Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu + rada

Djuke 27 Lis 2009 22:25 1763 18
  • #1 27 Lis 2009 22:25
    Djuke
    Poziom 12  

Witam serdecznie.

Dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką i mikrokontrolerami. Tak się składa, że mam wykonać zamek szyfrowy w ramach projektu. Nie robie tego z czystego przymusu - mówiąc szczerze, bardzo mi się to podoba ;) Za mną już pierwsze lutowanie - składanie programatora + projekt/wykonanie podstawki ale przede mną jeszcze daleka droga. Zdaje sobie sprawę, że tego typu projektów można znaleźć całe mnóstwo. Prosiłbym jednak o sprawdzenie (póki co) schematu ideowego. Chciałbym mieć pewność, że wszystko jest ok zanim przejdę do projektowania obwodu drukowanego. Oczywiście wszystkie sugestie mile widziane - zarówno w schemacie ideowym jak i PCB ;)

Chyba nie trudno się domyśleć co to za układ ;) Zasilany zasilaczem (około 600mA) układ ma sterować przekaźnikiem za którym będzie elektrozaczep. Sam elektrozaczep pobiera około 400-500mA (wg datasheet).

0 18
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 27 Lis 2009 22:42
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Na pewno już widać, że tranzystor sterujący zamkiem jest za słaby. BC547 wytrzymuje prąd ciągły 100 mA a wg ciebie ten zaczep pobiera kilka razy więcej.

W tak prostej aplikacji nie musisz stosować kwarcu, wystarczy wewnętrzny oscylator procesora.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 27 Lis 2009 22:47
    karol57
    Poziom 14  

Błędy:
    - C5 i C4 "na odwrót" podłączone.
    - Brak kondensatora 100nF do µC
    Ten keypad mnie niepokoi. Ja bym podciągnął jego linie do masy lub vcc.

Sugestie?
    - Sterowanie przekaźnikiem na tranzystorze PNP.
    - Wyprowadź ISP do programowania
    - RW wyświetlacza do masy. Chyba, że będzie ci potrzebne.
    Przy projektowaniu płytki:
    - C1 i C2 jak najbliżej stabilizatora
    - C5 i C4 też w miarę blisko
    - C6, C7 i X1 jak najbliżej µC (i ten kondensator co mowa na początku)

R2 ma mieć 4700Ω czyli 4,7kΩ?

P.S. Proteus?:D

0
  • #4 27 Lis 2009 22:48
    Djuke
    Poziom 12  

Hmmm... Za słaby ? BC337 będzie ok ?

EDIT:

Proteus ;) Wydaje się najbardziej przyjazny dla użytkownika a baza elementów chyba też nie mała ;)

C5, C4 - wydawało mi się, że ta zakratkowana część to + :)
    100nF przed uC chętnie dodam ale niestety dopiero na poziomie projektowanie płytki bo VCC i GND są ukryte i nie widze opcji ich ukazania :(

Co do keypad'a - wiersze bedą wyjściami a kolumny wejściami i w pętli mam zamiar odczytywać aktualne słowo bitowe dlatego obejdzie się chyba bez podciągania...

Co do RW - nie mam pojęcia o LCD narazie - zrobiłem zgodnie z jakimś schematem który znalazłem...

4,7k też na ślepo... ;)

0
  • #5 27 Lis 2009 22:54
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

A może tak zamiast strzelać wziąłbyś policzył ile mocy odkładać będzie się na danym tranzystorze (uwzględniając przy tym min napięcie Uce i Ic ) ?

Powiem Ci, że jeśli to robisz w ramach projektu to prowadzący przedmiot zapyta Cie dlaczego użyłeś danego elementu. Napewno poprosi też o jakieś obliczenia więc następnym razem nie dobieraj elementów na oko bo nie tędy droga.

0
  • #6 27 Lis 2009 22:55
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Teoretycznie tak ale można też zastosować jakiś tranzystor MOSFET sterowany przez stopień na tranzystorze bipolarnym (napięcie sterujace bramkę brane z 12V)

Dla bezpieczeństwa powinny być dwa tranzystory równolegle (sterowane przez oddzielne rezystory), bo jak jeden trzaśnie to zamek staje się nieotwieralny ;)) (można dodać funkcje testowania elementów końcowych - niech procesor popracuje ;)

0
  • #7 27 Lis 2009 22:56
    prz
    Poziom 20  

Tranzystor mocniejszy - np BD139.
    Przy wej. RESET dodałbym kondensator i przycisk.
    Zmienił wyj. procka + dodał gniazdo by można było programować procka na płytce.
    Jak ma być zamek dodać diody LED informujące o stanie zamka.

