Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CA10 + bezpośrednie połączenie przez modem

kipst 26 Nov 2009 20:57 3152 7
Optex
    kipst
    Level 9  
    Witam.
    Próbuje zestawić połączenie z centralą CA10 poprzez modem wbudowany w laptop (Fujitsu Siemiens Amilo LI 1705, kilku letni). Pobrałem ze strony satela wszystkie instrukcje do tej centrali i program dload i coś nie mogę ruszyć z komunikacją.
    W konfiguracji (poprzez manipulator LCD) sprawdziłem następujące opcje:
    1. identyfikator komunikacji do centrali
    2. identyfikator komunikacji do komputera
    3. Ustawiłem numer telefonu do komputera
    4. Downloading z zewnątrz ustawiony na TAK

Uruchamiam program dload. Skonfigurowałem połączenie z uzyciem modemu. Inicjacja modemu następuje poprawnie (co wg instrukcji nie daje 100% sukcesu :) ) i co dalej?
    Opcje odczyt/zapis są nieaktywne. Załączam screen w celu zobrazowania sytuacji.
    CA10 + bezpośrednie połączenie przez modem
    Pozdrawiam Grzegorz
  • Optex
    yasiu.brzeg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Często wbudowane modemy mają problem z komunikacją. Próbowałeś się wdzwonić?
  • Optex
    kipst
    Level 9  
    Czy poprzez wdzwonienie masz na myśli wybranie opcji "połącz" z okna statusu modemu? Wtedy pyta mnie o numer telefonu centrali i nie bardzo wiem skąd go wziąć. Próbowałem tam wpisywać identyfikator centrali ale to chyba nie to samo. W instrukcji czytałem także, że jedną z możliwości zestawienia połączenia jest wywołanie, np. funkcji FS0 (wyjście z trybu serwisowego? ) ale jakby to nic nie dawało. Inicjowałem modem tak jak na screen'ie wchodziłem w tryb serwisowy na manipulatorze, grzebałem, wychodziłem i nic :)
    superfrog
    Level 10  
    Ja też próbowałem przez modem się połączyć - straciłem kupę czasu. W końcu kupiłem usb-rs za ok 60zł i wszystko działa. Powodzenia, jak nie to kup usb i masz spokój.
    meteorolog
    Level 15  
    Czy z Waszych wypowiedzi wynika, że podłączyliście centralę bezpośrednio do gniazda RJ11 w komputerze? Bo jeżeli tak, to nie ma takiej możliwości aby uzyskać połączenie z centralą bo i jaki ma ona mieć nr i skąd. Przez modem można połączyć się mając do dyspozycji centralkę telefoniczną i wtedy gdy program pyta o nr telefonu podajemy nr portu centralki na którym wpięta jest centrala alarmowa. W innym przypadku jedynie kabelek na RS lub USB. Pozdrawiam
    inelsal
    Level 2  
    Ten system programowania nie jest już stosowany, jednak możliwy. Konieczny był przy starszych wersjach CA6, które nie miały portu RS i jedną z możliwości było lokalne zestawienie połączenia modemowego. Zajrzyj na stronę SATELA http://www.satel.pl/pl/installer/man, tam w instrukcjach archiwalnych jest instr do CA6v2X i na str 62 i 63 jest opisana realizacja lokalnego połączenia modemowego tak fizycznego jak i programowego. Identyczna realizacja dla CA10, to działa tylko trochę wolno, ale jeśli brak portu COM i kabla USB to może być jednorazowe rozwiązanie
    delfinum
    Level 16  
    Tak to działa , tylko nie wszystkie wbudowane modemy poprawnie pracują. Jak programujesz centralkę lokalnie to skorzystaj z rady kolegów i rób to przez rs-a ( nic to cię nie kosztuje jak masz rs-a w kompie) . A jak chcesz zdalnie ją programować to musisz zainwestować w odpowiedni modem.
    inelsal
    Level 2  
    Tak zgodnie z instr SATELA nie wszystkie modemy działają, w niektórych wystarczy wymusić niską prędkość transmisji i odpowiednio ustawić parametry, przede wszystkim przy połączeniu fizycznym, zasymulować linię telefoniczną tzn zgodnie ze schematem pociągnąć jedną linię przez rezystor 220R do plusa zasilania a drugą do masy(com) Swego czasu(dawno dawno temu) programowałem Satele w ten sposób używając modemów zewn. i wewn wbudowanych i na pcimcia, nie miałem problemów. Teraz tego już nie próbowałem z nowymi centralami i szybszymi laptopami z wiadomych powodów.