Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele fotowoltaiczne w Grecji

28 Lis 2009 11:13 8928 17
  • Poziom 9  
    Na początku witam wszystkich serdecznie z racji że to mój pierwszy post. Mieszkam na stałe w Grecji, słońca mam pod dostatkiem przez cały okrągły rok średnio 10 godzin dziennie .Do ciepłej wody mam kolektor na dachu,nigdy nie dogrzewam jej zima czy lato zdaje egzamin na 100%.Chciałbym oświetlić salon dwudziestoma żarówkami typu led 1w za pomocą paneli fotowoltaicznych ,co o tym sądzicie i czy to ma sens .
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 11  
    Podaj przybliżoną cene tych paneli ..pewnie w nocy też byś chciał mieć jasno w salonie czyli trzeba przy okazji załadować panelem akumulator aby zasilić ledy .....wydaje mi się że te 20 wat dla tego oświetlenia lepiej brać z sieci i nie zawracać sobie głowy panelem ( moje skromne zdanie )
  • Poziom 9  
    Cena to około 4 tys.zł jeśli to możliwe to chciałbym wykorzystać to również do innych rzeczy ,ostatnio prąd jest tu cholernie drogi
  • Poziom 9  
    Czy jest osoba na tym forum która mogła by mi coś doradzić
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 10  
    Witaj mariuszl9. Niewątpliwie Grecja bogata jest w tego rodzaju energię. Mam na działce lampę 20W która czerpie energię z modułu fotowoltaicznego i turbiny wiatrowej. Jest to tzw. układ hybrydowy. Energia gromadzona jest w akumulatorze 130Ah co pozwalana 4-5 dni autonomii. Zestaw jest prosty: moduł fotowoltaiczny 130W, turbina wiatrowa 400W, kontroler ładowania na 10A i akumulator 130Ah. Ten zestaw był liczony na warunki polskie. W twoim wypadku prawdopodobnie wystarczy tylko moduł 130W (lub mniejszy), kontroler ładowania i akumulator (oczywiście gdy wszystko będzie zasilane 12V).
  • Poziom 28  
    Witaj
    Ja u siebie mam 300Wp + śmigiełko Φ 3,5m i 20 szt, LED20 MR16, oprawki jak w halogenach. Ważne jest że mają wbudowaną przetwornicę, tak że, obojętna jest im "biegunowość".
    W twoim wypadku zrezygnował bym z "wiatraka", tak jak napisał przedmówca, pojemność akku, też jak "wyżej" 130Ah , ale panel to góra 60-80Wp.
    Sądzę że, w 1500 PLN z 20 Ledami i regulatorem + akku, się spokojnie zmieścisz.
    Spokój na najbliższe 25-lat, /poza wymianą akku/ , co dziesięć lat. U mnie chodzą zwykłe samochodowe technologii CA-CA.
    GW
  • Poziom 9  
    Panowie w pierwszej kolejności dziękuje za odpowiedż. Teraz napiszę Wam konkretnie mieszkam na piątym piętrze i jestem równierz właścicielem tarasu na szóstym piętrze o powierzchni 60 metrów, czy jeżeli zamontował bym 3 sztuki paneli które podał kolega Suntech Power STP 180S 180 W czy wystarczy mi to na oświetlenie domu ,mówię o żarówkach energo oszczędnych lub typu LED. Z góry dziękuje za odpowiedż. Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Pytanie:
    Jaka jest orientacja tego tarasu? jeśli na południe to OK, no i czy coś nie przesłania słoneczka?
    GW
  • Poziom 9  
    06061947 napisał:
    Pytanie:
    Jaka jest orientacja tego tarasu? jeśli na południe to OK, no i czy coś nie przesłania słoneczka?
    GW
    Jest to po prostu 60 metrów ogrodzonych barierką i nic go nie zasłania w żadnym kierunku .I jeszcze jedno ile wat mogę uzyskać z tych trzech paneli.
  • Poziom 10  
    Z moich doświadczeń wynika że przy bezchmurnym niebie osiągniesz max. Przy całkowitym zachmurzeniu (totalnej szarówce) panel monokrystaliczny wydusi ok 5%, może trochę mniej.

Oczywiście nie zapomnij o pozostałych elementach instalacji. Gdzieś musisz zgromadzić energię z modułów, więc potrzebujesz jakieś akumulatory. Dodatkowo by zapewnić optymalne warunki ładowania potrzebujesz kontroler ładowania dobrany do całkowitego prądu modułów.

Pisałeś o modułach Suntech power 180S. Ecotechnologies ma w swojej ofercie (na stronie go nie ma) chiński moduł ET-M-130 130W monokrystaliczny w cenie 1586 zł (sam taki kupiłem i nie widzę różnicy między nim a wcześniejszym modułem który testowałem z KYOCERY, chyba że cena bo tamten był 2 razy droższy). Jak to się mówi - po co przepłacać. I tak większość tych modułów produkowana jest w chinach.
  • Poziom 20  
    Witam

Oświetlenie całego budynku zapomnij potrzeba w panelach minimum 500 - 1000 wat
    Aby jednym pokoju było skromnie jasno potrzebna jest jedna żarówka led minimum 10 wat (do czytania mam założone 5 x 10 wat wtedy jest O.K.)

