawę (może być na PW ).

  Quote:
  Wielu pisarzy elektrycznych pisze frywolnie o jakichś tam wstawkach izolacyjnych.


  Już kiedyś pisałeś, że jest to wymysł i coś takiego nie istnieje- udowodniłem Ci, że się mylisz! podając link. Dodam, że "wstawki" o których piszesz, że ich nie ma posiadają atesty- na które tak chętnie się powołujesz.

  Quote:
  Nie wchodzi w rachubę montowanie do instalacji jakiejś "samóróby" nie spełniającej żadnych wymagań i norm.Dlatego ja nie uważam za ludzi poważnych , pisarzy piszących o wstawkach izolacyjnych.

  Nie pisałem o samoróbach- wręcz przeciwnie. Czytaj ze zrozumieniem.
  Quote:
  Nie widziałem jeszcze nawet wymagań elektrycznych na takie wstawki.
  Ci pisarze elektryczni powinni najpierw narysować schemat instalacji.

  Bo nie wiedziałeś, że należy szukać pod innym pojęciem.
  Quote:
  Przyczyna jest banalnie prosta. Rura gazowa bocznikuje -zrównolegla PEN. Czyli jest częścią WLZ.

  Zgoda- jest częścią, ale raczej jako efekt uboczny. Pojęcie WLZ-u jest jasno określone- nie ma tam słowa o rurze gazowej, która jest szalonym problemem w starych kompleksach mieszkalnych.
  Quote:
  Moja wiedza na ten temat jest większa, bo w pewnym momencie ten temat mnie też dotyczył. Takiej sytuacji by nie bylo w TN-S. Ale TN-S nigdy nie będzie w budynku, właśnie z powodu nie rozwiązania tego problemu.

  Nie doceniasz adwersarza...
  Quote:
  Rozwiązanie problemu jest proste, pod warunkiem, że instalacja gazowa jest nowa i spawana. I jest objeta połączeniami wyrównawczymi głównymi( jest w 100%).


  Autor/ka napisał, że kamienica jest stara...Skąd pewność, że w piwnicy jest GSU? Bo dla mnie naturalne uziemienie rury gazowej to nie są połączenia wyrównawcze główne, tak samo jak nimi nie są przewody ochronne urządzeń..
  Quote:
  To tzw . wyspa TT, z zastosowaniem wydzielonego RCD 30mA do ochrony przed dotykiem pośrednim. Wilk syty i owca cała. Innego sposobu nie ma i nie będzie.

  Będzie, jeśli instalacje (gazowa i elektryczna) będą zmodernizowane wg obowiązujących przepisów z wstawkami których jak twierdzisz/twierdziłeś nie ma.

  Quote:
  I stosować się do norm i przepisów. I stosować tylko te elementy, które posiadają atesty


  Własności elektryczne wstawek gazowych których rzekomo nie ma:
  • gwarancją jakości jest zastosowanie wysokiej klasy materiałów izolacyjnych,
  • stosowanie iskierników wymiennych,
  • brak iskrzenia i przebić podczas próby elektrycznej napięciem przemiennym 5 kV (50 Hz) w czasie 1 min. (badanie wykonywane przed i po próbie hydrostatycznej),
  • rezystancja monobloku powyżej 5MQ przy napięciu 1kV w stanie suchym,
  • brak przebicia przy napięciu 15 kV podczas kontroli szczelności zewnętrznej powłoki izolacyjnej
  Dodatkowo certyfikat CE,ISO, certyfikaty UDT i inne aprobaty techniczne...

  To co wszyscy nazywają wstawkami gazowymi czy wstawkami izolacyjnymi w rzeczywistości nazywa się monoblokami- i pod tym pojęciem należy szukać odpowiedzi!

  Przypominam, że dyskusja dotyczy konkretnego przypadku- czyli co ma zrobić autor/ka tematu. Nie dyskutujemu o wadach i zaletach (?) tego wadliwego (w mojej ocenie) układu.

  mczapski :arrow: Masz rację- jest to rola administracji, ale jak im udowodnić skoro było dwóch domorosłych (zapewne) elektryków i stwierdzili, że jest wszystko ok?
  Quote:
  Wyobrażam sobie jak cieszą się monterzy instalacji gazowej przy pracach naprawczych.

