Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zawiesza się podczas grania

28 Lis 2009 22:51 6971 30
  • Poziom 9  
    Mam problem, ponieważ podczas grania w jakakolwiek grę, komputer zawiesza się. Czasami po 1 minucie, czasami po 10 minutach. Problem mam od samego początku kiedy kupiłem komputer.

Opis kompa:
    Procesor: Intel Core 2 Duo E4500 2.2GHz
    Grafika: GeForce 8600 GTS 256 MB
    Płyta: Gigabyte GA-P31-S3L
    Zasilacz: Chieftec 400W (takie najmniejsze wymagania ma karta graficzna)

Dzięki za podpowiedź bo sam już nie wiem co wymieniać albo konfigurować(wole tą opcję).
  • Poziom 22  
    napisz czy:
    grzeje się? czy obroty wiatraków są wysokie? kto instalował system? czy myszka działa? W ogóle .. jaki to system?

Spróbuj przeczyścić sprzęt i zaktualizować sterowniki do grafiki i płyty głównej.
    czy przy innym obciążeniu CPU problem też występuje? Spróbuj np. memtest.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jak zaktualizujesz sterowniki i nic to nie pomoże to pobierz program http://www.programosy.pl/program,occt-perestroika.html
    Włącz test np. na 10 minut. Po skończonym teście (jak sie nie zawiesi) w "Moje Dokumenty" znajdziesz folder OCCT. Wsadź te wykresy na forum.
    Możesz też pobrać program Everest i wkleić na forum zrzut ekranu z zakładki Komputer-> Czujnik, albo przepisać temperatury i napięcia.
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o system to mam Windows 7. Instalowałem sam ale to chyba nie robi różnicy kto i jak to robił bo jak już napisałem mam ten problem od początku, a kiedy kupowałem kompa windows (wtedy xp) był już zainstalowany, to samo ze sterownikami.

Wszystko mi działa i tylko występuje ten problem przy grach normalnie komputer pracuje stabilnie i nie mam problemów.

Wszystko czyściłem jakieś 2 tygodnie temu, a jeśli chodzi o temperaturę to karta dochodzi do 89C przy normalnej pracy ale i tak mam dodatkowy wentylator więc już chyba nic więcej tam nie zmieszczę.

Dodam jeszcze, że komputer kupiłem jako gotowy zestaw (dla graczy, chodziło o to że ma zamontowane to dodatkowe chłodzenie) więc jestem zdziwiony, że występuje coś takiego jak zawieszanie się komputera.
  • Poziom 31  
    TU dyskutowano na temat temperatury tej karty.
    Temperatura procesora też jest ważna, szczególnie pod obciążeniem. Za wysoka jak najbardziej może powodować zawieszenie komputera.
  • Poziom 9  
    To są wyniki programu OCCT Perestroika:
    Komputer zawiesza się podczas grania Komputer zawiesza się podczas grania

Jakim programem sprawdzić najlepiej temperaturę procesora i karty graficznej? Tego jest pełno a chciałbym, żeby dało jak najbardziej konkretne wyniki.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jak wygląda ta zawieszka - reset , BSOD, czarny ekran , czy to co masz na ekranie po prostu staje w miejscu i żadnych reakcji czy gra się wywala i wraca do systemu ??
  • Poziom 9  
    Czasami zostaje to co jest na ekranie czyli gra ale nie można nic zrobić, czasami jest czarny ekran ale zawsze słychać brzęczenie w głośnikach.
  • Poziom 31  
    Na ostatnim wykresie zamiast 12V dochodzi do tylko do 3,5V, możesz porównać z innymi programami, napięcie 12V.
    Everest - większość ludzi go poleca, najbardziej wiarygodny.
    SpeedFan -> http://www.almico.com/sfdownload.php
    Core Temp -> http://www.alcpu.com/CoreTemp/
    BIOS

Czy komputer był podkręcany?

MemTest - taki programik do sprawdzania działania pamięci RAM też wypadało by go użyć.
  • Poziom 9  
    SpeedFan pokazał ok 2.75V, a Everest i Core Temp gdzie pokazuje napięcia (w co mam wejść)?

Komputer nie jest podkręcany, a co do karty graficznej wtedy podałem 89C to to jest temperatura jaką pokazał Fur Mark więc to chyba będzie maksymalna temp.
  • Poziom 31  
    Everest zakładka Komputer-> Czujnik było napisane wcześniej. ;)
  • Poziom 9  
    Dziwne, ale wcześniej tam nic nie pokazywał zresztą nie tylko ja chyba miałem ten problem, bo patrzyłem po forach to też były takie przypadki, że tylko białe tło, no ale ważne, że jest.
  • Poziom 25  
    Spróbował bym na nowym/pożyczonym zasilaczu...
  • Poziom 9  
    No dobra zobaczę czy uda mi się od kogoś załatwić, ale z drugiej strony czemu mam wymieniać zasilacz skoro napięcia na screenach, które dałem poprzednio nie wychodzą poza skalę , tym bardziej, że jest to gotowy zestaw do którego nie było nic dokładane.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Jeśli na linii 12V jest ~3V to komputer by nie ruszył, sprawdź napięcia miernikiem bo programy przekłamują.
  • Poziom 9  
    Komputer nie ruszy gdy ma więcej niż 3V czy mniej? Bo jak teraz patrze Everest pokazuje 2.88V i SpeedFan to samo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    W Twoim przypadku program pokazuje totalne bzdury, jeśli chodzi o napięcia. Wykonaj pomiary miernikiem. Opis w dziale FAQ.
  • Poziom 9  
    No dobra postaram się załatwić miernik, którego nie posiadam i jak odczytam wszystko to czym się sugerować czy jest źle czy dobrze, jakie są przedziały?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam,

