Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pale owsem - piec na ekogroszek

superluki9 05 Dec 2009 22:59 140979 151
  • #31
    systemgaz
    Level 23  
    kynek74 wrote:
    Panie systemgaz z Pańskich wypowiedzi wynika ze nie ma Pan choćby bladego pojęcia na temat spalania innych paliw niż gaz, olej opałowy i węgiel, a jedyną poradą jaką Pan udziela jest krytyka innych użytkowników którzy chcą ogrzewać innym rodzajem paliwa niż Pan preferuje.
    Szacunek oczywiście za pomoc w sprawach związanych z Pańską branżą.


    No to mam pojęcie, czy szacunek za pomoc? Chcesz skakać do gardła, że na gospodarce nie wydolisz, to idź płakać gdzie indziej. Niczego nie preferuję, tylko piszę, że dawno już wszystko zostało policzone, wymierzone, uzgodnione w przepisach i wytycznych polskiego rządu i UE. A co ty preferujesz, to po prostu rozwiązania biedy: zamiast trzymać się normalności, lepiej spalić zboże, bo nie można go sprzedać. Oczywiście nijak to się ma do efektywności spalania, ale jest demokracja i każdy (nawet ty) może gadać do woli, bezproduktywnie.
  • #32
    nasu
    Level 22  
    Prof. dr hab. Witold Podkówka wrote:
    Owies – paliwo do ogrzewania
    Koncepcja spalania ziarna owsa jest powszechnie znana i stosowana w Szwecji. W naszym kraju stosunkowo nowa, jednak rolnicy wykazują nią duże zainteresowanie choć pewną przeszkodą jest bariera mentalności, wynikająca z dużego szacunku do ziarna zboża. Jednak działanie edukacyjne, świadomość ekologiczna oraz sytuacja gospodarcza rolnika wskazują, że ten kierunek użytkowania owsa pozwoli na poprawienie rentowności gospodarstwa i z czasem rolnicy nie będą mieli uprzedzeń. Tradycje należy szanować, jednak wolny rynek ma swoje prawa, które decydują o poziomie życia rodziny rolnika.

    Nowa technologia zagospodarowania ziarna owsa stwarza nowe możliwości zagospodarowania do produkcji ekologicznego nośnika energii, który można wykorzystać w gospodarstwie do ogrzewania pomieszczeń. Wartość opałowa ziarna owsa wynosi około 17,1 MJ/kg, zaś węgla kamiennego średniej jakości 25,6 MJ/kg. Z tego wynika, że 1 tonę węgla kamiennego średniej jakości można zastąpić przez 1,5 tony ziarna owsa.
    Ziarno owsa spala się dobrze w tradycyjnych kotłach węglowych, wyposażonych dodatkowo w specjalny palnik i podajnik ziarna. Są specjalistyczne kotły o pełnej automatyce, które cechują się bardzo wysoką sprawnością - ponad 90%. Na rynku krajowym funkcjonują firmy oferujące nowe kotły do spalania ziarna owsa. Kotły te są przeznaczone do ogrzewania gospodarstwa rolnego, mogą być montowane w kotłowniach budynków publicznych np. szkołach, jak również do ogrzewania hal produkcyjnych.

