Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pale owsem - piec na ekogroszek

superluki9 24 Sty 2010 22:24 93120 151
  • #91 24 Sty 2010 22:24
    johny916
    Poziom 10  

Witam!
    Nikt sie nie wypowie na temat mojego poprzedniego posta?
    jak rozwiązaliście w swoich konstrukcjach problem sterowania?
    bo ja chce zastosować motoreduktor na 230V żeby można go było podpiąć bezpośrednio do sterownika (co uniemożliwia zastosowanie silniczka od wycieraczek jak mam zrobione w "prototypie")
    Jakie sterowniki wykożystaliście (firmy i modele)?
    W sobote byłem u faceta , który chciał sprzedać piec na OO ale niestety okazało sie że piec jest zbyt duży (gabarytowo) i musiałem zrezygnować z zakupu (mam małą kotłownie):(
    Jeszcze raz prosze o wypowiedzi na temat sterowników. Czy ktos może coś powiedzieć na temat firmy "TECH" jest użytkownikiem jej produktu...?
    pozdrawiam!

• #93 27 Sty 2010 20:37
    johny916
    Poziom 10  

Witam!
    Kolego "piatka22222" niestety nie udało mi sie zdobyś tych planów kotła...:( facet mnie wyśmiał...:)
    Cy to nie Ty wstawiłes filmik przedstawiający prace palnika na youtube "Palnik na owies 002" bo budowa palnika jest łudząco podobna to tego ze zdjęć które załączyłeś... sterownik ten sam i piec:) tylko napęd slimaka jest lepiej rozwiązany i o ten element chciałem zapytać... jaki to motoreduktor?
    pozdrawiam!

• #94 27 Sty 2010 21:19
    piatka22222
    Poziom 12  

To nie ja. A o ten element to ja też bym chciał wiedzieć.

• #96 28 Sty 2010 21:13
    piatka22222
    Poziom 12  

Coś nikt nie chce pomóc w znalezieniu tego motoreduktora????

• #97 28 Sty 2010 23:19
    johny916
    Poziom 10  

No niestety jak narazie cisza i gość z youtube też milczy...
    "piatka22222" Ty też chyba komentowałeś filmik?:)
    Nie wiem czy temat jest nieciekawy czy nie ma ludzi, ,któży mieliby coś ciekawego do powiedzenia na temat spalania owsa bo coś mała aktywnośc w topiku...?
    pozdrawiam!

• #98 29 Sty 2010 21:22
    piatka22222
    Poziom 12  

Na to wychodzi może pojechali kupować węgiel he he.
    Pozdrowionka..
    Ciężka sprawa z tym reduktorem widzę że będzie ale może ktoś się zlituje i coś podpowie.

• #99 29 Sty 2010 21:44
    zbychu80
    Poziom 16  

johny916 napisał:
    W takim razie sorki...
    a może ktoś z obserwujących ten temat wie gdzie można dostać takie małe motoreduktory jaki zastosowany jest do napędu ślimaka na tym filmiku http://www.youtube.com/watch?v=0VbGKXeGD9Y ???
    pozdrawiam!

Pełno tego na aukcjach w znanym serwisie, w odpowiednim dziale.

• #100 29 Sty 2010 21:45
    johny916
    Poziom 10  

Witam!
    No nie wiem co jest bo pytm znajomych i na innych forach i nikt nic nie wie... a moze coś takiego można dostać tylko "z pod lady":)
    piatka22222 czy Ty masz zastosowaną grzałke do rozpalania? i ile oriętacyjnie kosztowal Cie sterownik? to nie jest sterownik dedykowany do pelletu czy owsa?

"zbychu80" albo ja nie umie tego znaleźć albo na alle... tego nie ma...
    no chyba że Ty coś takiego lub podobnego znalazłeś to bardzo prosze o linka na pw z wiadomych względów:)
    pozdrawiam!

• #101 29 Sty 2010 23:17
    piatka22222
    Poziom 12  

johny916 Nie mam grzałki na razie rozplalam ręcznie a sterownik to Wrt-7
    zbychu80 Jeżeli tego jest tak dużo i wiesz gdzie tego szukać to daj link.
    Pozdro.

• #102 29 Sty 2010 23:31
    obituary77
    Poziom 14  

Piatka22222, przesyłka dotarła?

• #103 30 Sty 2010 02:48
    piatka22222
    Poziom 12  

Dotarła dotarła super sprawa, dzięki za pomoc a teraz dalej się trzeba głowić nad tym reduktorem.
    Gorąco pozdrawiam.

