Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ automatycznej regulacji głośności

emaker 25 Lis 2009 22:43 5230 6
 • Układ automatycznej regulacji głośności
  Układ ten służy do regulacji głośności w zależności od warunków akustycznych. Jednym z zastosowań tego układu może być automatyczna regulacja wzmocnienia sygnału w samochodzie. Ze wzrostem prędkości, rośnie poziom szumu we wnętrzu i sygnał dochodzący z głośników musi być odpowiednio wzmocniony. Regulacja ta odbywa się w czterech krokach ze skokiem 5 dB. Wzmocnienie układów IC4a i IC4b regulowane jest przez przełączniki IC5 i IC6 w zależności od poziomu, jaki rejestruje wkładka elektretowa MIC1. Wkładka ta nie powinna być zbyt czuła, aby nie dochodziło do sprzężeń między nią a głośnikami. Czułość wkładki regulujemy potencjometrem P1. Wzmacniacz operacyjny IC1 pracuje jako prostownik o wzmocnieniu x45. Wyjście wzmacniacza połączono z komparatorami IC3a – IC3d. Od poziomu sygnału wkładki mikrofonowej zależy które z przełączników IC5, IC6 zostanie włączony. Poziom wzmocnienia sygnalizowany jest przez diody LED D4 – D7. Maksymalne wzmocnienie ustalono na poziomie 20 dB, aby nie dochodziło do przesterowania sygnału. Jeśli żaden z komparatorów nie zmieni stanu wyjściowego, wzmacniacze operacyjne IC4a i IC4b pracują jako wtórniki napięciowe.

  Elektor Magazine 1997/12

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2
  lucastg
  Poziom 13  
  Ja bym to zamontował bardziej w tv bo jak wiadomo powszechnie reklamy zawsze sa nadawane głosniej niz reszta programu i zawsze mnie to denerwowało ;)
 • #3
  goldi74
  Poziom 43  
  Tylko że w telewizorze zadziała to z odwrotnym skutkiem od zamierzonego. Na głośną reklamę układ zareaguje zwiększeniem wzmocnienia. Reklama będzie jeszcze głośniejsza.
 • #4
  perszeron
  Poziom 20  
  Wystarczy przełożyć oporniki r13-r16,r21-24 Pan lucastg pisząc o zastosowaniu w TV miał na pewno to na myśli.
 • #5
  Sh44dow
  Poziom 16  
  Zastanawiałem się niedawno nad budową tego typu urządzenia na mikrokontrolerze w celu połączenia go z odtwarzaczem mp3, ale to by sie mijało z celem, gdyż urządzenie byłoby 3-4x większe niż sam odtwarzacz ;-).
 • #6
  Jacek31
  Warunkowo odblokowany
  Po pierwsze takie układy (i to skuteczniejsze) ma na pokładzie każdy współczesny TV, trzeba tylko instrukcję sobie poczytać i je włączyć. Więc po co je budować ??
 • #7
  Maticool
  Poziom 20  
  Koledzy chyba mylą dwa pojęcia:

  Układy (bądź sowtware) stosowane w TV przyciszają się gdy jest głośniej i działają na podstawie SWOJEGO sygnału.
  Układ prezentowany tutaj podgłasza się gdy jest głośniejsze OTOCZENIE.

  Co do projektu uważam, że nie do uniknięcia są tu sprzężenia zwrotne. Chyba że ktoś potrafi zrobić tak sprytny układ, że będzie potrafił zinterpretować własny sygnał i na niego niereagować a "słuchać" jedynie tła (oczywiście z powodu zniekształceń przetworników, opóźnień nie wystarczy tu zwykłe "odejmowaniie" sygnału bazowego od tego pochodzącego z mikrofonu). Myślę jednak, że do samochodu wystarczyło by zwykłe sprzężenie z sygnałem prędkości. To już i tak było by niezłe usprawnienie.