    Za wykorzystaniem owsa na cele grzewcze przemawia niska jego cena, która jest dwukrotnie niższa niż pszenicy i węgla kamiennego. Zawartość łuski i tłuszczu powoduje dobre spalanie, owies jest łatwy do transportu, magazynowania i dozowania do kotła.........................
  • #33
    elektryk2000
    Refrigeration equipment specialist
    Niską ceną będziecie się cieszyć do czasu aż to "paliwo" stanie się bardziej popularne.
    To samo było kiedyś z olejem opałowym, tudzież z LPG do samochodów.
  • #34
    nasu
    Level 22  
    Z pewnością owies gdy stanie się popularny to zdrożeje, a nawet już teraz w niektórych regionach ciężko kupić.
    Najważniejsze być elastycznym i gotowym spożytkować każdy rodzaj paliwa węgiel(groszek,miał,orzech), drewno, zboże i inne. Jedynie słoma i bardzo wilgotne materiały wymagają specjalnych warunków.
    Osobiście palę zbożem (mam kilkaset ton) w zwykłym (tradycyjnym) kotle. Rozpalam drewnem sypię węgiel, a potem zboże . Maiłem spróbować wysłodkami buraków cukrowych, -brykietem, ale sprzedałem po 400zl/t
    Znajomy ogrzewa wyłącznie prądem elektrycznym ponieważ jest najwygodniej ponad 300m2.
    A jeśli chodzi o wytycznych polskiego rządu i UE to można je sobie wsadzić w ............. Służą jedynie zniewoleniu.
  • #35
    kynek74
    Level 14  
    Do Pana systemgaz - nie przeszliśmy na ty -to po pierwsze , jeżeli Jesteś taki bogaty to czemu zajmujesz się takimi pier***ami jak:"pale owsem - piec na ekogroszek" i nie ogrzewasz prądem elektrycznym?-przecież cię na to stać , jak Ty to nazywasz? -"normalny bogacz" - to po drugie, a po trzecie nie jestem zadnym gospodarzem , czy jak Ty to nazywasz tylko z własnego doświadczenia piszę jak jest , Ty piszesz tylko to co gdzieś tam usłyszałeś, czy wyczytałeś a to z reguły jest jakieś 50 % rzeczywistości.
    Po czwarte zaś jeżeli masz pisać jakies "mądre porady" na tematy o których nie masz zielonego pojęcia to może lepiej wcale nie pisz.
    A z tym szacunkiem - chciałem być miły , ale z tego co widać nie ma dla kogo.
    Widać że najlepsze jest tylko to co Ty sprzedajesz i serwisujesz.
    Apropos normalności - nie tak dawno ludzie na widok kolektorów słonecznych i i wiatraków mówili że to nienormalne, tak jak Ty dzisiaj na ww. temat.
    Pozdrowienia dla wszystkich którzy chcą tańszego ogrzewania.
  • #36
    systemgaz
    Level 23  
    Cóż mogę ci poradzić, przeczytaj moje posty jeszcze raz, bo mam wrażnie, że ja o zupie, a ty ... nie wiem o czym.
  • #37
    nasu
    Level 22  
    systemgaz wrote:
    Cóż mogę ci poradzić, przeczytaj moje posty jeszcze raz, bo mam wrażnie, że ja o zupie, a ty ... nie wiem o czym.

    Sam przeczytaj co napisałeś w temacie "pale owsem - piec na ekogroszek" oraz podobnych i zastanów się.
    Piszesz o jakichś krowach, koniach, chruście i z uporem maniaka w każdym temacie twierdzisz że owies to nieefektywne paliwo. Może i nieefektywne dla ciebie bo zajmujesz się sprzedażą i serwisem uradzeń na gaz i olej opałowy?

    Pellet, brykiet to jest nieefektywne paliwo lepiej ogrzewać trocinami lub słomą spalaną w odpowiednim palniku, kotle.

    Spalać można wszystko, słomę, węgiel, owies, gaz czy chrust i placki krowie , to nie znaczy ogrzać dom. Tą energie trzeba efektywnie wykorzystać i nie zatruwać powietrza. Najwygodniejszy jest prąd elektryczny.

    Wracając do tematu jeśli da się ogrzać taniej dom spalając owies w palniku retortowym to jestem za. (Choć moim zdanie najefektywniejszy będzie palnik na owies, który kosztuje tyle co kompletny kocioł z podajnikiem).

    Problem w tym że owies pali się inaczej jak węgiel i trzeba dobrać inne parametry, i oto chyba chodzi w tym temacie.
    - jak uzyskać największą energię ze spalania owsa w kotle z podajnikiem (bez sadzy i smoły)
    - jak utrzymać palenie w trybie podtrzymanie (by nie zgasło)
  • #38
    maneus
    Level 2  
    Podsumowując ten post - niewiele się z niego dowiedziałem.
    Jedyny plus - pośmiałem się z wypowiedzi niektórych "błyskotliwych inaczej" internautów.
    A poważnie - pogadam sobie na innym forum.
    Pozdrawiam :)
  • #39
    luksky
    Level 16  
    U mnie sprawa wyglada tak:

