Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie telefonu przed burzą

02 Lip 2004 20:26 3563 10
  • Poziom 10  
    W handlu dostępne są urządzenia zabezpieczające linie telefoniczne przed przepięciami wywołanymi m innymi burzą.takie same zabezpieczenia są do sieci komputerowych i w listwach zasilających. Wszystkie te urządzenia są banalnie proste i opierają się na warystorach. Może ktoś z Was dysponuje schematem jak takie cudo wygląda i jakiego typu warystory i inne elementy są tam zastosowane. Pewnie można sobie takie zabezpieczenie zrobić do każdego urządzenia kosztem pary złotych a nie kilkudziesięciu jak to proponują w sklepach.

• Specjalista od telefonów
    Witam
    Osobiście kupuję takie zabezpieczenia w cenie 25 zł brutto w fornie 2 wyjściowego gniazda natynkowego. To chyba nie jest zbyt wysoka cena.

Jartech

:D
  • Poziom 27  
    Takie urządzenie to szybkie diody schotkiego na odpowiednie napięcie 1 dławik i rezystor bezpiecznikowy.Jak będzie zainteresowanie to namaluję coś odręcznie.
  • Poziom 25  
    Witka!
    Polecam wersję z ochroną prądową i napięciową na warystorach i odgromnikach gazowych najlepiej trójelektrodowym.Miniaturowe wersje porcelanowe.
    Należy pamiętać o redukcji przepięć nie tylko pomiędzy a,b ale także względem ziemi.Taka wersja ma wyjście do przyłączenia uziemienia.
    Wygląd gniazda abonenckiego np. Atecom. H.M.Ł 124/94
    W dobie urządzeń bezprzewodowych przepięcie możę pojawić się między linią abonęcką a urządzeniem zasilającym(baza+zasilacz).
    Przepięcie na tym kierunku to często zabita baza po zasilaniu.
    Warunkiem jest jednak solidne czyste uziemienie(nie zerowanie,łączenie do rur itp.).
    HeJ
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Popieram kol."Picia", nie ma skutecznego zabezpieczenia.Osobiście przerabiałem centrale z zabezpieczeniami po burzy.
    "Wyparowały fragmenty linii napowietrznej i wewnatrz budynku w miejscu wyładowania , uszkodzone telefony, no i oczywiscie rozerwało karty w centrali- pomimo zabezpieczeń od zasilania 230V i na liniach.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Witka!
    EJże panowie!
    Taką logiką to można każde zabezpieczenie obalić.
    Nie ma np.poco zamykać drzwi itp.bo można je czołgiem rozwalić.
    Przecież nie mówimy o zabezpieczeniu przed strzałem w dziesiątkę.
    Tu nic(zgoda) nie pomoże.
    Za przykład podajecie zabite na śmierć i spalone urządzenia.
    A sami naprawiacie setki lekko kopniętych telefonów i innych maszyn.
    No chyba,że chcecie aby dalej szerokim strumieniem do was trafiały.
    :wink:
  • Poziom 10  
    Dzięki za wszystkie rady.Ja widziałem zabezpieczenia do samej linii telefonicznej po 40 zł .Potzebne mi są 2 do telefonów ,jedno do sieci internetowej i oczywiście listwy zasilające z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do do kompa i rtv. Jak jestem w domu i jest duża burza to też wszystko wyłączam, ale przecież burza moż być w każdej chwili np jak jestem w pracy a paranoją byłoby wyłączanie wszystkiego przed każdym wyjsciem z domu. Posiadanie takich zabezpieczeń nie daje żadnej gwarancji ale na pewno zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu.
  • Poziom 39  
    Posiadanie zabezpieczeń abonenckich ( homologowanych) to podstawa do negocjacji z ubezpieczycielem lub dostawcą usług o pokrycie szkód po przepięciu lub przeteżeniu z linii telekom, energet. Telefony zzasilaczmi pracują na styku tych mediów. Sam wymieniałem niejdnikrotnie elemen ty zabezpieczające, ale skuteczne są tylko na niewielkie przepiecia. Co do wyładowań prosze zajrzeć do prawa Energetycznego i sposou wprowadzania mediów do budynku. Jeśli wszystkie zasady są spełnione można mieć nadzieję. Jeżeli nawet jedna jest pominięta - biada Ci użytkowniku. Nie ma połowicznych ( tanich )systemów zabezpieczeń przed przepieciami. Pozdr.J.
  • Poziom 20  
    Zgadzm się z tymi co mówią że zabespieczenia nie są w 100% skuteczne, ale jeżeli sprzęt się uszkodzi przy zastosowanych zabespieczeniach to zregóły w dużej części dają się naprawić. A bez zabespieczeń przeważnie zawsze odparowują. Jeżeli więc wolisz po burzy wyrzucić sprzęt i kupić nowy to możesz nie stosować zabespieczeń, ale jeżeli masz trochę mniej kasy to lepiej je podłącz. Dodatkowo rodzaj zabespieczenia oprócz tego co tu powiedziano zależy też od tego co chcemy zabespieczyć np zabespieczenia z indukcyjnością nie nadają się do linii cyfrowych.
    ZBV