Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacz animacji ANSI Art

slavo666 27 Nov 2009 20:47 4695 3
 • Wyświetlacz animacji ANSI Art
  ANSI Art jest komputerową formą sztuki, wykorzystywaną kiedyś na szeroką skalę na serwisach BBS, które umożliwiały hostowanie forów, udostępnianie plików, granie w gry oraz inne usługi. ANSI pozwala na tworzenie obrazków oraz animacji składających się z 256 różnych znaków w 16 kolorach i 8 odcieniach tła. Obecnie twórczość ANSI jest coraz rzadziej spotykana, stąd powstał pomysł na stworzenie wystawy tych prac przez człowieka o pseudonimie acidjazz.
  Oprócz oprawionych w drewniane ramy, podświetlanych wydruków, acidjazz zbudował urządzenie wyświetlające animacje z zewnętrznej pamięci. Sercem animatora jest mikrokontroler Propeller P8X32A-Q44 osadzony na płytce ewaluacyjnej z dołączoną zewnętrzną pamięcią EEPROM o pojemności 64kB. Układ posiada interfejs VGA, do którego podłączony został monitor LCD. Po wstępnych testach okazało się jednak, że 64kB starczyło tylko na program animujący. W związku z tym zastosowano dodatkową pamięć w postaci karty SD, na której zapisane są arty, czcionki oraz mapowanie kolorów. Przyczyną dużego wykorzystania przestrzeni programu był zapewne fakt, iż został on napisany w autorskim języku wysokiego poziomu SPIN z wykorzystaniem gotowych komponentów.
  Źródło: http://ansi.notchill.com/article/5/lcd-scroller-board
  Płytka ewaluacyjna
  Wyświetlacz animacji ANSI Art
  Krótki film prezentujący konstrukcję:

  Wywiad z autorem (widać w tle kilka takich konstrukcji): http://www.geekentertainment.tv/2008/01/21/ansi-art-for-the-masses/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  slavo666
  Level 18  
  Offline 
  slavo666 wrote 452 posts with rating 210, helped 9 times. Live in city Kraków. Been with us since 2005 year.
 • #2
  mim50
  Level 10  
  Sztuka ? czy oby to troche nie na wyrost....?
 • #3
  formatyk
  Level 13  
  mim50 wrote:
  Sztuka ? czy oby to troche nie na wyrost....?


  A jaką definicją sztuki się posługujesz ?

  Niegdyś sam uprawiałem AsciiArt i z pewnością wymaga to talentu i umiejętności. A fakt, że sam twór powstaje z czegoś tak prostego jak znaki alfebetu i inne nie umniejsza wg. mnie tej formy sztuki.
  Zresztą na większości komputerów obecnie nie uświadczysz przyzwoitej czcionki bitmapowej, która jest najlepsze do wyświetlania azkee.

  A sam wyświetlacz prezentuje się nieźle. Przedewszystkim nie wymaga wielkiej szafy gdzieś w pobliżu tylko małe urządzenie w estetycznej formie.

  The Crew Azkee
 • #4
  EBC41
  Level 28  
  mim50 wrote:
  Sztuka ? czy oby to troche nie na wyrost....?


  Zrób coś takiego to wtedy pogadamy. Są różne oblicza sztuki...