  Ja podejrzewam, że oni nic tam nie robią. Gdyby coś robili, i podczas prac zauważyliby iskrzenie (np przy łączeniu) to z pewnością ktoś z administracji by się dowiedział- o ile wtedy będzie przepływ prądu. Może tak być, że cały bałagan robią dwie kuchenki na 12 lokatorów.
  Myślę, że podstawą do "ruszenia" administracji jest odpowiedni protokół z pomiarów instalacji lokatorki, z uwzględnieniem pomiaru przepływającego prądu przez wąż przyłączeniowy kuchenki. Z tym do administracji z wpisem o zagrożeniu pożarowym.
 • #15
  Awdeg
  Level 26  
  Kati0703 wrote:
  Witam serdecznie...

  Mój problem polega na tym, że jak podłączę kuchnię elektryczną to automatycznie grzeje mi się rura gazowa.
  W mieszkaniu wszystko mam w porządku, ponieważ był robiony pomiar przez dwóch elektryków, aby się upewnić, czy wszystko jest ok.
  Stwierdzili jednakowa, że tak.
  Jeżeli podłączy się rurę gazową z zerem, to różnica dochodzi nawet do 8A!!!
  Co może być tego przyczyną???

  Błagam pomóżcie... :((

  P.S.: Nie mogę używać kuchni elektrycznej...


  Kati jaką masz w końcu kuchnie gazową, elektryczną,czy gazowo elektryczną i do jakiego urządzenia biegnie ta rura gazowa
 • #16
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Awdeg napisał-
  Quote:
  Kati jaką masz w końcu kuchnie gazową, elektryczną,czy gazowo elektryczną i do jakiego urządzenia biegnie ta rura gazowa

  Nie jestem Kati :D ale- skoro podłącza kuchnię elektryczną, to znaczy podłącza przewód sieciowy od urządzenia. Nawet gdyby kuchenka była tylko gazowa- ale z zapalarką elektryczną, to już potrzebuje przewodu ochronnego (który zrównolegla rurę gazową do przewodu zerowego w WLZ). Skoro w to wszystko wmieszana jest rura gazowa to znaczy kuchnia gazowo-elektryczna! Pomyśl, co ma wspólnego kuchnia (tylko) elektryczna z gazem.

  Czytanie ze zrozumieniem :lol:
 • #17
  romoo
  User under supervision
  Kuchnie gazowe mają oświetlenie elektryczne- wyjmij wtyczkę z gniazdka.
 • #18
  Awdeg
  Level 26  
  Akrzy74 wrote:
  Awdeg napisał-
  Quote:
  Kati jaką masz w końcu kuchnie gazową, elektryczną,czy gazowo elektryczną i do jakiego urządzenia biegnie ta rura gazowa

  Nie jestem Kati :D ale- skoro podłącza kuchnię elektryczną, to znaczy podłącza przewód sieciowy od urządzenia. Nawet gdyby kuchenka była tylko gazowa- ale z zapalarką elektryczną, to już potrzebuje przewodu ochronnego (który zrównolegla rurę gazową do przewodu zerowego w WLZ). Skoro w to wszystko wmieszana jest rura gazowa to znaczy kuchnia gazowo-elektryczna! Pomyśl, co ma wspólnego kuchnia (tylko) elektryczna z gazem.

  Czytanie ze zrozumieniem :lol:


