Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymieniłem zasilacz,komp działał dzień i znowu AWARIA,jaka?

kofu 26 Lis 2009 20:45 2129 18
  • #1 26 Lis 2009 20:45
    kofu
    Poziom 9  

Witam
    Niecałe 5 miechów temu spalił mi się zasilacz. Kupiłem nowy w Proline, ale byłem zielony więc wcisnęli mi(polecili) Rassurbo 450w 130- teraz już wiem że to kiła(wcześniej dałem do serwisu całą wieżę, więc zasilacz jest odpowiedni do mojego komputera). Ostatnio już z tym Rassurbo coraz częściej komputer się sam resetował nagle, a ostatnio nawet po 10 min od startu sam wyłączał z dużą regularnością i aby go włączyć trza było zasilacz wyłączyć i włączyć, bo z przycisku uruchom komputer nie szło odpalić(po 10 min znowu się wyłączał).
    Zaniosłem do serwisu i stwierdzili,że to wina zasilacza. Dali mi nowy(ale ten sam model).Podziałał komputer dzień(na dzień dobry z nowym zasilaczem się zrestartował po 10 min)ale potem było ok,aż znowu się wyłączył.Włączam a tu nic się nie dzieje: system nie startuje, dwie lampki się palą na obudowie(żółta i czerwona)cały czas nawet do biosu nie idzie się dostać, ani CD - Roma otworzyć przyciskiem otwórz. Monitor z racji braku akcji się wyłącza po chwili.

Jeszcze w serwisie przed wymianą jak powiedziałem,że się resetuje zasegurowali,że to może pamięć, ale jak powiedziałem,że w ostatniej fazie się całkowicie wyłączał to już tej przyczyny nie podawali.

Mój komp Procesor z 1.5 GIGA Herza(nie mega oczywiście-sorry za błąd), Geforce 32 megowy,CD Rom Lg 48x24x48, 2 dyski twarde Maxtor i Seagate, 256 ramu DDR 333 na 1 kości, płyta nie powiem jaka jest, bo nie jestem w stanie tego sprawdzić. System operacyjny Windows 2000.
    Do tej pory nie było z nim większych problemów a mam go z 10 lat już i nie wykonuję nawet w znaczącym stopniu jego mocy(word, exele, rewizor, inne programy księgowe, 0 gier)

Co może być przyczyną? Sprawdziłem kabelki podłączenia, wszystkie są ok.
    Ewentualnie gdzie polecacie w miarę tani i dobry serwis z możliwością naprawy we Wrocławiu(Proline odpada!).

Z góry dzięki

0 18
  • #2 26 Lis 2009 20:59
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    mam go z 10 lat

To przyglądnij się kondensatorom na płycie, po 10 latach to już wisi nad nimi czarna postać z kosą i nic na to nie poradzisz, jak znajdziesz choć jeden wylany to wszystkie do wymiany....
    Komputer o takiej konfiguracji pociągnie (byle jaki) zasilacz, zakładając że nie masz pecha i nie wybuchnie sam z siebie po tygodniu...

0
  • #3 26 Lis 2009 21:42
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    Mój komp Procesor z 1.5 Mega Hrz, Geforce 32 megowy,256 ramu albo 512 na 1 kości, płyta nie powiem jaka jest, bo nie jestem w stanie tego sprawdzić.
    To rzeczywiście "wyczerpujące" informacje ! Jak to nie jesteś w stanie sprawdzić ? Na płycie jest nazwa, na pudełku, w instrukcji, na rachunku/fakturze itd. I w dodatku masz go od 10 lat i nie wiesz co ? A co to jest :
    Cytat:
    Procesor z 1.5 Mega Hrz
    23 lat temu miałem procesor 4.7 MHz !
    .....
    kingsly napisał :
    Cytat:
    A to dobre, to miał być żart?
    Nie, żarty to robił kolega, ale już się poprawił na 1.5 GHz. A Ty widać jesteś bardzo młody, że uznałeś za żart moją wypowiedź ? Komputer się nazywał IBM PC-XT (oczywiście tajwański klon) a procesor miał zegar 4.7 MHz z możliwością przełączenia w tryb turbo -> 6MHz. I wyobraź sobie że dało się na tym pracować z DOS-em 3.1. Resztę historii poszukaj w googlach, np. tu -> Link.

