Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda RGB-Wspólna anoda / katoda - jak podłączyć do Atmegi8

27 Lis 2009 17:37 4210 4
  • Poziom 14  
    Witam :)
    Pytanie beznadziejnie głupie i proste...
    Jednak mam problem - mam diodę (wprawdzie narazie dwukolorową, ale ostatecznie będzie RGB).

Mój problem polega na tym, że... nie mam pojęcia jak podłączyć RGB ze wspólną katodą.

Ze wspólną anodą byłoby prosto - anoda przez odpowiedni rezystor do +5 a R, G i B do kolejnych pinów portu, np. C. Do tego kod:
    Code:

PORTC&=!_BV(PC1); // R
    PORTC&=!_BV(PC2); // G
    PORTC&=!_BV(PC3); // B
    // żeby ustawić jako wyjścia

DDRC|=_BV(PC1);
    // żeby zapalić R

DDRC&=!_BV(PC1)
    // żeby zgasić R

Jednak problem polega na tym, że nie wiem jak ma wyglądać program i schemat dla wspólnej katody.. Wydawało mi się że tak samo, tylko komentarze Zapalania i gaszenia byłyby odwrotnie.. tymczasem tak dioda się nie zapala :(

Dodam... szukałem i rozwiązania nie znalazłem..
    Znalazłem takie jak kombinuje - czyli dioda podłączona do portów a jej katoda do masy, ale nie wiem jak wtedy ma wyglądać program. Dodam, że interesuje mnie rozwiązanie w języku C.
    Proszę o pomoc i nie mordowanie mnie, jeśli coś podobnego już było :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    A czy w avr rejestr ddr przypadkiem nie odpowiada za kierunek, a rejestr PORTx za stan portu? Bo jak na moje oko ty ty ustawiłeś na stałe stan niski na pinach od diody a bawisz sie kierunkiem portu.
  • Poziom 14  
    Ożesz !!
    Całkiem możliwe, w sumie bawiłem się atmegą 3 lata temu, teraz jakoś mnie natchnęło żeby się tym znowu pobawić... Możliwe że masz rację, sprawdzę :)
  • Poziom 43  
    Nie "możliwe" a na pewno.
    Dodatkowo rezystory wstaw osobne dla każdej diody, a nie jeden wspólny na pinie COMMON.
  • Poziom 14  
    Temat zamykam :) Wielkie dzięki :) No cóż... każdemu może zdarzyć się błąd :)
    rezystorki na pewno wstawie tam gdzie trzeba (między uC a diodą). Jeszcze raz dzięki :)