• #104 01 Lut 2010 10:02
    johny916
    Poziom 10  

Witam!
    Znalazłem dystrybutora tych motoreduktorów dzieki pomocy goscia z youtube:)
    Cena 65 euro ale dostępne bedą dopiero na początku marca...
    moc 25W nie wiem czy to nie za mało?
    dla zainteresowanych ich strona http://www.powergate.pl/index.html

Jeszcze jedno może ktoś ma namiary na w miare tani "opał:)" w połdniowej polsce albo słowacji?

z góry dziekuje za ewentualną pomoc i zainteresowanie!
    pozdrawiam!

• #106 05 Lut 2010 14:07
    Piasek80
    Poziom 29  

Ja mam prasę/brykieciarkę do produkcji brykietu ze słomy. Zbudowaliśmy ją wspólnie z kuzynami w ramach zagospodarowania długich zimowych wieczorów (i okazji do pobrowarzenia bez bab ;) ). Ok roku zajęło nam skompletowanie wszystkich niezbędnych elementów do budowy oraz późniejsze ich modyfikacje - bo jak wiadomo nikt kto produkuje nie udostępni absolutnie żadnych "tajników" konstrukcyjnych. Ale - metoda prób i błędów oraz późniejszych regulacji i korekt zbudowaliśmy prasę zdolną produkować tonę brykietu/24h. Na potrzeby własne (przy sporym samozaparciu) można naprodukować opału na całą zimę. Ale o możliwościach zarobkowych nie ma mowy bez całkowitej automatyzacji procesu produkcji - a to wymaga jeszcze ogromnych nakładów i inwestycji. Ale nie o tym - o ekonomii.
    Cała opłacalność tego rodzaju opału zaczyna się i kończy na sposobie pozyskiwania słomy do produkcji. Teoretyzując: jeżeli mam dajmy na to 40ha zbóż (najlepiej owsa bo z tego słoma jest najbardziej "kaloryczna") i nastawiony jestem tylko i wyłącznie na produkcję ziarna - to jest to opłacalne. Ale jeżeli mam zapłacić komuś 200-250 zł za hektar słomy, do tego sam ją sobie sprasować (a że nie mam maszyn to muszę wynająć usługę i zapłacić - 200 zł za godzinę) a następnie sam to sobie zwieźć (z odległości np 10km) (czyli również wynająć i zapłacić) to jest to tylko zabawa dla zabicia czasu - kompletnie nieekonomiczna zabawa bo jeszcze przecież trzeba fizycznie zapier... aby tą słomę podać do prasy i wyprodukować z niej brykiet. Samo spalanie brykietu ze słomy również wymagałoby odpowiedniego kotła ponieważ klasyczne kotły miałowe lub "wszystko-palne" z pełnym sterowaniem się do tego nie bardzo nadają... Słoma aby się spalała musi mieć stały dopływ tlenu, regulowany ale stały. Niestety kocioł miałowy jakim dysponuję działa na zasadzie 0-1 (czyli albo chodzi dmuchawa - albo nie) i jak kolwiek węgiel czy miał będzie się tak spalał tak słoma zaczyna się tlić i w konsekwencji powstają ogromne ilości dymu/gazu który jest bardzo wybuchowy i żrący a nie dający ciepła tylko "smrodzący po okolicy". Piec musiałby mieć większa ilość "przepierzeń" aby słoma mogła się palić płomieniem i oddawać max ciepła albo jakiś system dopalania spalin który by powodował bezpieczny zapłon gazów/dymów i odzysk z nich energii cieplnej (coś jak w kotłach trocinowych gdzie źródłem ciepła nie są spalanie trociny a gaz z nich powstający). Przy optymalnym sterowaniu powietrzem słomiany brykiet ulega całkowitemu spaleniu pozostawiając po sobie jedynie niewielką ilość popiołu-nawozu mineralnego. Przy spalaniu tradycyjnym w kotle miałowym sterowanym, powstaje ogromna ilość popiołu-nawozu (praktycznie 1:1) z którym po pewnym czasie po prostu nie ma co robić... Bo co zrobić z nawozem w środku takiej jak obecna zimy ?? Przecież go na pole nie wysypiemy (poza tym ile można) a składować się tego nie da bez specjalnych silosów bo wiatr wszystko rozdmucha po okolicy...
    Dalej o ekonomii:
    przy wariancie najlepszym czyli "wszystko moje" tona brykietu wynosi mnie 170-180 zł (nie licząc własnej robocizny podczas produkcji)
    przy wariancie najgorszym czyli "wszystko kupne i wynajęte" cena tej samej tony wzrasta do blisko 480 zł (również nie licząc własnej robocizny) - co czyni taką produkcje kompletnie nieopłacalną z ekonomicznego punktu widzenia (bo za 550 zł mam tonę miału z której uzyskam ok 30% więcej ciepła i nie muszę harować przy produkcji brykietu.
    Ale jeżeli popatrzymy na to z szerszej perspektywy - czyli ekologii - jest to opłacalne (jak każde alternatywne źródła zasilania poza paliwami kopalnymi) pod warunkiem że zakup tych technologii byłby znacznie tańszy lub dotowany...
    Podobnie sprawa ma się z "solarami" pompami ciepła itp...(jak ma się nadmiar pieniędzy to można się pobawić w oszczędzanie - natomiast jeżeli to oszczędzanie to ma być inwestycja spłacana przez lata to bez odpowiedniego systemu zachęt (dotacje, dopłaty, ulgi podatkowe) nigdy to się nie przyjmie i nigdy opłacalne nie będzie...

