Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego

pustan 28 Lis 2009 22:53 27428 12
  • Witam.
    Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego
    Po moich próbach z przetwornicami niskiego napięcia przyszedł czas zmierzyć się z napięciami większymi.Zostałem niejako zmuszony do stawienia czoła tym przetwornicom.
    Wszystko dlatego że nasz "kochany"dostawca energii zaplanował sobie częste wyłączanie prądu i to na cały dzień tłumacząc to pracami konserwacyjnymi na linii.No i problem.Nie oświetlenie(można siedzieć przy świecy),nie lodówka czy TV,lecz piec CO z pompą.Brak prądu w domu zimno.Postanowiłem zrobić dla próby układ prosty.Schemat znalazłem w EDW 12.2000.Układ zadziałał od razu.W tej chwili jest na prostej płytce prototypowej.Jak zwykle wykorzystałem to co było pod ręką.Trafo 150W z dwoma uzwojeniami wtórnymi 12V nawinięte bifilarnie,CD4047,dwa razy IRFZ 24N oraz drobnica.
    Układ zasilałem zasilaczem warsztatowym.Startuje przy 4V.Przy napięciu 14V i podłączonej żarówce 25W pobiera z zasilacza 2,5A.Przy żarówce 40W i napięciu 14V pobór prądu powyżej 3,5A.Mój zasilacz ma 3,5A max.Silnik pompy CO ma moc 40W.Na silniku oraz zasilaniu z akumulatora przetwornica nie była testowana.Na razie parę zdjęć a w najbliższym czasie podam co wynikło z pracą z akumulatorem i silnikiem.
    Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego
    Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego Przetwornica 12V prądu stałego na 230V zmiennego
    No i oczywiście opakuję to w jakąś obudowę.

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pustan
    Poziom 19  
    Specjalizuje się w: elementy i pozespoły lotnicze.
    pustan napisał 505 postów o ocenie 1603, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Bielsko-Biała. Jest z nami od 2005 roku.
  • AdexAdex
    Karol966
    Poziom 30  
    Witam. Układ jest zadziwiająco prosty:) Przy 3,5A klucze nie wymagają radiatora? Rozważając dłuższą przerwę w dostawie prądu lepiej było by zastosować przetwornicę impulsową (sprawność była by dużo wyższa) jednakże układ wielokroć bardziej skomplikowany. Sam budowałem właśnie taką przetwornicę i poległem przy czym najprostsze rozwiązanie właśnie tego typu działało od razu.
  • AdexAdex
    lechoo
    Poziom 39  
    Jak widzę kolejną taką pseudo-przetwornicę na CD4047 to aż mnie skręca...
    elektronik8
    Poziom 19  
    Kolego a ja się "przyczepie" opisu, stawiaj mniej kropek a więcej przecinków bo ciężko się to czyta. Ogólnie ta "przetwornica" nie posiada żadnych zabezpieczeń a kształt napięcia wyjściowego w żaden sposób nie przypomina sinusoidy.

Pozdrawiam
    pustan
    Poziom 19  
    Oczywiście nie posiada sinusoidy.Większość tanich przetwornic tego typu to bardziej prostokąt,dlatego też zastosowanie jest ograniczone do zasilanie prostych urządzeń,typu żarówka,silnik.
    Kolego lechoo jak cię skręca to się odkręć,wyluzuj i przypomnij sobie Twoje pierwsze konstrukcje przetwornic.Nie każdy jezdzi mercedesem.Są przetwornice i PRZETWORNICE. Pozdrawiam i bez urazy :D
    Karol966
    Poziom 30  
    Możesz nakierować mnie na ten schemat? Wiem, że to tylko cd4047 + kondensator z jednym rezystorem jednakże chodzi mi o konkretne wartości tych elementów. Widziałem dziś sporo tego typu przetwornic i każda posiada różne wartości elementów RC co mnie bardzo dziwi bo przecież od nich zależy częstotliwość generatora. Co do pseudo przetwornic - zobacz jak wygląda kształt napięcia wyjściowego z UPS'a za 300zł, tam jest pseudo sinus.
    lechoo
    Poziom 39  
    pustan napisał:
    Oczywiście nie posiada sinusoidy.

Wcale nie chodzi mi o sinusoidę (do większości zastosowań nie jest potrzebna), ale o takie zagadnienia jak czas martwy między załączeniami tranzystorów i odpowiednia wydajność prądowa układu sterującego mosfetami. Przecież są produkowane łatwo dostępne i tanie układy które są dedykowane do takich celów...
    lechoo
    Poziom 39  
    Karol966 napisał:
    A do czego służy czas martwy? W dość popularnej przetwornicy http://www.cyfronika.com.pl/kityNE/ne204-k.pdf było wspomniane o czasie martwym jednakże również w niej wynosi on 0.

Mieszasz Kolego pojęcia, wartość rezystora ustalającego czas martwy wynosi tam 0, ale sam czas martwy nie jest zerowy i wynosi wtedy ok. 0,5µs.
    Czas martwy to czas upływający między zamknięciem jednego tranzystora, a otwarciem drugiego.
    Karol966
    Poziom 30  
    Tak, wiem o tym, że czas martwy to czas upływający między zamknięciem jednego tranzystora, a otwarciem drugiego. Chciał bym się dowiedzieć co on zmienia w układzie przetwornicy? Ile on powinien wynosić?
    kortyleski
    Poziom 42  
    Czas martwy zmienia wiele. Jeżeli czas zamknięcia mosfeta byłby zerowy to nie było by problemu ale zerowy nie jest i nie będzie nigdy bo taka jest konstrukcja mosfeta. Pojemność bramki w czasie t=0 można rozładować tylko nadprzewodnikiem, to w uproszczeniu. Praktyka pokazuje że w grę wchodzą jeszcze takie historie jak impulsy samoindukcji uzwojeń trafa i setka innych czynników. Obciążenie przetwornicy indukcyjnością to jeszcze jeden kłopot. Jak prześledzisz co stanie sie jak pracującą przetwornicę zasilisz od strony wyjścia ( Odpowiednik samoindukcji silnika czy choćby efekt pracy kondensatora rozruchowego) to zobaczysz że we wrednym przypadku napięcie zasilania podane przez klucz i napięcie generowane (sic!) przez uzwojenie pierwotne potrafią mieć przeciwne zwroty. A generalnie chodzi o to by po wyłaczeniu jednego klucza wszystko się ustabilizowało zanim drugi sie zacznie otwierać. Pamiętaj że przebieg prostokątny występuje TYLKO w teorii, w praktyce matematyka i fizyka zakazuje mu się pojawić.

A wystarczy w tym układzie dać CD 4017 z jakimś generatorem i już jest sporo lepiej. Dokładając dwa dzielniki otrzymamy dwa razy bardziej sinus.
    Tyle że klucze się podgrzeją generacją sinusa. PWM załatwi sprawę - to właśnie gotowe kontrolery zapewnią.

Lechoo czy budowałeś kiedyś przetwornicę na UCY 74154 jako sterowniku - taki na pół analog? Moja taka działa i generuje coś co może przypominać sinus... Ale sprawności ma ze 40% :D
    Rzizel89
    Poziom 10  
    A jak zachowuje się pompa co po podłączeniu tej przetwornicy z takim napięciem?
    Chodzi mi o to czy nie wydaje jakiegoś innego dźwięku, może buczy?