    - piec 3 letni, miałowiec wyprodukowany na zamowienie.
    - cena za worek miału węglowego to 35-40zł
    - cena za worek żyta 14zł
    dlatego żyto iz owies u mnie bardzo rzadko występuje i cenę ma kosmiczną

    worek żyta i worek miału spala sie u mnie w 24godziny. Jedyna przeróbka polega na tym iz na spód kłade karton. Odpalam od góry i to wszystko. Żyto spala sie o wiele sensowniej, gdyż nie smrodzę dymem sobie ani sąsiadom, można dosypywać cały czas, nie trzeba wogole pieca przeładowywać. Poszukałem i znalazłem 3 gospodarzy, ktorzy przechowuja zboże w silosach i bardzo chetnie sprzedają, pewnie znajdzie sie ich o wiele wiecej, jednak nie szukam dalej, gdyz mam pod nosem. Jeżeli ktoś ma miałowca i trochę szczerych chęci to naprawde mozna w tych patologicznych czasach ogrzac dośc tanio dom. Pozdrawiam.
  • #40
    pawlikk18
    Level 10  
    No ładne rzeczy tu wypisują co niektórzy :)
    Nieekonomiczne??? Nieefektywne??? haha!
    To wytłumaczcie mi gdzie widzicie nieefektywność jeżeli spalam 35-40 kg/24h owsa - dom 250m2 + 300l cwu.

    Pozdrawiam!
  • #41
    luksky
    Level 16  
    Podobnie u mnie. 50kg żyta starcza mi na półtora doby. Dom 200m2. CIekawe co jest nieekonomiczne czy nieekologiczne? Tez chętnie posłucham jak ktos zachwala swój gaz czy miał węglowy(z ktorego zrezygnowałem na korzyśc drewna a teraz zboża). W moim przypadku za 15zł mam półtora doby, wiec rachunek jest prosty.

    Sąsiadka posiada podobny dom i za gaz na sezon płaci ok 7tys zł a w domu zimno strasznie, wiec chyba sprawa jest oczywista.
    Poza tym nie lubie monopolistów i nie współpracuję ze złodziejami :)
  • #42
    krokodyl81
    Level 10  
    a jak jest ze spalaniem zboża we zwykłych piecach CO bez podajników????
  • #43
    luksky
    Level 16  
    ja mam zwykły piec bez podajnika. To miałowiec, ktory sie rozni tylko tym od zwykłego, że ma koperty na górze i jest szczelny, gdyż powietrze zapewnia tylko dmuchawa. Pali sie identycznie jak miałem czy węglem. Wrzucam do pełna, odpalam z góry, właczam sterownik, zamykam i do zobaczenia za 24h
  • #44
    pachnies
    Level 15  
    pawlikk18 wrote:
    No ładne rzeczy tu wypisują co niektórzy :)
    Nieekonomiczne??? Nieefektywne??? haha!
    To wytłumaczcie mi gdzie widzicie nieefektywność jeżeli spalam 35-40 kg/24h owsa - dom 250m2 + 300l cwu.

    Pozdrawiam!