0
  • #8 27 Lis 2009 23:53
    Djuke
    Poziom 12  

Witam ponownie ;)

Zastosowałem się do kilku sugestii... Na razie wstrzymałem się z ISP, ponieważ boję się, że i tak ciężko będzie tyle ścieżek poprowadzić i jakoś to upchnąć - brak doświadczenia ;) A kwestia ISP to bezpośrednie podłączenie więc jak się uda to upchne ;)

Mam nadzieje, że nie zrobiłem żadnych poważnych błędów ;)
    Będę pamiętał o 100nF tuż przed VCC. Jeszcze jakieś sugestie ? Układ zasilający (stabilizator + kondensatory) jest ok ?

Chciałem jeszcze zapytać o kwestie podłączenia zasilacza (okrągła wtyczka) pod druk ;) Nie potrafię się doszukać żadnego elementu :(

0
  • Pomocny post
    #9 28 Lis 2009 00:07
    prz
    Poziom 20  

Odwrotna polaryzacja C3,C4,C5
    C1 i C2 jak najbliżej U2

0
  • #10 28 Lis 2009 00:14
    Jaduda
    Poziom 32  

Usuń tranzystor Q2 i rezystor R2 (po co dublować układ załączania przekaźnika?).

0
  • #11 28 Lis 2009 00:20
    Djuke
    Poziom 12  

Paweł Es. napisał:

A treoretycznie dla bezpieczeństwa powinny być dwa tranzystory równolegle (sterowane przez oddzielne rezystory), bo jak jeden trzaśnie to zamek staje się nieotwieralny ;)) (można dodać funkcje testowania elementów końcowych - niech procesor popracuje ;)

Wydawało mi się to słuszną ideą... Mógłbym podpiąć pod jeden pin ale ich mi też nie brakuje więc zdecydowałem się na dwa ;)

Fakt sprawdziłem i jednak wykratkowane pole w kondensatorze to - ;) Już zamieniłem ;)

0
  • #12 28 Lis 2009 00:45
    Jaduda
    Poziom 32  

Hmm, ale jak jeden tranzystor "trzaśnie" to (w większości przypadków) będzie "zwarcie" C-E i przekaźnik cały czas będzie załączony, więc nie wiem po co ten drugi tranzystor...

0
  • #13 28 Lis 2009 00:53
    Djuke
    Poziom 12  

Ok rozumiem ;) Poprawione ;)

Dziękuje wszystkim - jeśli są jeszcze jakieś sugestie to oczywiście chętnie się nad nimi zastanowie.

0
  • Pomocny post
    #14 28 Lis 2009 11:32
    karol57
    Poziom 14  

Jak mówiłem:

Podciągnąć klawiaturę do masy.
    Dodać złącze do programowania.
    Obrócić kondensatory
    Do resetu wystarczy 100nF

Prośba o sprawdzenie schematu + rada

0
  • #15 28 Lis 2009 13:02
    Djuke
    Poziom 12  

Nadal nie rozumiem, po co to podciągnięcie do GND tej klawiatury ?
    Mam jeszcze jeden problem - przekaźnik który wykorzystałem w schemacie raczej jest trudny do dostania. Znalazłem w domu przekaźnik BS-115cs (http://www.pliki.jm.pl/karty/BS-115.pdf) tyle, że jest przełączny a nie zwierny i nie wiem czy dobrze się "podpiąłem" tzn czy bez napięcia na cewce przypadkiem nie będzie cały czas włączony ;)

Póki co mój układ wygląda tak - próbowałem już ruszyć też płytkę PCB - czarna magia :D

0
  • #16 28 Lis 2009 14:45
    70135
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 28 Lis 2009 23:16
    Djuke
    Poziom 12  

Ad1 - to projekt typowo pod "programowanie" a nie umiejętności projektowania układów - klawiatura będzie podłączona goldpinami centymetr od Atmegi więc myśle, że się obejdzie bez podciągania

Ad2 - Dzięki wielkie ;) sprawdziłem dzisiaj przekaźnik i faktycznie NC - COM jest zwerte jeśli nie ma napięcia na cewce - gdy jest przełącza się na NO - COM.