  Ja się nie pomyliłem pytam się celowo gospodarza tematu Kati0703
  Jaką w końcu ma kuchenkę bo wyrażnie pisze ,że jak ją podłączy to grzeje się rura gazowa ??? co by sugerowało ,że kuchenka pobiera duży prąd i jest zasilana poprzez tę rurę??? stąd moje pytanie bo nie sądze aby zasilanie nawet piekarnika powodowało grzanie się rury gazowej.Było tam dwóch elektryków ,przynajmniej jeden miał przyrząd i co nie potrafił sprawdzić ciągłość przewodów,nie mierzył różnice potencjałów trochę to dziwne.A tak w ogóle my nie wiemy czy awaria jest u kati czy u sąsiada czy rura się grzeje caly czas ,czy tylko jak są załączone.. no własnie co, chciałem to wiedzieć,bo jeśli kuchnia ma tylko oświetlenie elektryczne,iskrownik to tymbardziej gniazdko i przewód powinien się grzać. Ale Kati0703 milczy,myśle że najlepszą poradą jest konieczność zlecenia problemu firmie elektrycznej.
 • #19
  janhen
  Level 22  
  Witam.
  Ponad 10lat temu spotkałem się z podobnym przypadkiem w bloku mieszkalnym z 70-ma mieszkaniami, wybudowanym w 1985r. W 70-tym czyli ostatnim mieszkaniu,podczas wymiany gazomierze przez montera z Zakładu Gazowniczego nastąpił wybuch w gazomierzu.Nakazano sprawdzenie kuchenki gazowej przez serwis AGD , była sprawna. Podejrzewano lokatora o kradzież energii elektr.Niedługo po tym zdarzeniu wykonywałem pomiary ochronne. Administrator poprosił o sprawdzenie instalacji elektr. w tym mieszkaniu także w tej kwestii .
  Podczas pomiarów okazało się że płynął prąd przez rurę kuchenkę, rury gazowe i gazomierz dochodzący do 16A.Okazało się że nadpalone było połączenie przewodu na zacisku PEN w skrzynce ZELP na korytarzu.
  Opisanym przypadku w temacie należy jak najprędzej odłączyć przewód zasilający kuchenkę .Także przewód od pieca grzewczego jeżeli jest zainstalowany w mieszkaniu (w łazience,kuchni) .Sprawdzić stan połączeń przewodu PEN lub N (zależnie jaki układ sieciowy ) Sprawdzić czy ten prąd pojawia się w rurze w momencie gdy w mieszkaniu włączony zostaje odbiornik energii elektr. (np.czajnik ,żelazko itp.)Sprawdzić multimetrem wartość napięcia pomiędzy bolcem ochronnym PE w gnieździe kuchenki a rurą gazową. Najlepiej by sprawdzenia instalacji dokonał doświadczony pomiarowiec.
  Przepływ takiego prądu przez instalację gazową może uszkodzić uszczelnienia rur a w następswie wypływ gazu i wybuch.Z usunięciem przyczyny przepływu tego prądu nei można zwlekać bo sprawa jest poważna .
  Jak widać problem przepływu prądu przez tę rurę gazową nie został jeszcze rozwiązany.]
  A jak już pisałem problem jest poważny bo zagraża bezpieczeństwu mieszkańców tej kamienicy.Przy układzie sieciowym TT i TN-C-S instalacji wewnętrznej w kamienicy przewód N nie powinien być podłączony do bolców ochronnych PE w gniazdach wtykowych a tym samym do obudów metalowych sprzętu AGD i kuchenek gazowych oraz kotłów grzewczych.
  Tym samym nie może nastąpić przepływ prądu od przewodu N do rury gazowej ,
  Nie wykluczone że ktoś "zazerował " gniazdo wtykowe kuchenki bądź gazowego podgrzewacza wody i część prądu płynie przez rurę gazową wtedy kiedy ten odbiornik pobiera prąd . Tak by wynikało z opisu autora tematu że są momenty kiedy ten prąd nie płynie. Nie wykluczone tez że ktoś kombinuje z nielegalnym poborem pradu.
  Można sprawdzić skąd ten prąd się pojawia mierząc amperomierzem cęgowym na rurach gazowych. Przepalenie szczeliwa na połączeniach gwintowych rur spowoduje ich rozszczelnienie i wypływ gazu ,iskrzenie a w następstwie wybuch. Często podczas pomiarów ochronnych sprawdzam czy takiego przepływu prądu nie ma. Bo stanowi on większe zagrożenie niż niejedna usterka instalacji elektrycznej .
  Wstawka izolacyjna na przyłączu gazowym nie eliminuje zjawiska przepływu prądu w rurach gazowych instalacji gazowej .Odcina przepływ prądu do ziemi ale nie pomiędzy odcinkami instalacji gazowej w budynku w którym występuje asymetria obciążenia w obwodach inst.elektr. z przyłączonymi urządzeniami gazowo-elektrycznymi. Także w przewodach ochronnych PE w układzie TN-S-S płynie prąd ale o wartościach znacznie mniejszych niż w TN-C . Miałem taki przypadek gdy podczas pomiarów ochronnych uziemienia które zwiększyło swoją wartość z 1 do 4 omów na skutek korozji gwintu na rurze stalowej ocynkowanej wodociągowej, przy przepływie prądu pomiarowego 10A z gwintu posypał się snop iskier. A więc w przypadku gazu byłby to już wybuch. Pozdrawiam
 • #20
  romoo
  User under supervision
  Najlepszym wyjściem było by Dołaczenie przewodu PE do rury gazowej w obrębie każdego mieszkania i przy licznikach.
  PE a nie N.
 • #21
  Anonymous
  Anonymous