Panele dają prąd tylko w dni słoneczne w dni pochmurne wydajność spada do 10 % lub mniej, dodam jeszcze straty na inwenterze 20% i akumulatorach 20% ewentualnie na falowniku tylko 15% oraz straty na regulatorze ??? osobiście na moim regulatorze napięcia od wiatraka prąd spoczynkowy to 40 miliamper czyli po tygodniu bez wiatru akumulator zostaje rozładowany

Mam zamontowane panel 100 wat który zasila tylko oświetlenie zewnętrzne budynku 20 led po 2,5 wat łącznie 50 wat oświetlenie mizerne coś widać - nie przewrócisz się o pozostawione grabie

Wyniki są następujące latem gdy noc jest krótka przy słonecznych dniach oświetlenie daje radę wyłącza je o świcie wyłącznik zmierzchowy
    latem w dni pochmurne ledy świecą pół nocy lub mniej po czym zostają wyłączone przez automat który stwierdza że w akumulatorach jest już za niskie napięcie

Zimą ustrojstwo nie daje rady mam włączone tylko 5 led 5 x 2,5 wat od frontu budynku, w dni pochmurne w środku nocy oświetlenie automatycznie wyłącza się z powodu niskiego napięcia w akumulatorach, czasami w dni słoneczne dociągnie do świtu

Testy przeprowadzono na nowych akumulatorach, osobiscie używam używanych akumulatorów aczkolwiek sprawnych które dostarcza mi zaprzyjaźniony warsztat samochodowy z rozbitych samochodów za darmo czyli nie inwestuję w drogie akumulatory

Ktoś tu pisał żywotność akumulatora 10 lat bzdura, żywotność akumulatora mierzy się w cyklach rozładowań i naładowań np: w samochodzie w którym jeżdzimy w trasę i który pali za dotknięciem żywotność akumulatora może wynosić nawet 5 lat, w tym samym samochodzie którym jeździmy tylko sporadycznie do pobliskiego sklepu żywotność tego samego akumulatora jest krótsza W wypadku starego samochodu który odpala albo nie nie odpala żywotność akumulatora skraca się do dwóch lat. Gdy w samochodzie mamy problemy z ładowaniem akumulator można uśmiercić nawet w jeden miesiąc

W naszym przypadku jest 365 cykli rozładowań rocznie do poziomu napięcia w które akumulator może znieść bez uszkodzenia i zasiarczenia ok 11,5 wolt czyli akumulator jest mocno eksploatowany zatem czas żywotności jest skrócony
    Jeżeli chcecie mieć szczegółowe dane proszę zajrzeć do odpowiednich tabelek
  • Poziom 13  
    Mariuszl9 masz klimatyzację bo u was skwar i ją często używasz ?
    Nie wiem jak u was w Grecji z prawem .
    Przy 3 panelach 180W to najlepiej inwerter on – grid , wytwarzasz prąd i zużywasz na własne potrzeby .
    Zabawa z akumulatorami nie ma za bardzo sensu i opłacalności .
    Nie wiem jaki licznik energii posiadasz bo jak taki co staje staje przy odwrotnym przepływie prądu to super aby nie doliczał ci energii wytworzonej do zużytej .
    Zorientuj się czy możesz założyć licznik dwukierunkowy i odsprzedawać energię wytworzoną do sieci.
    Klimatyzator jak posiadasz typu inwerter to możesz go włączać w tryb odwilgacania jak takowy posiadasz , wtedy pobiera najmniej energii elektrycznej i się nie wyłącza.
    Nastawiasz załączanie i wyłączanie klimatyzatora o danej porze by wykorzystać maksymalnie moc z paneli.
  • Poziom 24  
    temat z 2010 odgrzebaliście lol ;-)

teraz w grecji jest już fit i nie ma problemu.. tylko u nas w polskim grajdołku dali FIT 4 eurocenty hahaha :D
  • Poziom 13  
    Nie spojrzałem na datę , a z nudów podczas świąt to i pisać jest kiedy.
    Możesz rozwinąć skrót FIT tłumacząc po polsku ?.
  • Poziom 24  
    Feed In Tariff - czyli taryfa gwarantowana po naszemu
  • Poziom 32  
    Czyli co ? W Gracji nie płacą za prąd wytwórcom ?

P.S. A nie można kupić paneli , zainstalować w Grecji i zaimportować ten prąd do nas ?
  • Poziom 20  
    Można tylko czy to ma sens ?
  • Poziom 32  
    Sens wynika a przynajmniej powinien wynikać z ekonomii.
    Ten sam panel daje u nich np. 2x więcej prądu. I z tego powodu tego typu inwestycje powinne być bardziej przesuwane do nich. Za to powinnii mieć większe restrykcje przy kopalniach węglowych

Jeśli w grecji będzie nadpodaż prądu to sprzedadzą go do Bułgarii, oni do Rumunii a oni do Ukrainy a Ukraina do nas. (w uproszczeniu) To nie musi być tak że ten sam prąd do nas trafia.