• #107 10 Lut 2010 11:40
    johny916
    Poziom 10  

Witam!
    "piatka22222" rozmawiałem z gościem zajmującym sie sprzedażą palników na pellety i on bardzo zachwalał ten piec SASa. A że on nie był w żaden sposób związany z sasem to według mnie jest on dosyć wiarygodny...
    A druga sprawa to ten projekt pieca o którym pisałeś że chciałbyś sam zrobić...
    Troszke posiedziałem na googlach ale nie znalazłem gotowej dtr-ki ale myśle że nie bedzie wiekszego problemu z wykonaniem pieca opartego na tzw. płomieniówkach...
    jeśli ciągle jesteś zainteresowany tym projektem to daj znać to coś pomyślimy.
    a i jeszcze jedno do wszystkich czytajacych:)
    jak obliczyć przybliżoną moc kotła na podstawie powiezchni grzewczej pieca?
    jak np. piec ma 1,7m2 to ile może mieć mocy w kw?
    pozdrawiam!

• #109 10 Lut 2010 12:49
    slawekzsr03
    Poziom 10  

Witam serdecznie wszystkich.
    Interesuje sie spalaniem owsa i tak sobie buszowalem po Elektrodzie. Pobieznie przeczytalem cala dyskusie i tez chce dorzucic swoje 5 groszy. Otuz mieszkam na wsi, z zawodu jestem technikiem rolnikiem i co do kosztow produkcji owsa to powiem ze wymaga on nieco wkladu pieniedzy aby dal on plon (odpowiedni). Jesli juz mamy plon, to sam nam ni przyjdzie z pola do miejsca skladowania. 1 hektar = ok 1godz kombajnowania= ok230zl/godz pracy i prasowania slomy w belki ok45 min, koszt prasy to polowe tego co kombajn (na godzine) czyli ok90zl. Do tego dochodzi zwiezienie wszystkiego do miejsca skladowania. Teraz brykietujemy- ilosc do zbrykietowania podzielic przez dobowa wydajnosc brykietera razy zapotrzebowanie na energie elektr. razy cena 1kWh +cena slomy i wychodzi na to ze taniej weglem grzac. trzeba zminimalizowac ilosc zbednych operacji. Np: pozyskanie slomy a nastepnie wsad do pieca. Duzo prosciej. Przemyslcie to a ja mykam do pracy:-)

• #110 10 Lut 2010 14:52
    lichtar
    Poziom 19  

Kolega slawekzsr03 myśli, że palimy słomą z owsa, ja palę ziarnem, obecnie mam tzw pszenżyto, też się pali. Trochę mieszam z ekogroszkiem ponieważ worki z ziarnem trochę stały na śniegu i ziarno jest lekko wilgotne.

• #111 10 Lut 2010 20:31
    piatka22222
    Poziom 12  

slawekzsr03 kolego my palimy owsem czytaj cały temat Pozrdo
    johny916 Witam
    Ten piec Sas z dolnym spalaniem nei ma sobie co głowy zawracać nie bedzię grzało jestem pewnien na 100 procent. Teraz w nim palę 40 stopni na piecu 20 w domu spalanie 50 kg na dobę a nie grzeje jeszcze w ogóle wody użytkowej 200l.
    Trzeba spawać nowy piec i tyle pozdrawiam.

Sas a sas też różnica w zależności od jego budowy, ja mam taki.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic84600-360.html

Tam czytaj jest rysunek poglądowy jaki wygląda.
    A on może mówi o takim?
    http://www.sas.busko.pl/pl/index.php?option=c...ent&view=category&layout=blog&id=39&Itemid=57

• #112 10 Lut 2010 21:33
    johny916
    Poziom 10  

Witam!
    "piątka22222" w poprzednim poście mówiłem o piecu sasa AGRO-ECO czyli ten przystosowany do spalania owsa czy pelletu ze słomy...
    a ten Twój piec to raczej nie nadaje sie pod palnik ale do tego to już doszliśmy pare dobrych postów temu:)
    mam rozumieć że pożuciłeś plan własnoręcznej budowy pieca?
    doszedł Ci już ten motoreduktor?
    pozdrawiam!