Elektrozaczep jest AC/DC 6-12V ;) Zasilanie wprost z wejścia na stabilizator - wspólna masa.

Jutro postaram się wrzucić projekt PCB w wersji "final" do oceny czy wszystko jest ok.

Dziękuje wszystkim i pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #18 28 Lis 2009 23:18
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Jakby już komplikować układ i czynić go użytecznym, to warto by dodać:

- zapasowe zasilanie z akumulatorka, z kontrolą napięcia na nim i doładowywaniem - to na wypadek zaniku prądu w sieci co przy pojedyńczym zasilaniu powoduje, że nie dostaniemy się do domu. LCD może wyświetlać ostrzeżenie, że akumulator jest rozładowany a także np. zasilanie idzie z akumulatora a nie z sieci.

- podświetlenie wyświetlacza LCD gasnące np. 20-30 sekund po ostatnim wciśnięciu dowolnego klawisza - wszak możemy wracać w nocy a czytanie z LCD w ciemności jest fatygujące z lekka ;)

- kontrolę tranzystorów wykonawczych sterujących przekaźnikiem (tu można użyć wejść przetwornika analogowo-cyfrowego przez odpowiednie dzielniki napięcia).
    (kontrola polega na podaniu napięcie na jeden tranzystor wykonawczy i badanie napięcia na kolektorze, można też badać np. czy styki się zamknęły)
    (Powyższe może być uruchamiane w procedurze serwisowej lub jeżeli zamek ma też zamykać, przed zamknięciem (i blokować zamykanie jeżeli układ wykonawczy jest niesprawny)

Nie wiem czy ten zamek ma tylko otwierać (zwalnianie zaczepu) czy także zamykać ?

- można dodać wyjście sterowanie alarmu jeżeli ktoś np. 3 razy wprowadzi błędny kod.

- można dodać też wejście z czujnika otwarcia obudowy układu zamka (jeżeli funkcja nie zostanie rozbrojona odpowiednim kodem serwisowym to włączany jest natychmiast alarm).

Wyjście alarmu powinno sterować syreną z samopodtrzymaniem, wyłączaną oddzielnym wyłącznikiem poza układem zamka, tak, że otwarcie układu zamka i zniszczenie fizyczne go nie wyłącza alarmu (układ zamka go tylko inicjuje).

Teoretycznie też patrząc, to taki zamek powinien mieć zabezpieczenia od strony klawiatury i zasilania przed atakiem np. wysokim napięciem np. z paralizatora elektrycznego (np. przez wandala lub osobę chcąca zmusić właściciela do czasowego nie używania zamka) a także od zwykłych przepięć ze strony zasilania czy wyładowań elektrostatycznych.

Wymagało by to jednak reorganizacji sposobu odczytu klawiatury (zmniejszenie ilości linii). Zabezpieczenie można by wykonać przez zastosowanie transili zabezpieczających linie zasilania i linie z klawiatury prowadzące do układu mikroprocesorowego.

Jeżeli cały układ zamka ma pracować na zewnątrz budynku (np. w słupku przy bramie) to należy pamiętać o użyciu procesora o rozszerzonym zakresie temperaturowym, by w zimie nie spotkała nas przykra niespodzianka w czasie mrozów. Oczywiście można się pokusić o w budowanie w zamek małej grzałki utrzymującej dodatnie temperatury wewnątrz obudowy w czasie mrozów (mikroprocesor może mierzyć i temperaturę i wilgotność wewnątrz obudowy i odpowiednio włączać grzałkę w celu podwyższenia temperatury lub osuszenia wnętrza, prostsze rozwiązanie to zalanie całego układu jakąś masą silikonową zabezpieczającą układ przed wilgocią co jednak utrudnia bardzo ewentualny serwis układu.

Jak widać możliwości jest wiele :D

0
  • #19 29 Lis 2009 14:47
    Djuke
    Poziom 12  

Dziękuje za rozwinięcie tematu - zdaje sobię sprawę z tego, że można dodać "cuda niewidy" do tego projektu. Jednakże, nie to jest celem mojej pracy ;)

Proszę jeszcze o opinie i sprawdzenie - czy PCB które zaprojektowałem jest poprawne.

0