0
  • #4 26 Lis 2009 21:48
    kofu
    Poziom 9  

lubamet napisał:
    Cytat:
    mam go z 10 lat

To przyglądnij się kondensatorom na płycie, po 10 latach to już wisi nad nimi czarna postać z kosą i nic na to nie poradzisz, jak znajdziesz choć jeden wylany to wszystkie do wymiany....
    Komputer o takiej konfiguracji pociągnie (byle jaki) zasilacz, zakładając że nie masz pecha i nie wybuchnie sam z siebie po tygodniu...

Wydaje mi się, że kondensatory są ok, odkurzyłem i nie doszukałem się żadnego wylanego.
    Co do pecha to mam go coś ostatnio:kabelek się w laptopie poluzował (inwerter) to jeszcze pikus, ale drukarka niedawno znowu się popsuła(poprzednia naprawa 270 teraz 150+vat jakbym wiedział to bym kupił HP laserjest 1100 za 100 zło , tyle ze tonery mie trzymaja)zasilacz pare dni temu i teraz nie wiadomo co, a to wsszystko na przestrzeni krotkiego czasu

CO DO PŁYTY nie wiem czy to to ale znalazeł na tykim okrągłym elemencie w rogu
    PANASONIC CR2032
    a na płycie są napisy: KT3 V i nizej MS-6712 VER:10A

0
  • #5 26 Lis 2009 21:56
    artaa
    Poziom 43  

Odpal Everesta lub SIW, wklej z niego konfgurację komputera.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lis 2009 22:12
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    znalazeł na tykim okrągłym elemencie w rogu
    PANASONIC CR2032
    To jest bateria od zegara i CMOS :D.
    Cytat:
    a na płycie są napisy: KT3 V i nizej MS-6712 VER:10A
    No a to, to typ płyty - nareszcie ! Tylko bez spacji : MSI KT3V.

0
  • #7 26 Lis 2009 22:16
    kofu
    Poziom 9  

artaa napisał:
    Odpal Everesta lub SIW, wklej z niego konfgurację komputera.

Everesta to odpalalem i owszem ale jak komp chodzil teraz w ogole system nie startuje i nie ma go za bardzo jak do czego podlaczyc.

0
  • #8 26 Lis 2009 22:39
    slawoxxx15
    Poziom 11  

Witam. To nie musi zależeć od zasilacza mi raczej to wygląda na awarie płyty głównej lub karty graficznej. proponowałbym podłączyć inna kartę graf. na AGP lub na PCI i sprawdzić. jeśli było by to samo to prawdopodobnie płyta poszła... Po takim staruszku można się wszystkiego spodziewać.. Pozdrawiam

0
  • #9 26 Lis 2009 22:56
    Darrieus
    Poziom 38  

Odłącz wszystko poza procesorem (ram, grafikę, napędy, ewentualne karty PCI) jak odezwie się pc-speaker to dopiero grzebać dalej (ram+grafika) , bo na chwilę obecną można sobie postawić tarota zamiast siedzieć i pisać na forum.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1494513.html

0
  • #10 27 Lis 2009 08:24
    kofu
    Poziom 9  

Tak wiec odłączyłem wszystko poza prockiem i po włączeniu kompa nic się nie odzywa, normalnie wiatrak chłodzi procesor, ale nie ma żadnych dzwięków i pali się cały czas żółta lampka.(nie mam karty muzycznej czy ten odłos miałby być też bez niej?)

TAk czytam w innych postach w innych tematach bo zielony bylem I WYNIKA ZE JAK NIE PISZCZY(glosniczek na plycie wewnetrzyn rozumiem jest to to jest problem z płytą)
    JAK I GDZIE KUPIC PODOBNA BY PASOWALA(JESLI TO WINA PLYTY) i NA CO ZWROCIC UWAGE?(ten koles z pogotowia podal mi na miary na sklep gdzie od 170 zl kupie uzywany komp z 2giga hrz ,40giga dysyku, ale czy nie taniej wyniesiei sam plyta?

(Zadzwoniłem do polecanego gościa z pogotowia komp. i on zasugerował,że jak się wtedy spalił zasilacz to mógł coś oszkodzić jeszcze, co jeszcze jakiś czas podziałało i teraz przestało.)

Ta karte(do diagnostyki płyty) z allegro nawet jakbym kupił to niewiele mi powie.
    P.S.Teraz po wypięciu wszystkiego jeszcze lepej się przyjrzałem kartom i wyglądają mimo upływu lat co najmniej dobrze + o ile nie bardzo dobrze

0
  • Pomocny post
    #11 27 Lis 2009 08:31
    Darrieus
    Poziom 38  

To będzie uszkodzona płyta lub procesor, pipkać miał pc-speaker (o ile go masz).
    Przydało by się sprawdzić miernikiem napięcia zasilacza.