    Podpytam w tym temacie bo mój jakiś kołek zamknął! Wiec tak przeprowadziłem próbę palenia owsem w piecu podajnikowym na ekogroszek, dom parterowy ocieplony 120m piec 25kW no i sam owies nie chce się palić, założyłem na palnik daszek z cegieł no i zaczęło się palić ale nie mogłem uzyskać więcej niż 50* na piecu, sterownik na 100% ustawiony. Jakbyś mógł mi podpowiedzieć jak masz w swoim ustawione to byłbym wdzięczny.
    A do wszystkich przeciwników palenia zboża, jak wam się to nie podoba to się nie wypowiadajcie, bo w tym temacie chodzi o ogrzewanie zbożem
    A no i jeszcze jedno pytanko obecnie palę ekogroszkiem i wydaje mi się że za dużo mi tego idzie jakieś 25-30kg/24 przy temperaturze -5na zewnątrz, wewnątrz 24 a domek nieduży
  • #45
    luksky
    Level 16  
    tu chodzi na ogrzanie naszych domów, wiec temat jest jak najbardziej istotny, a przeciwnicy sami jak sa tacy przemądrzali to niech sobie zadadza istotne pytanie czy piją np wódkę? tez zboże sie marnuje a mozna by wyżywic pół Afryki, wiec argumenty przeciwników tutaj nikogo nie interesują, tutaj chodzi o to aby rozwiązac wszelakie problemy. U mnie zwykłe zyto sie pali pieknie ale jak pisalem wczesniej nie posiadam podajnika. Po prostu wrzucam ok 50kg żyta do pieca, odpalam od góry, właczam sterownik i zagladam za 24h dopiero. W tej kwestii nie pomogę zbytnio.
  • #46
    RAFAŁ Wojczuk
    Level 12  
    Równiez miałem tego typu wątpliwości (natury moralnej), lecz rachunek ekonomiczny jest prosty i zacząłem w zwykłym piecu zasypowym palić mieszanką owsa z węglem (orzech) . Pali się bardzo dobrze, ale na wiosnę zabieram się za budowę podajnika . Człowiek jest z natury wygodny.
    W Nowym 2010 Roku życzę wszystkim ekonomicznego i bezproblemowego palenia..
  • #47
    Mietek1976
    Level 14  
    Francuzi tysiące ton zboża wysypują do oceanu żeby utrzymać cenę na rynku,w Afryce ludzie umierają z głodu, a my palimy tym w piecu bo się opłaca i będzie coraz bardziej opłacało.Ceny produktów rolnych stoją praktycznie w miejscu i nie zanosi się żeby to się zmieniło.Sam testowałem owies w miałowcu i po małych korektach i delikatnym tuningu pieca wyniki uważam za pozytywne.Pod koniec miesiąca dostanę do testów granulki ze słomy (ok.350 zł/tonę).Po sprawdzeniu tego eko-paliwa postaram się podzielić swoim doświadczeniami.Mam tylko nadzieję że nie powstaną "Spółki zbożowe" które zaczną windować w górę cenę zbóż jak ma to miejsce przy węglu.Pozdrawiam i życze dużo ciepła z taniego eko-paliwa.:D
  • #48
    Tommy82
    Level 41  
    A mnie się pomysł palenia owsem podoba. Co prawda u mnie to jest nie do przećwiczenia.
    Ale to jest to co się nazywa niewidzialna ręka rynku. Czyli idealny mechanizm samoregulacji. Jak spadnie popyt na węgiel to ludzie zaczną znowu nim palić. A jak podrożeje cena owsa to co ? To nic po prostu będzie mniej ekonomiczny w chwili obecnej to jest rozsądny wybór. Oczywiście z punktu widzenia państwa najlepiej było by to zboże przerobić na biopaliwo albo wódę bo można by było na to nałożyć akcyzowy haracz. Ale co komu przeszkadza ze kowalski sobie to co wyprodukował spali w swoim kotle ?
    Model jest prosty powiedzmy ze kowalski zamiast węgla spali zborze, ekonomia jest prosta jeśli palił węglem to wychodzi na to ze dzięki spaleniu zboża sprzedał je powyżej ceny rynkowej. Jeśli natomiast dzieje się taka sytuacja to oznacza to ze dane zborze jest niedowartościowane skoro nawet jego wartość opałowa przewyższa rynkową i to całkiem normalne ze powinno podrożec bo cena nie znajduje się w okolicach poziomu równowagi. Poza tym jeśli cena zboża wzrośnie to producentowi znowu w którymś momencie zacznie się opłacać go sprzedać bo kupi za te pieniądze więcej węgla.

    Znacznie lepiej zborze spalić niż topić w oceanie. Choć topienie jest bardziej socjalistyczne, bo chroni interesy rolnika dbając o cena zboża i górnika nie dopuszczając do substytucji węgla zbożem. Jednak efekt tego jest taki ze i rolnik i górnik produkują więcej niż jest potrzeba i ktoś za to musi zapłacić.A płaci raz podatnik pośrednio przez państwo skopujące zboże, a drugi raz konsument mając stała wysoką cenę zboża.
  • #49
    pawlikk18
    Level 10  
    pachnies wrote:
    pawlikk18 wrote:
    No ładne rzeczy tu wypisują co niektórzy :)
    Nieekonomiczne??? Nieefektywne??? haha!
    To wytłumaczcie mi gdzie widzicie nieefektywność jeżeli spalam 35-40 kg/24h owsa - dom 250m2 + 300l cwu.

    Pozdrawiam!

    Podpytam w tym temacie bo mój jakiś kołek zamknął! Wiec tak przeprowadziłem próbę palenia owsem w piecu podajnikowym na ekogroszek, dom parterowy ocieplony 120m piec 25kW no i sam owies nie chce się palić, założyłem na palnik daszek z cegieł no i zaczęło się palić ale nie mogłem uzyskać więcej niż 50* na piecu, sterownik na 100% ustawiony. Jakbyś mógł mi podpowiedzieć jak masz w swoim ustawione to byłbym wdzięczny.
    A do wszystkich przeciwników palenia zboża, jak wam się to nie podoba to się nie wypowiadajcie, bo w tym temacie chodzi o ogrzewanie zbożem
    A no i jeszcze jedno pytanko obecnie palę ekogroszkiem i wydaje mi się że za dużo mi tego idzie jakieś 25-30kg/24 przy temperaturze -5na zewnątrz, wewnątrz 24 a domek nieduży


    kurcze. ja mam 250 m2 i piec 25kW i jest ok. Nie za duży masz ten piec? według mnie podstawa to suchy owies i dobrze wyregulowane powietrze. ustawienia mam 11/34 - podawanie/postój.

