Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10

zbyszekj231 25 Lis 2009 22:42 7506 14
  • Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10

Witam,

Chciałbym pokazać Wam moją pierwszą konstrukcję opartą na głośniku Magnat Xpress 10.

Opis:
    Budowałem ten subwoofer dla celów prywatnych. Chciałem mieć w miarę mały subwooferek (do Fiata Punto). Obudowa Ma w przybliżeniu 32-33 litry ponieważ trudno powiedzieć tak naprawdę ile ma co do mililitra hehe :) Producent podaje że głośnik ma 300W max i 150 RMS. napęd Blaupunkt GTA2 MKII. Sub podłączony na "mostku".

Koszta:
    *Magnat xpress 10 - 159zł
    *Wzmacniacz - Blaupunkt GTA2 mkII + zestaw kabli -180zł
    *Obicie - 40zł
    *Terminal - 7,50zł
    *Rura PCV 78mm średnicy 50cm długosć(org.) (32cm w subie)
    *Klej, wkręty, zszywki,pineski, płyty, gąbka, sylikon, uszczelka, szpachla do drewna, itp. - garaż, piwnica, znajomi ;p - cena: bezcenne :)

Obudowa:
    Typ: BR. Obudowa wykonana z płyt ze starych mebli grubość 19mm. Pojemność bez głośnika (w programie 32,4L). Całość klejona, następnie przykręcana na 'wkręty do drewna' 3,5cm. a na Koniec łączenia wypełnione szpachlą do drewna. Całość wygłuszona gąbką 17mm klejona na klej szybko schnący oraz przytwierdzona punktowo pineskami tapicerskimi. BR wykonany z rury PCV wyjęta uszczelka i obcięta końcówka i wyszlifowana by wyglądało estetycznie wygląda jak oryginał;p heh(nie potrzebnie tylko pomalowałem rant na biało to musiałem zamaskować na czarno). zamontowana jest ramka na około subwoofera tak aby zamaskować łączenie Obicia (na zdjęciach jeszcze ramka jest nie przykręcona tylko przyłożona aby pokazać ogólny zarys jak to będzie wyglądało. zamierzam jeszcze zamontować maskownicę.

Odsłuch:
    moim zdaniem subwoofer jak na ten głośnik o niskiej cenie (nie każdego stać na coś drogiego i płacić za znaczek firmowy). Ja na swojego Magnta nie narzekam odczuwalny jest bardzo głęboki i niski bas a zarazem wyższy i piskliwszy (nie wiem jak to określić słownie). Każdy kto oglądał ten głośnik i odsłuchiwał w samochodzie był bardzo zdziwiony że takie małe "pierdźiadełko" może tak ładnie i czysto grać. Sub strojony bardziej pod Rap H&H itp. (38Hz)

EFEKT BUDOWY :
    Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10 Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10 Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10 Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10 Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10

Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10 Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10 Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10 Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10

Schemat (wzorowałem się na nim nie jest mój)przedstawia mój subwoofer lecz dla powiększenia Litrażu skośna ścianka nie była wkładana między boki tylko nałożona na wierzch co zwiększyło pojemność o ponad 2 litry.

Fajne!
  • #2 25 Lis 2009 22:59
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam Hmm zastanawia mnie jedno? Strojona obudowa czy nie? bo nigdzie nie ma informacji o tym ?jak głosnik w takiej sobie obudowie to nie chciałbym tego usłyszec..

A mozesz wytłumaczyc co to znaczy ??
    ''Sub podłączony na "motku". '''

Chyba to literówka.. bo ja znam łączenie w Mostku nie Motku :D

I jak Bas moze byc piskliwy?? nie rozumiem :D

• #3 25 Lis 2009 23:11
    rucin_
    Poziom 21  

Jakie strojenie???
    Bo ja mam tez suba na xpress 10 i mam zestrojonego na 35 hz.
    Bo jak widzę ty napisałeś 0.5 metra to bardzo bardzo niskie strojenie niszczace głośnik.

Dodano po 2 [minuty]:

No no potrafi zagrac miło.
    U mnie w pokoju to od niskiego basu aż uszy bolą.A wszystko się stało jak przestawiłem suba w 2 kąt pokoju.

• #4 25 Lis 2009 23:16
    daxsior
    Poziom 19  

Czy ten BR nie jest za długi w stosunku do całej obudowy ?

• #5 26 Lis 2009 12:00
    drowning_man
    Poziom 15  

Też mi się wydaje, że BR jest za długi. Gdy robiłem swój subwoofer na GDN 20/100/3 (co prawda do zastosowań w domu) to przy strojeniu na 40Hz BR miał 25cm długości...

• #6 26 Lis 2009 14:21
    rucin_
    Poziom 21  

No ja mam express 10 i przy strojeniu 35 hz długość wynosi 310 mm przy średnicy 76mm.