0
  • #12 27 Lis 2009 08:39
    kofu
    Poziom 9  

lubamet napisał:
    To będzie uszkodzona płyta lub procesor, pipkać miał pc-speaker (o ile go masz).
    Przydało by się sprawdzić miernikiem napięcia zasilacza.

a jak to sprawdzić czy go mam jak wygląda, gdzie szukać?

cytat z http://www.frazpc.pl/b/36998 (ta sama plyte mam)
    "przy czym ze spikera wydobywa sie ciagly dzwiek piip piip w zasadzie nie wiem co z tym zrobic zaraz po zmontowaniu kompa "

Przypominam sobie ze czasem pipczalo jak jeszcze komp dzialal wiec na 85 proc to chyba mam
    Wiec jak sprawdzic czy to plyta czy procek, miernikiem nie sprawdze chyba bo sie nie znam a miernika nie mam

Koles z pogotowia komp(polecany i sprawdzony) podal mi namiary na sklep gdzie od 170 zl we Wroclawiu kupie uzywany komp z 2giga hrz ,40giga dysyku, ale czy nie taniej wyniesie sam plyta albo procek(wydaje mi sie ze taK)?

0
  • Pomocny post
    #13 27 Lis 2009 08:59
    kingsly
    Poziom 17  

Do kolegi wyżej. Speaker w komputerze wydaje dźwięki? Czyli alarmuje o błędzie/awarii musisz poczytać o tych właśnie alarmach i i np: 2 piknięcia to alarm od Ramu i wiesz już gdzie szukać problemu. Podałem przykład nie pamiętam już tych alarmów :)

A miernik wygląda tak nr: 818698192

0
  • #14 27 Lis 2009 09:02
    kofu
    Poziom 9  

kingsly napisał:
    Do kolegi wyżej. Speaker w komputerze wydaje dźwięki? Czyli alarmuje o błędzie/awarii musisz poczytać o tych właśnie alarmach i i np: 2 piknięcia to alarm od Ramu i wiesz już gdzie szukać problemu. Podałem przykład nie pamiętam już tych alarmów :)

A miernik wygląda tak nr: 818698192

Wlasnie nie odzywa sie speaker!

0
  • #15 27 Lis 2009 09:05
    kingsly
    Poziom 17  

Czyli problem leży w czymś innym. Musisz sprawdzić napięcia zasilacza. Płyta główna chyba już się wysłużyła.

"I jeszcze pisałeś że jakiś czas temu spalił Ci się zasilacz. Według mnie palący się zasilacz niby na początek nic nie zrobił komputerowi ale to zawsze szkodzi i efekty są po pewnym czasie."

0
  • #16 27 Lis 2009 09:29
    kofu
    Poziom 9  

http://www.poltronic.com.pl/go/_info/?id=5238 załóżmy ze kupię taki uniwersalny(musi byc we Wrocławiu i szybko kupiony bo zalezy mi na czasie) co ma wskazac i gdzie mam sprawdzac( z fizyki mialem 4 ale moja edukacj zakonczela sie sporo lat temu w sredniej)
    i dlaczego zasilacz przeciez on jest chyba ok, chyba ze jak jest cos zepsutego to zrobi inny pomiar

z robota stoje :/

Znalazlem instrukcje jak zbadac zasilacz
    http://forum.dobreprogramy.pl/jak-prawidlowo-...c-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html

Tylko to mi chyba tylko powie na temat zasilacza a nie plyty czy procka,wiec problem dalej bedzie nie wyjasniony

0
  • Pomocny post
    #17 27 Lis 2009 19:30
    tzok
    Moderator Samochody

Czy w ramach akcji pt. "odłącz wszystko" odłączyłeś również zasilanie od dysków twardych?

Generalnie to naprawa tego zabytka jest nieopłacalna, lepiej kupić jakąś "firmówkę" na wyprzedaży.

0
  • #18 27 Lis 2009 19:39
    kofu
    Poziom 9  

Tak tez zrobilem, a jak bede mial troche czasu to sproboje dojsc co poszlo by reszte jeszcze jakos spozytkowac ew. sprzedac. Dzieki wszystkim za pomoc

0
  • Pomocny post
    #19 27 Lis 2009 19:44
    drakomp
    Poziom 19  

Jak mierzyć napięcia miernikiem i dużo więcej w dziale komputery hardware. Jeżeli chodzi o głośniczek - powinien być w obudowie i być wpięty wtykiem jak na foto.

Wymieniłem zasilacz,komp działał dzień i znowu AWARIA,jaka?

0