    PS Sam jestem producentem pelletu ze słomy :) Bardzo fajnie się spala. Pozdrawiam!
  • #50
    pachnies
    Level 15  
    Piec jest za duży, ale mi się wydaje, że jeżeli jest większy to wystarczy mniejsza temp na piecu aby było ciepło w domku, chyba że sie myle?
  • #51
    cordoba_2004
    Level 27  
    ciągle słysze opinie że palenie zbożem - chlebem jest nieetyczne - starsi ludzie za takie coś by zabili młodych.
    ale czy ja to jest wina że kiedyś pole orała 60tka z małym pługiem a teraz orają takie kolosy, czy ja to wina ze maszyny do zbioru mają taką ogromna wydajność.
    Czy to nasza wina, że ceny surowców energetycznych są sztucznie utrzymywane na koszmarnie wysokim poziomie, a nowe technologie jak produkcja alkoholu jako paliwa są tłumione i sztucznie wstrzymywane....
  • #52
    luksky
    Level 16  
    Palenie zbożem z etyka ma tyle wspolnego co picie wódeczki. Wódeczka ze zboża lub ziemniaczków, i co? nie wstyd tym co piją? Etyka, palenie, itp bzdety i jeszcze raz bzdety. Jak sie komus nie podoba to chetnie kupię tone miału w cenie tony żyta, tylko gdzie? Owies, węgiel, gaz, ropa, mamy demokrację od jakiegos czasu. Każdy pali tym co ma pod ręką.
  • #54
    pachnies
    Level 15  
    luksky wrote:
    Palenie zbożem z etyka ma tyle wspolnego co picie wódeczki. Wódeczka ze zboża lub ziemniaczków, i co? nie wstyd tym co piją? Etyka, palenie, itp bzdety i jeszcze raz bzdety. Jak sie komus nie podoba to chetnie kupię tone miału w cenie tony żyta, tylko gdzie? Owies, węgiel, gaz, ropa, mamy demokrację od jakiegos czasu. Każdy pali tym co ma pod ręką.

    Co ma etyka do technologii? to nie jest temat na elektrodę chyba że jest dział etyka ale tam i tak nikt nie zajrzy no bo po co? ludzie chodzą do kościoła tylko po co? jeżeli jeden na drugiego patrzeć nie może, bo jeden ma lepsze auto od drugiego! nie piszcie nic na temat etyki bo kółko się powiększa i tyle, szkoda że mody nie usuwa postów nie związanych z tematem.
    Co do moich ustawień sterownika na ekogroszku to 7/49 temp na piecu 58-59 i mi się wydaje że to dużo jak na mój dom, jeżeli ktoś z was ma podobny dom i pali w piecu z podajnikiem dłużej niż ja (1 rok) to napiszcie proszę ile w Wy spalacie na sezon
  • #55
    luksky
    Level 16  
    u mnie sterownik ustawiony jest na 55st, przedmuch co 3 minuty, długośc przedmuchu 5sekund. Takie ustawienia sa u mnie optymalne bo wsad na najdluzej starcza.
  • #56
    pachnies
    Level 15  
    pawlikk18 wrote:
    pachnies wrote:
    pawlikk18 wrote:
    No ładne rzeczy tu wypisują co niektórzy :)
    Nieekonomiczne??? Nieefektywne??? haha!
    To wytłumaczcie mi gdzie widzicie nieefektywność jeżeli spalam 35-40 kg/24h owsa - dom 250m2 + 300l cwu.

    Pozdrawiam!

    Podpytam w tym temacie bo mój jakiś kołek zamknął! Wiec tak przeprowadziłem próbę palenia owsem w piecu podajnikowym na ekogroszek, dom parterowy ocieplony 120m piec 25kW no i sam owies nie chce się palić, założyłem na palnik daszek z cegieł no i zaczęło się palić ale nie mogłem uzyskać więcej niż 50* na piecu, sterownik na 100% ustawiony. Jakbyś mógł mi podpowiedzieć jak masz w swoim ustawione to byłbym wdzięczny.
    A do wszystkich przeciwników palenia zboża, jak wam się to nie podoba to się nie wypowiadajcie, bo w tym temacie chodzi o ogrzewanie zbożem


    A no i jeszcze jedno pytanko obecnie palę ekogroszkiem i wydaje mi się że za dużo mi tego idzie jakieś 25-30kg/24 przy temperaturze -5na zewnątrz, wewnątrz 24 a domek nieduży


    kurcze. ja mam 250 m2 i piec 25kW i jest ok. Nie za duży masz ten piec? według mnie podstawa to suchy owies i dobrze wyregulowane powietrze. ustawienia mam 11/34 - podawanie/postój.

