Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie do Ignis 1080 zewnętrznych sygnalizatorów

28 Lis 2009 12:08 3372 8
  • Poziom 9  
    Witam, mam pytanie do osób zajmujących się podłączaniem central pożarowych firmy Polon-Alfa, a dokładniej seria Ignis 1000, w moim przypadku Ignis 1080.
    Interesuje mnie podłączenie 2 zew. sygnalizatorów akustycznych. W instrukcji nie jest napisane czy chodzi o obojętnie jaki model sygnalizatora, czy też musi to być jakiś dedykowany do tego typu central.
    Jeżeli można zastosować syrenę obojętnie jakiej firmy dla przykładu DSC i seria MOS-ów, czy też Satel i serie SP lub SPL to w jaki sposób je podłączyć?
    W instrukcji do Ignis 1080 napisane jest, iż ów centrala posiada linię alarmowania (57 58) dla sterowania sygnalizatorów. Stąd moje pytanie odnośnie właściwego podłączenia syren.
    Dla przykładu załączam schemat Centrali i 2 MOS-ów 10

Podłączenie do Ignis 1080 zewnętrznych sygnalizatorów

Z góry dziękuję za odpowiedź
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Niestety tych sygnalizatorów nie będziesz mógł zastosować co najmniej z dwóch powodów. Napięcie na linii sygnalizatorów w centralach sygnalizacji pożaru to 24V a nie 13,8V a co ważniejsze zgodnie z przepisami zastosowane sygnalizatory muszą mieć certyfikat CNBOP oraz powinny posiadać opinię producenta centrali (Polon-Alfa) potwierdzającą właściwą współpracę z centralą IGNIS. Przy okazji dodam iż linię zasilającą sygnalizatory należy wykonać jako certyfikowaną z zastosowaniem kabla PH90.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    No np. można podłączyć sygnalizator SAK.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, przepraszam że dopiero teraz odpowiadam ale nie miałem kiedy napisać. Dziękuję za odpowiedzi.
    Mam jeszcze parę pytań:
    1. czy muszę w każdej czujce np. DOT-40 wykorzystywać (podłączać) złącze dodatkowe, ewentualnie jak się tą kostkę podłącza bo na schemacie czujki niby jest coś pokazane ale na czym to dokładnie polega?
    2. czy muszę wpiąć do każdego sygnalizatora zew. rezystor 10kOhm? Każdy sygnalizator na osobnym przewodzie, wpięte razem pod odpowiednie wejście w centrali Ignis 1080
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Co do podlaczenia czujek to rozumiem ze uzywsz gniazd G40 i ta kosteczka wago jest do polaczenia ekranu kabla yntksy ekw bo taki jest zalecany przez producenta .
    A jesli chodzi o sygnalizatory to powinny byc polaczone linia do jednego wyjscia jezeli maja byc podlaczone zgodnie z przepisami to przewody powiny byc ulozone od wyjscia do pierwszego z nigo do nastepnego i w ostatnim rezystor koncowy . I stosuje sie jedze diody aby napiecie kontrolne lini sygnalowej nie wzbudzalo i nie widzialo usterek .

Dodano po 2 [minuty]:

A jezeli juz masz tak wykonana instalacje to rezystor tylko w jednym sygnalizatorze . Ale instalacja jest wykonana niezgodnie . Jeden w tym momecie jest nie nadzorowany . Ale bedzie dzalac . Ale spali sie nie zgodnie z przepisami :)
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź klocek24.
    Czyli jeżeli chodzi o gniazdo G-40 to nie muszę wpinać w złącze dodatkowe ekranu kabla, czy tak?
    A co do sygnalizatorów to jeszcze nie podłączyłem bo chciałem spytać się o radę fachowców i jak widać dobrze zrobiłem.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, chodzi o to, że z centrali a dokładniej z w wyjścia sygnalizatorów wychodzimy jednym przewodem do pierwszego sygnalizatora, od niego wychodzimy kolejnym przewodem do następnego i tak dalej aż do ostatniego, gdzie na końcu zakładamy rezystor 10kohm, (tak jak przy czujkach) czy tak?
    W tych sygnalizatorach jest po jednym wejściu dla plusa jak i dla minusa, czyli dwie żyły (+) i dwie żyły (-) do każdego zacisku, tak?
    A czy mogę wyjść do każdego sygnalizatora osobno i połączyć to twoim sposobem w centrali? to by mi wiele ułatwiło bo obiekt jest cholernie trudny.
    Wspomniałeś coś o diodach dla bezpieczeństwa, jeśli możesz to proszę rozwiń temat
  • Poziom 12  
    Co do lini czujek to ekran powinien miec ciaglosc . a czy uzyjesz wago czy nie to juz niema takiego znaczenia . Ale jest wygodnij bo je sobie tam blokujesz i niema problemu ze gdzies podejdzie i cos zewrze .
    A sygnalizatory tak jak mowisz tylko ze powino sie zastosowac pod sygnalizator przelotowy puszke pip . i ona ma wejscie i wyjscie oraz odczep zabezpieczony bezpiecznikiem na sygnalizator . I wtedy jest wszystko zgodnie ze sztuka .
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz wielkie dzięki.
    Podsumowując, zobaczyłem na stronie polon-alfa jak wygląda taka puszka i chyba się na nią zdecyduję. Czyli mam 3 sygnalizatory i żeby zaoszczędzić miejsca (strasznie małe pomieszczenia) mogę puszkę PIP zamontować gdzieś obok centrali, wyjść z centrali jednym przewodem, a od tej puszki już trzema przewodami dla każdej syreny, czy tak?
    Czy najpierw lutuję wszystkie 3 przewody w centrali, żeby było tak jak pisałeś od syreny do syreny, a następnie wychodzę trzema przewodami od centrali do puszki PIP i od niej trzema przewodami do trzech syren?
  • Poziom 12  
    Nie powinienes kupic naj mniej 2 takie puszki . i montujesz je pod dwoma sygnalizatorami przechodnimi sygnalizatory te przykrecasz do tych puszek .