• #113 11 Lut 2010 08:43
    piatka22222
    Poziom 12  

Nie porzuciłem jak najbardziej jestem za budową, także jeżeli masz tam jakieś rysunki to przyjmę, a motoreduktor mam. Pozdrawiam

• #114 12 Lut 2010 00:47
    johny916
    Poziom 10  

witam!
    no to może ja troszke zbocze z głównego tematu żeby opisać jak ja wyobrażam sobie budowe pieca opartego na "płomieniówkach":)
    tak wiec zaczynając od początku trzeba zadać sobie pytannie jakiej mocy ma być nasz piecyk... mi np. trzeba conajmniej 25 KW. a że powieżchnia grzewczą w moim wypadku bedą rury to teraz pierwsze pytanie:
    jeśli zastosowałbym rury 1 1/2 cala to taka rura ma wewnątrz około 41mm czyli 10 metrów takiej ryry bedzie miało powieżchnie około 1,29m2 czyli jeśli w miare dobrze sie oriętuje to będzie odpowiadało około 13KW.
    tylko troche mnie martwi grubość ścianki takiej rury bo ma ona aż 3,68mm a według mnie nie jest potrzebna aż taka gruba co o tym sadzicie?
    reszta pieca wykonana byłaby z blachy 3 albo 4 mm no chyba że powinienem zrobić to z jakiejś grubszej?
    nio ale wracając do tych rur w moim piecu to ja chciałbym zastosować conajmniej 16m co daje moc około 20KW. Chciałbym pociąć te rury na odcinki około 66cm co daje mi 24 rury twożące kanały przez które bedą szły spaliny.
    rurki będą ułożone poziomo w 4 żedach po 6 na żad.
    załancza "projekt" przepraszam za Painta ale w pracy nie moge sobie instalować żadnych programów na kompie:)
    co myślicie o takiej budowie? da rade?
    wszelkie podpowiedzi i uwagi jak również konstruktywna krytyka bardzo mile widziane:)
    pozdrawiam!

Proszę pisać zgodnie z zasadami pisowni polskiej i Regulaminem forum
    mod - mirrzo

• #115 12 Lut 2010 09:03
    Kroitz
    Poziom 10  

Taki kocioł już istnieje, to Granpal. I z pewnością daje radę :D

• #116 12 Lut 2010 13:07
    johny916
    Poziom 10  

witam!
    to że bedzie dawał rade to ja juz podejżewałem:)
    tylko czy te moje "obliczenia" chociaż zbliżaja sie do prawidłowych wartości?
    musze zrobić piec bo na tym w którym pale teraz to jest porażka, spalam około 70 kg na dobe i temperatura na piecu 50 i nie ma szans na więcej...
    tak wiec zpraszam do dyskusji:)
    pozdrawiam!

mod - mirrzo

• #117 12 Lut 2010 14:34
    zibi20
    Poziom 11  

Z tego co wiem dawniej jak jeszcze nie oszczędzali na materiale i piec dawał przy minus 30 stopniach radę to brano przelicznik 1 m2 blachy na 8 kw . Chcąc palić zbożem lub pelletem zastosował bym właśnie ten przelicznik bo nie grzejemy żarem tylko ciepłymi spalinami . A żeby odebrać ciepło ze spalin to potrzeba dłuższej drogi . Jak już kolega wyżej wspomniał o kotle Granpal , to właśnie dlatego jest w miarę dobry bo właśnie dlatego że ma duży stosunek moc do powierzchni z tego co wiem 15 kw ma powierzchnię 2,5 albo 3 m2 , proszę porównać inne kotły jaką mają powierzchnię przy tej mocy .

• #118 12 Lut 2010 15:03
    Kroitz
    Poziom 10  

Granpal 15kW ma 2.5m2 i 105L pojemnosci wodnej Granpal 20kW ma 3.2 i 120 L

• #119 12 Lut 2010 17:01
    johny916
    Poziom 10  

czyli nie ma zabardzo szans na wyciągnięcie tych 20KW z 16mb rury 1 1/2cala?
    bo na powieżchnie tego pieca oprucz płomieniówek składać sie bedzie jeszcze palenisko które bedzie miało około 1.2m2 no może troche więcej... co dało by mi powieżchnie całkowitą około 3.2m2 co w przeliczniku zaproponowanym przez #zibi20# dałoby około 25,6 KW.
    jak sie myle to mnie poprawcie:)
    pozdrawiam!

mod - mirrzo