Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zabezpieczenie telefonu przed burzą

kzbyszek 02 Jul 2004 20:26 3941 10
 • #1
  kzbyszek
  Level 11  
  W handlu dostępne są urządzenia zabezpieczające linie telefoniczne przed przepięciami wywołanymi m innymi burzą.takie same zabezpieczenia są do sieci komputerowych i w listwach zasilających. Wszystkie te urządzenia są banalnie proste i opierają się na warystorach. Może ktoś z Was dysponuje schematem jak takie cudo wygląda i jakiego typu warystory i inne elementy są tam zastosowane. Pewnie można sobie takie zabezpieczenie zrobić do każdego urządzenia kosztem pary złotych a nie kilkudziesięciu jak to proponują w sklepach.
 • #2
  JARTECH

  Phones specialist
  Witam
  Osobiście kupuję takie zabezpieczenia w cenie 25 zł brutto w fornie 2 wyjściowego gniazda natynkowego. To chyba nie jest zbyt wysoka cena.

  Jartech

  :D
 • #3
  kaz69
  Level 33  
  Takie urządzenie to szybkie diody schotkiego na odpowiednie napięcie 1 dławik i rezystor bezpiecznikowy.Jak będzie zainteresowanie to namaluję coś odręcznie.
 • #4
  JCK
  Level 25  
  Witka!
  Polecam wersję z ochroną prądową i napięciową na warystorach i odgromnikach gazowych najlepiej trójelektrodowym.Miniaturowe wersje porcelanowe.
  Należy pamiętać o redukcji przepięć nie tylko pomiędzy a,b ale także względem ziemi.Taka wersja ma wyjście do przyłączenia uziemienia.
  Wygląd gniazda abonenckiego np. Atecom. H.M.Ł 124/94
  W dobie urządzeń bezprzewodowych przepięcie możę pojawić się między linią abonęcką a urządzeniem zasilającym(baza+zasilacz).
  Przepięcie na tym kierunku to często zabita baza po zasilaniu.
  Warunkiem jest jednak solidne czyste uziemienie(nie zerowanie,łączenie do rur itp.).
  HeJ
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  MR
  Level 28  
  Popieram kol."Picia", nie ma skutecznego zabezpieczenia.Osobiście przerabiałem centrale z zabezpieczeniami po burzy.
  "Wyparowały fragmenty linii napowietrznej i wewnatrz budynku w miejscu wyładowania , uszkodzone telefony, no i oczywiscie rozerwało karty w centrali- pomimo zabezpieczeń od zasilania 230V i na liniach.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  JCK
  Level 25  
  Witka!
  EJże panowie!
  Taką logiką to można każde zabezpieczenie obalić.
  Nie ma np.poco zamykać drzwi itp.bo można je czołgiem rozwalić.
  Przecież nie mówimy o zabezpieczeniu przed strzałem w dziesiątkę.
  Tu nic(zgoda) nie pomoże.
  Za przykład podajecie zabite na śmierć i spalone urządzenia.
  A sami naprawiacie setki lekko kopniętych telefonów i innych maszyn.
  No chyba,że chcecie aby dalej szerokim strumieniem do was trafiały.
  :wink:
 • #9
  kzbyszek
  Level 11  
  Dzięki za wszystkie rady.Ja widziałem zabezpieczenia do samej linii telefonicznej po 40 zł .Potzebne mi są 2 do telefonów ,jedno do sieci internetowej i oczywiście listwy zasilające z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do do kompa i rtv. Jak jestem w domu i jest duża burza to też wszystko wyłączam, ale przecież burza moż być w każdej chwili np jak jestem w pracy a paranoją byłoby wyłączanie wszystkiego przed każdym wyjsciem z domu. Posiadanie takich zabezpieczeń nie daje żadnej gwarancji ale na pewno zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu.
 • #10
  adamjur1
  Level 41  
  Posiadanie zabezpieczeń abonenckich ( homologowanych) to podstawa do negocjacji z ubezpieczycielem lub dostawcą usług o pokrycie szkód po przepięciu lub przeteżeniu z linii telekom, energet. Telefony zzasilaczmi pracują na styku tych mediów. Sam wymieniałem niejdnikrotnie elemen ty zabezpieczające, ale skuteczne są tylko na niewielkie przepiecia. Co do wyładowań prosze zajrzeć do prawa Energetycznego i sposou wprowadzania mediów do budynku. Jeśli wszystkie zasady są spełnione można mieć nadzieję. Jeżeli nawet jedna jest pominięta - biada Ci użytkowniku. Nie ma połowicznych ( tanich )systemów zabezpieczeń przed przepieciami. Pozdr.J.
 • #11
  zbv
  Level 20  
  Zgadzm się z tymi co mówią że zabespieczenia nie są w 100% skuteczne, ale jeżeli sprzęt się uszkodzi przy zastosowanych zabespieczeniach to zregóły w dużej części dają się naprawić. A bez zabespieczeń przeważnie zawsze odparowują. Jeżeli więc wolisz po burzy wyrzucić sprzęt i kupić nowy to możesz nie stosować zabespieczeń, ale jeżeli masz trochę mniej kasy to lepiej je podłącz. Dodatkowo rodzaj zabespieczenia oprócz tego co tu powiedziano zależy też od tego co chcemy zabespieczyć np zabespieczenia z indukcyjnością nie nadają się do linii cyfrowych.
  ZBV