Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw aktywnie cięty - jak polaryzować poszczególne sekcje?

26 Lis 2009 21:10 1569 3
  • Poziom 16  
    Witam będę niedługo kończył swój zestaw aktywnie cięty: (jedna strona)
    Niskotonowy 1x Eminence Kappa 15LF
    Nadstawka 2x Celestion Truvox 1020 + Selenium D220Ti.
    Doły napędza T.AMP TA2400, środek ADS LX 800, górę ELMUZ 2108M.
    Procesor DBX DRIVERACK PA.
    Cięcia będą: LO/MID 18/18 dB/okt. i MID/HI 18/18 dB/okt.
    Zakładamy, że minus na wyjściu głośnikowym każdego wzmacniacza jest podłączony do masy oraz minus wejścia głośnikowego kolumny łączy się z minusem głośnika.
    Teraz jak polaryzować głośniki???
    Doły i góra zgodnie ze znakami a środek skrzyżować?
    Gdzieś wyczytałem, że jeżeli różnica rzędów filtrów sąsiednich pasm jest parzysta (u mnie w obu przypadkach mamy po 0) to należy odwrócić polaryzację jednej sekcji względem sąsiedniej.
  • Poziom 28  
    nic nie zmieniasz w filtrach aktywnych nie o takim zboczu nie powinno być problemu bo to jest strome cięcie

a dwa jak już mają być jakieś rozjazdy to przy takim filtrze będą one ok 90 stopni więc zmiana polaryzacji nie ma znaczenia wszystko podłącz plus do plusa minus do minusa
    jedynie czym możesz się pobawić to regulacją fazy dołu ale szczerze wątpię żebyś cokolwiek usłyszał przy tak stromym cięciu

jak już to faza przy filtrze 18dB jest obracana o 90 stopni na filtrze górno przepustowym czyli mid i high są obrócone teoretycznie 90stopni więc kręcić fazą trzeba tylko subwoofera... ale jak wyżej wspomniałem jeśli pasma są całkowicie separowane (nie ma zakresów wspólnych) to przy takim zboczu nie ma potrzeby czymkolwiek majstrować
  • Poziom 15  
    Z tym toma, że mas też filtry LR (nie BW) 24dB/okt co daje jeszcze lepszą separację częstotliwości, czyli jeszcze mniejsze prawdopodobieństwo niefazowości.
  • Poziom 16  
    Czyli lepiej zastosować filtry LR24? Słyszałem, że filtry czwartego stopnia wprowadzają tzw. "bałagan fazowy".