Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak jednej fazy, "awaria" na liczniku

karol76 29 Lis 2009 09:11 22306 22
  • #1 29 Lis 2009 09:11
    karol76
    Poziom 8  

Witam, dziś w nocy znikła mi jedna faza. W tablicy nie świeci się jedna z trzech lampek kontrolnych, zaglądałem do skrzynki na zewnątrz, nie wiem jak wygląda bezpiecznik , który wybiło (chodzi o te bezpieczniki energetyki na przyłączu), przy jednym widać jakąś blaszkę - znaczy, że chyba jednak ten bezpiecznik wybiło :-( To jest zaplombowane, więc pewnie muszę wezwać energetykę :-( Pytanie: na jaki koszt się przygotować? Drugie pytanie: na liczniku (cyfrowym) świeci się dioda: awaria, czy z licznikiem coś nie tak, czy on tak się zachowuje przy braku jednej fazy? Czy da się wstawić jakiś bezpiecznik, żeby wybijało ten "mój" a nie ten zaplombowany?

Dodano po 24 [minuty]:

i jeszcze jedno: mogę używać teraz urządzeń 3-fazowych? Mam np. kuchenkę 3-fazową mogę jej używać?

• #2 29 Lis 2009 09:16
    ajpier
    Poziom 37  

Nie możesz używać kuchenki. Wezwij energetykę by przyjechali i wymienili ten bezpiecznik i co ważniejsze zaplombowali tablicę.
    Na liczniku będzie świeciła awaria z powodu, jak zauważyłeś, braku fazy.

• #3 29 Lis 2009 11:29
    karol76
    Poziom 8  

ajpier napisał:
    Nie możesz używać kuchenki. Wezwij energetykę by przyjechali i wymienili ten bezpiecznik i co ważniejsze zaplombowali tablicę.

Dzięki, dzwoniłem na pogotowie energetyczne, dowiedziałem się, że oni nie zajmują się takimi awariami (chyba tylko "grubszymi"). Bezpiecznik mam wymienić we własnym zakresie (tzn. przez elektryka zajmującego się instalacją w domu), a do nich tylko zgłoszenie o ponowne zaplombowanie. Ile mnie to plombowanie będzie kosztować?

ps. "awaria" pozostała, skasują ją przy plombowaniu?

• #4 29 Lis 2009 11:38
    ajpier
    Poziom 37  

Pisałem żeby przyjechali i wymienili bo miałem {i to nie tylko ja} problemy z tymi dziadami takie że najpierw osoba przyjmująca zgłoszenie pozwala wymieniać a fachowcy tylko zaplombują, a jak przyjechali to zaczęli oskarżać że plomby są zerwane nie wiadomo jak długo i można było ciągnąć w tym czasie na lewo.

• #5 29 Lis 2009 11:53
    Usunięty
  • #6 29 Lis 2009 16:55
    januszbe
    Poziom 18  

Witam

W energetyce dobrze powiedzieli, Ty wymieniasz bezpiecznik( lub elektryk) i zgłaszasz zaplombowanie, i płacisz u mnie - Wrocław kosztuje ok. 80 zł. Potrzebne jest zgłoszenie ale to już zrobiłeś.
    A na koniec , dlaczego "wybiło" przedlicznikowy, czy masz zachowaną selektywność, czy tylko przypadek?
    Pozdrawiam

• #7 29 Lis 2009 19:57
    karol76
    Poziom 8  

januszbe napisał:

W energetyce dobrze powiedzieli, Ty wymieniasz bezpiecznik( lub elektryk) i zgłaszasz zaplombowanie, i płacisz u mnie - Wrocław kosztuje ok. 80 zł. Potrzebne jest zgłoszenie ale to już zrobiłeś.

hmmm, raczej nie, tzn. dziś działało tylko pogotowie energetyczne a oni nic nie przyjęli tylko kazali jutro (w poniedziałek) zadzwonić do obsługi klienta...
    januszbe napisał:

A na koniec , dlaczego "wybiło" przedlicznikowy, czy masz zachowaną selektywność, czy tylko przypadek?
    Pozdrawiam

co oznacza "zachować selektywność"? Jeżeli równe obciążenie faz, to chyba właśnie tu jest problem, bo wyglądałoby na to, że nowy piec akumulacyjny (4kW) wpięty został do tej samej fazy, na której jest bojler, zmywarka, pralka, czajnik :-(

• #8 30 Lis 2009 14:46
    januszbe
    Poziom 18  

Starczy powiadomić pogotowie i zapisać sobie godzinę date itd.
    A selektywnoś to jest : przed licznikiem jest 25A , pod nim czyli obwód gniazd 16A, obwód oświetlenia 6A. Czyli coraz miejsza wartość. Jak masz wszystko na jednej fazie to proponuje porozpinać na poszczególne fazy i kłopotu nie będzie.

