Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

system monitoringu pracy kotłowni

Robilis 25 Nov 2009 23:23 2045 1
 • #1
  Robilis
  Level 12  
  Witam
  chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia i dowiedzieć się jaki przyjazny moduł GPRS można wykorzystać do zdalnego systemu wizualizacji pracy kotłowni. Przyjazny znaczy w miarę prosty sposób programowania i obsługi. no i żeby był niezawodny. kotłownie są oddalone o kilkadziesiąt km.
  np.
  MT101 , ECL5000 itd.

  Znajomy serwisant chciałby zdalnie móc ingerować w pracę kilku kotłowni obserwując co się dzieje na ekranie komputera przenośnego. (wizualizacja, sterowanie, raporty z pracy, archiwizacja, analizy)
  może macie jakieś materiały gdzie są wykorzystane tego typu moduły. przykładowe projekty, schematy .. :idea:
 • #2
  gervee
  Automation specialist
  Czy masz jakiś sterownik sterujący pracą tej kotłowni (to ma znaczenie, bo jeśli masz a dodatkowo obsługuje on jakiś protokół komunikacyjny to sprawa będzie łatwiejsza)?

  MT-101 byłby dublowaniem sterownika istniejącego (jeśli takowy znajduje się na kotłowni). Zamiast MT-101 można zastosować MT-202 w przypadku gdyby sterownik kotłowni posiadał protokół komunikacyjny MODBUS. Wtedy MT-202 pracując w trybie "Modbus mirror" może odpytywać sterownik kotłowni o jego zasoby (dlaczego MT-202 a nie MT-101, z prostej przyczyni bo nie ma wejść i jest tańszy niż MT-101).

  Co do jakości MT-101 oraz MT-202 nie mam zastrzeżeń ... gdyby jednak przyszło Ci coś robić na MT-301 to tutaj kilka razy się "naciąłem".

  Jeśli nie masz sterownika z protokołem komunikacyjnym MODBUS to możesz np. zastosować MT-101 do mierzenia np. temp. na wejściu i powrocie, monitorowania zaworów itp. (MT-101 ma 2xanalog,8 we,8we/wy).

  Powyższe oczywiście po stronie obiektowej.

  Po stronie nadrzędnej (użytkownika, który chce monitorować pracę kotłowni) trzeba wykorzystać np. modem GPRS oraz oprogramowanie np. iFIX, w którym będą prezentowane dane z kotłowni.