Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rozlutować 180 punktów jak

bajer1 27 Nov 2009 20:56 3292 19
 • #1
  bajer1
  Level 27  
  Witam dostałem moduł jest to moduł z wózka akumulatorowego muszę odlutować tranzystory i to wszystkie z płyty.Tranzystory są na radiatorze nie można ściagnąć tylko wylutować zna ktoś doby sposób mam lutownice i odsysacz nie mam jakiegoś specjalistyczny sprzętu.zamieszczam foto.
  rozlutować 180 punktów jak
  grzanie wszystkich nie da rady jest 60 tranzystorów* 3 punkty
 • #2
  karel21
  Level 27  
  Jeżeli jest to transformatorowa to pomogłoby odpowiednie ukształtowanie grota i grzanie naraz wszystkich końcówek tranzystora jednocześnie.Czytałem jeszcze tu na forum o podgrzaniu całej płytki po usunięciu plastyków i elektrolitów w piekarniku kuchenki po podgrzaniu jej do temperatury około 350 stopni.
 • #3
  _siekier
  Level 23  
  180 punktów to nie jest wcale tak wiele, jakiś dobry odsysacz z grzałką, piwko albo dwa, trochę cierpliwości i odlutujesz:)
 • #4
  gruby1
  Level 29  
  Kiedyś wylutowywałem duże ilości elementów. Miałem blachę do ciasta z odpowiednią ilością cyny, kładłem to na kuchence elektrycznej i grzałem. Jak cyna była roztopiona to kładłem na nią płytkę i po 5-10 sekundach wyciągałem i elementy pod wpływem wstrząsów same wypadały. Kupa była przy tym smrodu i wszędzie sypała się cyna, ale było skuteczne.
 • #5
  bajer1
  Level 27  
  Witam no dzięki za zainteresowanie Hot Air nie mama odsysacz z grzałką kupiłem ale to jakaś Chińszczyzna a nic innego nie było, nie które punkty odessały się bez problemu a nie które nie można. pozdrawiam.

  rozlutować 180 punktów jak rozlutować 180 punktów jak rozlutować 180 punktów jak rozlutować 180 punktów jak
 • #6
  Kozzi2
  Level 20  
  Witam
  Próbowałeś dodawać cyny przed odessaniem :?: Wbrew pozorom to pomaga, ponieważ jak jest więcej cyny to wtedy jest lepszy kontakt termiczny i można całą wytopić. Ja używam tej metody przy opornych lutach (oczywiście na drobnicę albo co gorsza luty obejmujące obie strony płytki ta metoda nie działa). Jeśli nie potrzebujesz już samej płytki, to ja bym na Twoim miejscu poważnie rozważył poszatkowanie płytki i zajęcie się każdym elementem z osobna.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
 • #7
  Jaduda
  Level 32  
  Może spróbuj użyć taśmy ssącej do rozlutowywania.
 • #8
  Jamie
  Level 20  
  Jakoś nikt nie wspomniał o metodzie na "końską" igłę do zastrzyków... Trzeba mieć transformatorówkę i cierpliwość - u mnie działa w takich przypadkach :)
 • #9
  RAFAŁ.M
  Level 19  
  Tranzystory dociskane są do radiatora przez sprężyste klamry ,może lepiej jakimś narzędziem odgjąć je lekko od tranzystorów (wszystkie jednocześnie) i wysunąć całą płytę razem z tranzystorami. Potem to już można każdy tranzystor wylutować osobno zwykłą lutownicą z odpowiednim grotem.
 • #10
  niutat
  Level 36  
  Witam, myślę że te klamry dadzą się jakoś odpiąć.
 • #11
  Anonymous
  Anonymous  
 • #12
  bajer1
  Level 27  
  Witam sprężyn nie idzie ściągnąć pytkę muszę nie uszkodzić bo mam to naprawić(dla szwagra) Próbowałem dodawać cyny ale nie pomaga płytka dwustronna część już nóżek się rusza z igła to ciekawe ale nie łapie się cyna igły??
  Dzieki za podpowiedzi .
 • #13
  Anonymous
  Anonymous  
 • #14
  cirrostrato
  Level 38  
  Jeżeli płytkę mogą diabli wziąć to (stosuje osobiście) podgrzej płytę na kuchence gazowej i po odwróceniu, elementami w dół, uderz o stół, wymontowuję tak dużo elementów i nic się (z elementów elektronicznych ) nie niszczy, jeśli elementy maja zaginane nóżki to trzeba (niestety) wyciągać pojedynczo (np. scalaki). Kuchenka się niestety bardzo mocno zasyfia...
 • #15
  Anonymous
  Anonymous  
 • #16
  rozpuszczalnik
  Level 17  
  Takie rzeczy wyciągam opalarką.
 • #17
  Mr.K
  Level 24  
  Powyżej trzech punktów lutowniczych stosuję coś takiego
  rozlutować 180 punktów jak

  Jeżeli się czegoś nie potrafi lub nie ma się sprzętu to się za to nie bierze.
  Ps.
  Wożę złom wózkiem i nie map problemów, bo pompkę zawsze mam ze sobą.
 • #18
  adamb6409
  Level 1  
  Ja robię to igłą do zastrzyków.Grzejesz lut transformatorówką a następnie nakładasz igłę na nóżkę elementu i obracasz .
 • Helpful post
  #19
  Jamie
  Level 20  
  bajer1 wrote:
  ... z igła to ciekawe ale nie łapie się cyna igły??


  Wylutowałem "na igłę" setki scalaków i nie zdarzyło się, aby cyna czepiła się igły... To już prędzej może się zakleszczyć w otworku. Problem polega na tym, że trzeba sobie skompletować zestawik igieł o różnej średnicy - muszą pasować do średnicy otworu w którym siedzi wylut. Do Kolegi tranzystorów potrzebna będzie grubsza igła, dlatego pisałem o "końskiej" :) (A sto-parę punktów do rozlutowania to pikuś - robiłem tą metodą płyty z dziesiątkami "wysokoodnóżnych" scalaków :) ) Można grubsze igły skombinować u weterynarza na ten przykład. No i wcześniej trzeba zeszlifować z igły ten ostry skos na równo... Metoda ma tę zaletę, że jeśli nie chlapie się bardzo lutowiem - to płytka jest całkowicie do użytku.

  motronic: Olej nie zaszkodzi :) Tyle że śmierdzieć będzie...
 • #20
  bajer1
  Level 27  
  Witam dzięki za podpowiedz Jamie to z igłą to dobry patent ale wszystkie się nie dało ale te tranzystory ściągły się z radiatora.
  Pozdrawiam wszystkich i wszystkiego najlepeszego z okazji świąt i nadchodzącego roku.