Chyba najbardziej skutecznym (aczkolwiek nie najłatwiejszym) sposobem na takie awarie są próby wymiany (oczywiście nie kupna nowych ale pożyczania jeśli jest taka możliwość) po kolei każdej części z zestawu (zacząłbym np. od karty graficznej, zasilacza, płyty głównej), pamięci sprawdzić MemTestem. Oczywiście musimy być pewni że problem dotyczy części sprzętowej a nie programowej ( ale w tym przypadku najprawdopodobniej tak właśnie jest, dwa Windowsy i na każdy to samo od początku). Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Windows na 100% nie ma tu znaczenia, bo tak jak pisałem czy to był xp czy 7 którą teraz mam, cały czas jest ten sam problem. Spróbuje wymienić kilka części i zobaczę jak będzie.

Tak wygląda temperatura karty po użyciu programu FurMark:

Program Mem Test nie pokazuje żadnych errorów.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Miałem kiedyś taki problem. Sam system z niewymagajacymi programami chodził bez zarzutu. Po uruchomieniu gry system sie zawieszał wyświetlając obraz z momentu w którym się zawiesił, do tego buczenie w głośnikach. U mnie problem powodowały pamięci ( ddr ). Przy 400mhz komputer się zawieszał, po zmianie na 333mhz gry chodziły bez problemu. Sprawdź może jeszcze ustawienia biosu, ewentualnie przywróć domyślne ustawienia.
  • Poziom 9  
    Próbowałem różne opcje ale bez większych zmian, np. zamiast buczenia słychać normalnie dźwięk z gry. Przywracałem domyślne ustawienia itd. Na screenie widać co można by przestawić, ja już sam nie wiem. Może powinienem zaktualizować sterowniki do BIOS'a?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Pytanie czy problem stanowi karta grafiki czy cpu/plyta glowna/zasilacz.
    Napiecie na sekcji zasilania cpu jest okropne. Wachania powyzej 10%.
    Poogladaj plyte glowna w sekcji zasilania cpu. Jak beda napuchniete pojemnosci, to je wymien.
    Sprobuj podniesc w biosie napiecie na cpu i pamieciach. Oczywiscie w granicach dopuszczalnych przez producenta.
    Karta ma ponad 90 st C... za duzo, chociarz jak by byla to wina przegrzewania sie gpu, to komputer zawiesilby sie podczas furmarka.

Zrob jeszcze test occt jako cpu : linpack i pokaz wyniki.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    temperatura 90stC grozi uszkodzeniem sprzętu. Ta karta pod maksymalnym obciążeniem nie powinna przekroczyć 60stC. Wymień pastę termoprzewodzącą, jeżeli chłodzenie niedomaga, to wymień ja na lepsze, zamontuj radiatory na pamięciach, jeżeli nie ma.
  • Poziom 9  
    Gdzie w BIOSIE mogę przestawić te napięcia, bo nie chcę czegoś pokręcić? A jeśli chodzi o kartę to z tego co tu czytałem to ta temperatura jest normalna. Coś mi się wydaje, że to może być wina ramu, który nie ma wystarczającego chłodzenia, może radiatory pomogą.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Pytanie jeszcze ile (w sztukach)i jakie masz moduły ram. Ten sam producent czy inni. Jeżeli masz więcej jak jedną to czy próbowałeś odpalić gre wyciągając którąś z kości?
  • Poziom 41  
    To, że producent skopał chłodzenie i wszystkie egzemplarze się gotują, to już inna bajka. 90stC to za dużo. Max 60. Dla jakiegokolwiek elementu komputera.
  • Poziom 9  
    Próbowałem przestawiać taktowanie ramu jak mi napisał wikking, ale nic to nie pomogło. Oddaje kompa do serwisu bo zostały mi tylko 2 dni gwarancji, a nic sam nie mogę wymyślić. Zobaczymy, teraz 2 tygodnie kompa z głowy.:cry:
  • Poziom 9  
    Dostałem kompa, oczywiście poza 3 naklejkami na płycie głównej i karcie graficznej nic nie było ruszone. Napisali, że naprawa płyty i karty.:| Sam trochę poczytałem, byłem u kumpla z kartą, u niego też występował ten problem. Okazało się, że karta ma nie wystarczające chłodzenie, mam zamontowany tylko radiator (chłodzenie pasywne), aktywne (czyli z wiatraczkiem) jest skuteczniejsze. Po świętach dokupię wiatraczek i zobaczę efekty, ale już przy położeniu obok karty zwykłego wiatraczka z obudowy, który ma 1000 obrotów na minute są wyraźne efekty. 2000 obrotów myślę, że da zadowalający efekt.