Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik i kontrola naciągu drutu

26 Lis 2009 13:52 4731 9
  • Poziom 9  
    Witam, Projektuję sterowanie maszyny do cięcia drutu. Chciałbym, aby był kontrolowany naciąg drutu odwijanego ze szpuli, żeby np. w przypadku kiedy odwinie się za dużo lub kiedy drut się będzie kończył była możliwość zahamowania odwijaka w pierwszym przypadku lub, zatrzymania wałków ciągnących w przypadku kiedy drut się skończy na szpuli.
    Pytanie jest, czy ktoś z was spotkał się już z takim zagadnieniem i mógłby przedstawić znane sobie rozwiązania zarówno pomiaru naciągu drutu jak i sposobu hamowania odwijaka. Pomocne byłyby też wskazówki odnośnie literatury.

Jeszcze inna kwestia, którą chcę się zająć po rozwiązaniu tego problemu : Pomiar temperatury drutu (termopara?) i podgrzewanie w przypadku zbyt niskiej temperatury (jaka grzałka, drut 1,5 mm średnicy, może rurkowa ?) - podobnie jak wyżej, jeśli znacie stosowane rozwiązania pomiaru to byłbym wdzięczny za podzielenie się wiedzą.

Pozdrawiam i czekam na wasze sugestie.

Dodano po 58 [minuty]:

Natknąłem się na ciekawe rozwiązanie :

Może być stosowane zarówno do drutu jak i do taśm i papieru, ale wymaga dodatkowych rolek. Myślałem też nad czujnikiem zbliżeniowym umieszczonym prostopadle do osi drutu - w przypadku słabego naciągu drut opadnie i powyżej odległości granicznej byłby uruchamiany hamulec.
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam,
    swego czasu zbudowałem odwijak do taśmy stalowej przeznaczony do współpracy z prasą i podajnikiem taktowym, do napędu bębna użyłem motoreduktora z przekładnią ślimakową samohamowną, silnik zasilany jest z falownika. Do wejścia analogowego falownika podłączony jest czujnik zbliżeniowy z wyjściem analogowym, który umieszczony jest w pobliżu podparcia ramienia rolki naciągowej. Uproszczony rysunek:

Czujnik jest tutaj.
    Jest to wprawdzie chinina, ale jest nie drogi, a zastosowanie też nie nazbyt wymagające, śmiga już trzeci rok bez zarzutu.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź, lecz mam małe problemy z dokładnym zrozumieniem tego rysunku. Poproszę tylko o potwierdzenie czy mój tok rozumowania jest prawidłowy :)

A więc tak: ramię rolki naciągowej jest podtrzymywane przez siłę naciągniętego drutu, oraz z drugiej strony jego wychylenie jest ograniczone przez sprężynę, która to wychylenie kontroluje. Kiedy naciąg będzie zbyt duży - wyłącznik krańcowy nam załatwia sprawę, a kiedy za mały - czujnik zbliżeniowy wychwytuje swoje i też nam wysyła odpowiedni sygnał.

Nie wiem jeszcze jak w tym rozwiązaniu jest zależne hamowanie odwijaka od wychylenia ramienia rolki (o ile takie jest ).

Będę wdzięczny za odpowiedź i wyjaśnienie.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam ponownie,
    a więc jeżeli chodzi o krańcówkę, to działa dokładnie odwrotnie - zatrzymuje falownik w przypadku luźnej taśmy lub jej braku. Jest jeszcze druga umieszczona na dole na przeciwko (nie narysowałem w pośpiechu :) ) która wyłącza podajnik prasy w przypadku zbyt dużego naciągu lub zatrzymania napędu odwijaka.
    Co do hamowania - jak napisałem wcześniej przekładnia ślimakowa motoreduktora jest samohamowna, czyli hamuje na maxa jeżeli silnik się nie obraca. W przypadku kiedy ramię jest odchylone między jedną a drugą krańcówką silnik motoreduktora obraca się z prędkością zależną od sygnału analogowego z czujnika, czyli zależną od wychylenia ramienia. Przy zbyt dużym naciągu ramię wychyla się bardziej w lewo, prąd wyjściowy z czujnika rośnie, falownik przyśpiesza obroty silnika i naciąg się zmniejsza. Przy zbyt małym naciągu dokładnie odwrotnie. Napęd ma za zadanie odwinąć tylko tyle taśmy, ile pobiera podajnik.
    Pozdrawiam,
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo, teraz już wszystko jasne :)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, po kilku zmianach i kombinacjach, jest potrzeba rozwiązania tego w taki sposób, żeby hamowanie odwijaka odbywało się za pomocą sterowanego sprzęgła, bez dodatkowych urządzeń. Pytanie tylko w jaki sposób mierzyć naciąg drutu i sterować sprzęgłem w takim rozwiązaniu ?
  • Poziom 15  
    Witam. A może rozwiązanie stosowane do utrzymania naciągu folii w pakowaczkach np. DIXIE UNION. Maszyna wciąga tyle folii ile potrzebuje, a ramię napinacza jest tak skonstruowane że obrót powoduje jednoczesne rozsunięcie okładzin ciernych hamulca tarczowego, czym większe wychylenie napinacza, tym słabiej trzyma hamulec. Żadnej elektryki, proste, skuteczne, niezawodne.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź !

Tak jak Pan napisał - proste i skuteczne. Niestety w moim przypadku, z założenia ma nie być żadnego dodatkowego urządzenia - tylko sprzęgło hamujące odwijak i czujnik naciągu drutu; hamowanie ma być zależne od naciągu... Ale nie mam pomysłu na zainstalowanie czujnika bez dodatkowych rolek lub innych urządzeń.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam.
    Proszę sprawdzić tę firmę: www . albertech . pl
  • Poziom 21  
    proponuję rolkę która opadając grawitacyjnie lub dociągana w dół sprężyną naciska drut powodując jego naciąganie , jeżeli drut się napina podnosi rolkę do góry (podobnie jak na rys we wczesniejszym poście) rolka umocowana na ramieniu porusza się po okręgu - z osią ramienia rolki sprzężony potencjometr - dostajesz sygnał analogowy będący pochodną napięcia drutu.