Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk ST3160023A uszkodzony - próba odzyskania danych

26 Lis 2009 21:00 2650 8
  • Poziom 17  
    Witam
    Mam dysk Barracuda 160 GB
    do przez ponad rok czasu działał na mostku pod USB w laptopie bez najmniejszego problemu. Dzisiaj chciałem do niego kupić kieszeń, zaniosłem do sklepu tam podłączyli pod kieszeń ale system nie wykrywał dysku więc nie kupiłem owej kieszeni. Przyszedłem do domu, podłączyłem dysk jak zawsze włączyłem prąd, ale nie było słychać aby dysk pracował, ale win7 instalował nieznane urządzenie, zaczęło śmierdzieć spalonym oraz w moim komputerze nie było widać dysku. Odłączyłem dysk od prądu i USB, odwróciłem go i tam ujrzałem coś takiego:

i kawałek wypalonego biurka.
    proszę powiedzcie dlaczego to się stało? Coś z mostkiem który zawsze działał czy przez podłączanie tej kieszeni?

I najważniejsze jest jakikolwiek sposób na odzyskanie zawartości dysku? jest tam bardzo dużo GB zdjęć z okresu około 7 lat na których zależy mi strasznie mocno.

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Proszę oto cała elektronika oraz to prze co było ciągle u mnie podłączone i działało do tego podłączenia nieszczęsnego.
    Dysk ST3160023A uszkodzony - próba odzyskania danych Dysk ST3160023A uszkodzony - próba odzyskania danych Dysk ST3160023A uszkodzony - próba odzyskania danych Dysk ST3160023A uszkodzony - próba odzyskania danych
    I to właśnie wina mostku czy coś ci ze sklepu zrobili (chociażby nieumyślnie)

dodam, że jest szansa na ten dysk z allegro Link usunąłem, regulamin pkt 10.11.
    Poniżej zamieszczam opis z w/w aukcji.
    (gsm_virus)

• Używana Barracuda 160 GB, na dysku jest mnóstwo bad-sectorów, elektronika sprawna.

Model: ST3160023A
      S/N: 3J82CGHB lub 3JB2CGHB (nie mogę rozczytać)
      P/N: 9W2084-311
      HDA P/N: 100306787
      Config: D4C-02
      Firmware: 3.06
      Date code: 04221

Dysk nadal jest poprawnie wykrywany i ogólnie działa ale ma bad-sectory, tak to wygląda: http://www.postimage.org/image.php?v=gx1DrhS.

ale czy jest on niezbędny i czy będzie pasował?
    I w ogóle czemu wszystkie odpowiedzi zostały z tego wątku usunięte?

Dodam również, że podłączali go tam bez zworki, paliła się czerwona dioda na kieszeni (potem zielona, mi tak się wydawało i chłopowi ci siedział obok) ale temu co to robił widział tylko czerwoną i swoją zworkę jakoś założył i wtedy na bank i ja i oni widzieliśmy zieloną na kieszeni, ale dysk dalej u nich na laptopie nie był wykrywany.
  • Poziom 22  
    Wygląda to paskudnie...Ja na mostku urąbałem świetną nagrywarkę.

Poprawnie założona zworka lub brak zworki nie robi różnicy dla dysków podłączanych USB. Dysk nie miał założonego hasła?
    Jeżeli dysk jest ten sam, to wymiana płyty z elektroniką powinna rozwiązać problem.
  • Poziom 17  
    Nie było hasła, zawsze podłączałem i działało bez problemu. A dysk z pierwszego wątku (z allegro, opis powyżej) byłby dobry i ruszył mój aby odzyskać dane?

• Poziom 28  
    lpm11: a co ewentualne hasło miałoby wspólnego ze spaleniem się elementu elektronicznego ?
    Jak podmienisz elektronikę od identycznego modelu (z tym samym firmwarem), to powinno od razu zadziałać
  • Specjalista HDD Recovery
    O tym już była mowa :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1296701.html

Cytat:
    W tym dysku ROM znajduje się w masce procesora.
    Wersja rom musi sie zgadzać.
    Wersje rom można zobaczyć w logu startu z terminala.
    Interface task reset
    1024k x 16 buffer detected
    ALPINE - 1_Disk M.14 01-16-03 11:51

Buzz - Head Mask 000F - Switch to full int.
    Spin Ready
    3.06 06-11-03 14:45
    (P)PATA Reset
    Master
    Najlepiej dobierać dawce z tym samym F/W chodź i to nie daje 100% gwarancji ze wersja romu będzie ta sama...

Cytat:
    ABM musi się zgodzić wersja romu.
  • Poziom 17  
    Czyli ten z opisu dawca ze względu na FW odpada? Kurcze bo to jedyny najbardziej podobny do mojego jaki znalazłem na sprzedaż, już nic nie ma, to co zrobić?
  • Poziom 17  
    To jest sposób jakiś?
  • Poziom 32  
    Czasem trzeba poczekać po prostu aż pojawi się odpowiedni dawca. Cierpliwości.
  • Poziom 17  
    zaniosłem do tych gości co prawdopodobnie przez nich się spalił dysk, pokłóciłem się trochę, powiedzieli, że do swego elektronika jakiegoś dadzą, ok, wzięli po około 2 tyg i kilku mailach z pytaniem jak sytuacja napisali, że nic się nie da zrobić trzeba nową elektronikę (to było przed świętami), przed wczoraj zajechałem po dysk (a kilka dni wcześniej znalazłem taki na allegro w którym bardzo wiele parametrów się zgadzało i również przed wczoraj przyszedł) wszedłem i mówię, że po dysk przyjechałem, a oni, że dysk został odpłatnie zrobiony, ja myśląc, że buchną jakąś kosmiczną cenę znowu zacząłem się zlekka kłócić, że miał być nie zrobiony, że już kupiłem drugi i zapytałem ile, chłop powiedział, że dali dla drugiego elektronika i zapłacili 60zł (byłem trochę zdziwiony, ale rozmowa dalej trwała) potem pytam to ile ja mam zapłacić (myślałem, że powiedzą, że jeszcze dla nich) a chłop mówi, że wina nie udowodniona ich, ale mogą się podzielić kosztami i mam zapłacić 30zł.
    Bardzo mile mnie to zaskoczyło, tylko powiedział, że już nie będzie podłączał przy mnie w żadnej kieszeni bo nie chce znowu przypału w razie czego narobić, ok, zapłaciłem, wziąłem dysk, zajechałem do domu, podłączyłem pod starego kompa (mostek oddałem do sklepu do sprawdzenia, bo szkoda ażeby kolejny raz dysk zjarał) i się okazał, że mój dysk działa i w dodatku są wszystkie dane. Wydaje mi się, że jest nowa elektronika bo na zdjęciu widać, że sporo jest popalone, a teraz jest wszystko jak nowe.
    Tylko mogli o tym wspomnieć w mailu czy kolejnego wysłać, bo wydałem ponad 100zł na dysk który już nie jest mi potrzebny, bo jest identyczny jak ten mój... ale najważniejsze, że wszystkie dane odzyskane...