Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie dwóch sieci bezprzewodowych.

krzysiekj18 26 Nov 2009 12:53 4544 14
    krzysiekj18
    Level 19  
    Witam
    Mam następujący problem posiadam aktualnie komputer stacjonarny podłączony do sieci bezprzewodowej ( sieć WLAN 2,4GHz operatora udostępniającego mi internet ), oraz dwa laptopy. Aktualnie komputer stacjonarny pracuje jako serwer i rozsyła sygnał za pomocą kabla na laptopy.
    Chciałbym natomiast aby sygnał z sieci zewnętrznego operatora trafiał prosto np. na router, który z kolei rozdzielał by mi ten sygnał i rozsyłał go również bezprzewodowo po domu tworząc sieć wewnętrzną. Co będzie mi dokładnie potrzebne do stworzenia takiej sieci ?

Szukałem podobnych tematów na forum, ale niestety nie mogłem nic znaleźć, prawdę mówiąc to nawet nie wiem za bardzo jak powinno wyglądać zapytanie do takiego tematu.
    roc
    Level 15  
    Potrzebne: zgoda operatora, zakup dobrego routera bezprzewodowego, odpowiednia konfiguracja urządzeń. Odpowiedź ogólna ze względu na taki sam charakter pytania.
  • Helpful post
    witux
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Czy chcesz zamiast komputera stacjonarnego podłączyc router i z niego rozdzielić dalej?
    krzysiekj18
    Level 19  
    Dokładnie tak.
    Tylko że do tego routera będę musiał podpiąć antenę sieci bezprzewodowej ( aktualnie podpiętą pod komputer stacjonarny ), i chcę aby ten router odebrał sygnał z tej anteny i rozdzielił i rozesłał również bezprzewodowo po domu.
    Co do zgody operatora to da się to załatwić.
  • Helpful post
    witux
    Jeśli twój operator nie ma nic przeciwko temu to:
    Proponuję kupić router z AP Client (WISP) podłączyć do niego przewód z tej sieci bezprzewodowej, następnie sklonować MAC adres z karty komp. stacjonarnego (jeśli to potrzebne), a resztę komputerów podłączyc do LAN
    krzysiekj18
    Level 19  
    No dobrze ale ja chcę właśnie aby utworzyć wewnętrzną sieć WLAN i do niej " podpiąć " komputery.
  • Helpful post
    witux
    Czyli potrzebujesz Acces Pointa do którego podłączysz przewód antenowy i z jego portu do portu WAN w routerze. Reszta komputerów po wifi i lan z routera
    krzysiekj18
    Level 19  
    Czyli podsumowując będę potrzebował Acces Pointa oraz router bezprzewodowy.
    Jakie konkretne modele tych urządzeń polecacie, jakich firm itp.?
  • Helpful post
    witux
    Coś z TP LINK , co do modelu to obojętnie w zależności ile chcesz przeznaczyć. Jako router to TP-WR340G.
    roc
    Level 15  
    Sklonować można MAC, ale karty lan podpiętej do AP-eka. Potrzebna zgoda operatora i zmiana MAC-a na jego routerach z tego jaki jest przypisany do karty bezprzewodowej na MAC nowego AP. Bez współpracy z operatorem się nie obędzie. Co do reszty to potrzebne dwa AP-eki, jeden na klienta (odbiór od dostawcy), drugi wyposażony w NAT i DHCP do obsługi sieci wewnętrznej. Proszę pamiętać o obsłudze NAT i do tego dobierać drugie urządzenie. Warto pomyśleć nad APPro 2405.
    krzysiekj18
    Level 19  
    witux wrote:
    Jeśli twój operator nie ma nic przeciwko temu to:
    Proponuję kupić router z AP Client (WISP) podłączyć do niego przewód z tej sieci bezprzewodowej, następnie sklonować MAC adres z karty komp. stacjonarnego (jeśli to potrzebne), a resztę komputerów podłączyc do LAN

Rozmawiałem z operatorem nie ma nic przeciwko rozdzielaniu internetu na kilka komputerów, robią to sami ale w tedy dają dwa routery 120 zł każdy + montaż, czy znasz może jakiś AP, do którego da się skopiować adres MAC, karty którą mam w komputerze, w tedy jeśli dobrze rozumiem obyło by się bez ingerencji operatora.
  • Helpful post
    witux
    Jako AP -> TP-Link TL-WR543G (dwa w jednym - opłaca się na przyszłość ) i jako router TP-Link TL-WR340G
    krzysiekj18
    Level 19  
    Witam
    Właśnie dotarły do mnie polecane urządzenia (TL-WR543G oraz TL-WR340G). Najpierw zabrałem się za konfigurację TL-WR543G i tu się okazało, że nie da się zmienić adresu MAC karty bezprzewodowej można jedynie zmienić adres MAC WAN, no trudno jutro skontaktuję się z dostawcą internetu w celu zmiany adresu MAC, ale puki co chciałby sobie dokładnie skonfigurować router do połączenia z dostawcą.
    Teraz tak internet od dostawcy odbieram w technologii PPPoE ( posiadam nazwę użytkownika i hasło ), czyli jeśli dobrze rozumiem w zakładce wireless wybieram sieć dostawcy i łączę się z nią, następnie muszę skonfigurować router do odbioru sieci typu PPPoE, i tu moje pytanie w którym miejscu muszę to zrobić. Bardzo proszę o pomoc
  • Helpful post
    Jan CC
    Level 11  
    Dołączę się i ja do dyskusji. Ja już mam tak zrobione. Miałem antenę podłączona do karty w komputerze. Poprosiłem dostawce o takie podłączenia, o jakim piszesz. Więc dostawca przyjechał założył mi AP WR 543 oraz ruter WR 542. Do AP podłączył ruter i komputer stacjonarny. Ruter daje mi sygnał na dom i w domu mogę korzystać z laptopów. W laptopie nie mam zainstalowanej karty WiFi, więc kupiłem kartę Edimax z antenka na USB. Wszystko działa na 100 %. Dostawca tylko policzył mi zapłatę za urządzenia, nie pobierając opłaty za montaż i podniósł mi transfer z 256 mbit. (płaciłem 29 zł) na 512 (płacę 30 zł, to tylko o złotówkę więcej)Dzisiaj robiłem próbę o podesłanie sygnału z swojego internetu, do domu szwagra, (domy się widzą) oddalonego 200m. Więc wystawiłem ruter za okno, od strony domu szwagra. Poszedłem tam na podwórko z laptopem wyposażonym w tą kartę Edimax USB z antenką o dł.około 10 cm i pokazał mi siłę sygnału - bardzo dobra. Wszedłem z laptopem do pokoju który znajduje się od strony mojego domu i tu pokazał mi siłę sygnału na dobrą. Włączyłem przeglądarkę i wszystko hula na 5.
    Pisałem Na tym Forum http://www.bez-kabli.pl/index.php i prosiłem o porady z tym tematem związane ale proponowali mi tam fachowcy abym zakupił urządzenia za 600 zł. do przesłania tego sygnału do szwagra domu ( czytaj tu http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=20818 ) a okazało się, że wystarczy antenkę ( 15 cm) od rutera wystawić za okno i w sąsiednim domu. 200m. dalej można odbierać sygnał.
    Może skorzystasz również z porad tamtego forum.
    krzysiekj18
    Level 19  
    Witam
    Udało mi się uruchomić sieć na ww. sprzęcie :-)
    I tutaj kilka moich uwag:
    1-na routerach firmy TP-Link adres MAC widziany przez operatora sieci udostępniającej internet to adres WAN czyli istnieje możliwość jego edycji.
    2-przeglądając fora i podobne tematy spotkałem się z opiniami, że TL-WR543G nie działa z sieciami PPPoE u mnie bez problemów działa z PPPoE, kwestia odpowiedniej konfiguracji

I mam jedno pytanie jak zablokować osobą z sieci operatora dostęp do udostępnionych przeze mnie plików ?
    Sieć mam połączoną w następujący sposób: Sygnał operatora wchodzi na TL-
    WR543G, następnie jest routowany na komputer stacjonarny ( który udostępnia pliki ), oraz na TL-WR340G z którego rozchodzi się bezprzewodowo na resztę komputerów.