    PS Sam jestem producentem pelletu ze słomy :) Bardzo fajnie się spala. Pozdrawiam!


    A mógłbś mi podać jeszcze jaką masz ilość powietrza do tego 11/34 i ile obrotów wykonuje ślimak przez 11s przy spalaniu owsa oczywiście no i czy masz zwykły palnik retortowy bez żadnych udziwnień, ja mam sterownik PI wczoraj trochę pokombinowałem z powietrzem na ekogroszku znaczy zwiększyłem moc kotła i zmiejszyłem ilość powietrza no i jest super bo dziś mam podawanie co 60s
    1% powietrza 7s podawania temp na zewnątrz -10/24 wewnątrz, w kotle 65, przekładnia wykonuje 1/4 obrotu na 7s pracy.
  • #57
    Anonymous
    Anonymous  
  • #58
    pawlikk18
    Level 10  
    co do ilosci powietrza to minimalna, mam chyba otwarty na niecały cm i dmuchawa na 2. owies nie lubi powietrza. robi 1/4 obrotu na 11s podawania.
    pozdrawiam!
  • #59
    kocio128
    Level 1  
    Na początek - witam wszystkich, to jest mój pierwszy post na tym forum. A teraz - jak mawiali starożytni Rosjanie - ad rem.
    Paliłem owsem przez 2 sezony grzewcze i jakieś pojęcie o tym mam, w przeciwieństwie do niektórych tutaj się wypowiadających. Piec na paliwa stałe /granpal/ zainstalowałem po zapowiedziach podwyżki akcyzy na olej opałowy - poprzednio eksploatowałem piec na olej. W swoim piecu paliłem różnymi paliwami /na próbę/ t.j. pelletem, zbożami - głównie owsem, fasolą /dwa worki odpadu dostałem od sympatycznego gościa z lubelskiego, który oglądał u mnie piec/, pestkami wiśni, ekogroszkiem /palenie którym jest dla mnie horrorem/. Owies jako paliwo sprawdził się świetnie, dobra wartość kaloryczna, nie ma problemu z popiołem, który można użyć jako wzbogacenie w minerały na trawniczek. Przede wszystkim zaś ekonomicznie w porównaniu z olejem opałowym duuużo taniej. Poprzednio na sezon grzewczy zużywałem ca 2000 l oleju, po zainstalowaniu pieca - ca 5t owsa, czyli ok. 5000 zł w porównaniu do 1500 zł. W tym sezonie było by taniej, bo owies w naszych okolicach można kupić po 250 zł/t, a "perfumowany", czyli lekko zatęchły /często się zdarza przy wilgotnej pogodzie przed zbiorem/ - jeszcze taniej. Ostatnie dwa sezony palę pelletem, gdyż nie mam pomieszczenia do przechowywania owsa, a pellet trzymam na placu na paletach okrytych plandekami. Jednak na wiosnę mam zamiar zrobić silos na ok. 5t zboża i palić zbożem, gdyż cena pelletu /spalam mniej-więcej tyle samo pelletu, co owsa/ jest wyraźnie wyższa, chociaż ciągle jeszcze niższa od oleju. Nie bez znaczenia jest fakt, że spalam paliwo odnawialne, czyli nie przyczyniam się do wzrostu stężenia CO2 w atmosferze. A wszystkie opowiastki o spalaniu chleba proponuję między bajki włożyć - każdemu, kto twierdzi inaczej polecam spożycie stęchłego zboża w jakiejkolwiek postaci. I zaręczam, że żadne porządne zwierzę - nawet wygłodzone - nie tknie takiego zboża.
    A tak na marginesie - wybór nicka jest indywidualną sprawą każdego internauty. Natomiast wszyscy, którzy czują się oburzeni formą zwracania się do nich na "Ty" powszechnie obowiązującą w internecie powinni przenieść się na forum dyskusyjne www.hrabiowie-forum.deb lub wstąpić do pewnej organizacji, w której internautów uważa się za oglądających pornosy popijane piwem.
  • #60
    grochowa
    Level 13  
    Ma może ktoś doświadczenie w paleniu zbożem w piecu na olej opałowy?