• #9 01 Gru 2009 09:26
    karol76
    Poziom 8  

januszbe napisał:

hmmm, powiadomiłem, ale "to jest mój problem" - dowiedziałem się, że pogotowie przyjeżdza do awari zasilania np. na całej ulicy, tak więc był wczoraj elektryk, BOK przyjęło zgłoszenie potrzeby ponownego zaplombowania licznika, koszt 30zł + VAT.
    januszbe napisał:
    A selektywnoś to jest : przed licznikiem jest 25A , pod nim czyli obwód gniazd 16A, obwód oświetlenia 6A. Czyli coraz miejsza wartość. Jak masz wszystko na jednej fazie to proponuje porozpinać na poszczególne fazy i kłopotu nie będzie.

mam na 3 fazach, bezpieczniki 3*32A, nierówno obciążone najprawdopodobniej, z tą coraz mniejszą wartością to mam o tyle problem, że mam np. obwód I - 16A, obwód II - 16A, obwód III 16A, a tych obwodów mam ze 20, oczywiście nie wszystkie są max obciążone, bo mam np. obwód oświetlenia I, na którym jest parę żarówek, ale tu nawet chyba nie o to chodzi, bo te wszystkie obwody, gdyby zsumować po zabezpieczeniach to mi grubo powyżej 100A wychodzi, problem w tym, że nowy odbiornik (4kW) został podłączony do już i tak chyba najbardziej obciążonej fazy...

• #10 02 Gru 2009 00:06
    januszbe
    Poziom 18  

Jak był elektryk to powinien pomierzyć obciążenie poszczególnych faz, może te 4 kW dało by sie "wepchać". Jeżeli planujesz jeszcze coś dopinać to powinieneś udać się do ZE i zwiększyć moc

• #11 02 Gru 2009 08:46
    1044571
    Usunięty  
  • #12 03 Gru 2009 16:04
    karol76
    Poziom 8  

januszbe napisał:
    Jak był elektryk to powinien pomierzyć obciążenie poszczególnych faz, może te 4 kW dało by sie "wepchać". Jeżeli planujesz jeszcze coś dopinać to powinieneś udać się do ZE i zwiększyć moc

powinien był pomierzyć, ale pewnie tego nie zrobił (nie stałem nad nim cały czas).
    A moc właśnie zwiększałem w związku z tym nowym odbiornikiem, jakieś 2 tygodnie temu zaplombowali mi te nowe bezpieczniki...
    Bronek22 napisał:
    januszbe napisał:

To nie jest żadna selektywność.

czym wobec tego jest owa selektywność?
    Bronek22 napisał:

Tak na marginesie, wymiana przedlicznikowego to nie jest zdjęcie plomby z licznika.

plomba była zdjęta z pudełka wewnątrz którego te bezpieczniki są zainstalowane, na liczniku miałem tylko zapaloną diodę "awaria" ale ona sama zgasła...

• #13 04 Gru 2009 00:12
    januszbe
    Poziom 18  

Selektywność działania zabezpieczeń oznacza że w razie uszkodzenia jednego z obwodów instalacji,
    zadziała tylko to z szeregowo zainstalowanych
    zabezpieczeń, które znajduje się najbliżej
    miejsca uszkodzenia, dzięki czemu zachowana
    zostanie ciągłość zasilania obwodów nie uszkodzonych.

• #14 04 Gru 2009 09:28
    karol76
    Poziom 8  

januszbe napisał:
    Selektywność działania zabezpieczeń oznacza ...

dzięki. Zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego. Czy takie stopniowanie zabezpieczeń, o którym pisałeś, jest wystarczająca do zapewninia owej selektywności? