Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwustanowy włącznik...

27 Lis 2009 10:35 2338 4
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich
    Potrzebuję jak wyżej włącznika dwustanowego ale załączanego że tak powiem "magistralą szeregową".
    Mam pewne urządzenie którego nie mogę przerobić a które musi spełniać pewne wymagania, czyli jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dobudowanie odpowiedniego układu, a z budową którego mam pewne problemy.
    No tak z owego urządzenia wychodzi tylko jedno wyjście i na którym mamy dwa przebiegi "w standardzie CMOS" jak na rys1.
    Układ ma zachowywać się tak:
    -jeden impuls włącz (wy nr1)
    -dwa impulsy wyłącz (wy nr 2)
    Oczywiście każdy przebieg załączany jest osobnym przyciskiem.
    Myślałem nad układem dwójki liczącej zbudowanej na przerzutnikach "D" ale nie mogę znaleźć prostego ale dosyć precyzyjnego układu opóźniającego który by po stałym odstępie czasu załączał odpowiednie wyjście i resetuje układ, oczywiście w moim projekcie.
    No i nie chcę stosować żadnych programowalnych układów chociaż to by było najlepszym rozwiązaniem, a to z prostego powodu bo nie umiem programować i niem mam też programatora a te trochę kosztują.
    Dlatego zwracam się z prośbą do was może macie jakieś pomysły (lepsze) rozwiązania tego problemu.
    Dwustanowy włącznik...

Pozdrawiam
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 12  
    Chyba się nie zrozumieliśmy, to ma być rodzaj dekodera na wyjściach którego w zależności jaki z dwóch przebiegów zostanie podany na wejście pojawi się logiczne 0 lub 1 na czas 0,5s i układ się resetuje czyli na obu wyjściach są zera.

Pozdrawiam i jeszcze raz proszę o pomoc w zaprojektowaniu tego układu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    piotrek** napisał:

No tak z owego urządzenia wychodzi tylko jedno wyjście i na którym mamy dwa przebiegi "w standardzie CMOS" jak na rys1.
    Układ ma zachowywać się tak:
    -jeden impuls włącz (wy nr1)
    -dwa impulsy wyłącz (wy nr 2)
    Oczywiście każdy przebieg załączany jest osobnym przyciskiem.

Opis jest pozbawiony sensu :!:
    Układ ma chyba mieć dwa wejścia i jedno wyjście :?:
    Na obrazku oba sygnały (włącz i wyłącz) pojawiają się jednocześnie. Co to jest "opóźnienie" ? - czy to ma być sygnał wyjściowy :?:

Drugi post niczego nie wyjaśnia (przynajmniej ja nadal nic nie rozumiem :cry: ).
    Jeśli projektowany układ ma mieć jedno wejście, to narysuj wyraźnie jeden przebieg wejściowy i oczekiwane sygnały na dwóch (a może tylko na jednym ?) wyjściach.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Witam i z samego początku przepraszam za to zamotanie, ale to wszystko przez pośpiech przed wyjazdem.
    Otóż zacznę od schematu blokowego:
    Dwustanowy włącznik...

Urządzenie sterujące ma tylko jedno wyjście na którym mamy dwa przebiegi jak na rysunku (pierwszy post) oczywiści nie występują one jednocześnie.
    Urządzenie sterujące posiada dwa przyciski którym to odpowiadają te przebiegi.
    Urządzenie sterowane (dekoder) oczywiście musi mieć jedno wejście i chcę żeby miało dwa wyjścia które będą odpowiednio załączane analogicznie jeden przycisk np: wyj1, a drugi wyj2 (to które wyjście i którym przyciskiem będzie załączane nie ma znaczenia).
    Opóźnienie było potrzebne tylko w moim projekcie którego nie przedstawiłem bo nie jest skończony a w miarę budowania zauważałem nowe problemy i układ się rozrasta czego nie chcę.
    Mój projekt opiera się na dwóch przerzutnikach D, i dwukrotne wciśnięcie przycisku odpowiadającego za wygenerowanie pojedynczego impulsu wywoła taki sam efekt jak użycie drugiego przycisku, dlatego też potrzebny jest prosty i skuteczny układ czasowy dzięki któremu załączenie któregokolwiek z wyjść nastąpi po pewnym czasie, a nie "mignięcie" wyj1 i załączenie właściwego drugiego wyj2, innymi słowy urządzenie ma zareagować na odpowiedni przebieg i załączyć tylko wtedy odpowiednie wyjście i to na czas 0.5s po czym reset (obydwa wyjścia wyłączone) itd.
    Te 0,5s to już inna czasówka wchodząca w skład mojego projektu.

Mam nadzieję że tym razem jest jaśniej jeżeli nie to pytajcie, liczę na to że mi pomożecie w budowie tego urządzenia.
    Liczę na świeże pomysły albo na kontynuację mojego układu.
    Pozdrawiam