• #7 27 Lis 2009 16:50
    zbyszekj231
    Poziom 10  

Mitur23 napisał:

A mozesz wytłumaczyc co to znaczy ??
    ''Sub podłączony na "motku". '''

Tak to literówka powinno być mostku :)

a co do BR to rura oryginalnie miała 50 cm. a BR tak jak na schemacie 32cm.

Litraż był brany z książki dołączonej z Głośnikiem schemat był w formie prostokąta a ja przerobiłem na formę trapezu i dodałem ≈2L na głośnik. BR przycięty górna krawędź 32cm dolna 34. (tylna ścianka obudowy pod kątem to dla kaprysu dolną krawędź BR wydłużyłem o 2 cm)

dołańczam org. schemat który był w książce:
    Subwoofer z BR do samochodu na MAGNAT XPRESS 10

• #8 27 Lis 2009 17:01
    rucin_
    Poziom 21  

Ja przy długości o 1 cm krócej mam strojenie na 35 hz w obudowie tez około 32,5 litra.
    A jak to do samochodu to powinno być strojenie tak na 40 hz.

• #9 27 Lis 2009 17:17
    zbyszekj231
    Poziom 10  

rucin_ napisał:
    Ja przy długości o 1 cm krócej mam strojenie na 35 hz w obudowie tez około 32,5 litra.
    A jak to do samochodu to powinno być strojenie tak na 40 hz.

szczerze mówiąc sam do końca nie wiem na ile jest wystrojona bo mówił mi o tym znajomy o powiedział ze sub będzie miał 38Hz nie wiem czy dobrze to powiedział i obliczył jeżeli mogli byście mi to jakoś sprawdzić 32,4 l obudowa BR 32 cm 78mm średnicy byłbym wdzięczny. i wtedy powiedzcie czy moze byćczy cośtechnicznie spartoliłem.

ale sub gra bardzo obiecująco ma głęboki i niski bas aż się samochód trzęsie ale na zewnątrz auta nie słychać muzyki w odległości ok 10m już tylko słychać lekki pomruk a w środku na prawdę gra czysto i ładnie. i jest jeszcze taki jeden motyw ze na zewnątrz nie słychać ale jak muzyka gra a ja jestem w domu to słyszę bas a na podwórku tego tak już nie odczuwać

• #10 27 Lis 2009 18:13
    rucin_
    Poziom 21  

A nie zauważyłem że ty masz 78 mm a ja mam 76 mm to pewnie strojenie jest ok.
    No tak jest ztym głośnikiem że w środku gra ok a na zewnątrz nie słychać prawie.
    A występują jakieś świsty powietrza z BR???

• #11 28 Lis 2009 17:07
    zbyszekj231
    Poziom 10  

Nie odczuwam żadnych świstów i tego typu zjawisk. wszystko gra ładnie i czysto. Tylko muszę trochę po-wygłuszać niektóre elementy w samochodzie bo wpadają w drgania i brzęczą ale już wiem które i jak znajdę trochę wolnego czasu to je usztywnię i wygłuszę.

Dodano po 5 [minuty]:

rucin_ napisał:

U mnie w pokoju to od niskiego basu aż uszy bolą.A wszystko się stało jak przestawiłem suba w 2 kąt pokoju.

To zapewne dlatego że jest to głośnik 4 omowy i w jednym miejscu jak stoi to mało słychać a w innym dobrze.

• #13 28 Lis 2009 23:26
    zbyszekj231
    Poziom 10  

Zawsze każdy mówił źe jak do domu to powyżej 4 Ohm..

z moich doświadczeń zawsze tka wynikało ze 4 Ohm głośniki grająw domu zupełnie inaczej... i podlączaćdwie szeregowo wtedy najlepiej... to Tylko moje indywidualne odczucia :) zawsze byłem zdania że czwórki do auta wyższe do domu... tak samo głośniki Car audio są 4 Ohm a typowe domówki 8-16 chyba że połączone ze sobą ...
    ogólnie ten magnat jest przeznaczony bardziej do auta a nie pokoju... i głośność się rozchodziła wcześniej po kątach a nie po całym pokoju

• #14 29 Lis 2009 00:07
    rucin_
    Poziom 21  

No tak było że po kątach a teraz słuchać z całym i robi nie złe ciśnienie aż uszy bola.

• #15 29 Lis 2009 00:11
    zbyszekj231
    Poziom 10  

No bo tak to już jest :) mi wystarczyło tylko to jak wypalałem głośnik. włączyłem muzyczkę volume na 15% i poszedłem spać ;p a łóżko w kącie rano wstałem jak na kacu ;p moim zdaniem impregnacja ma duży wpływ na odsłuch.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME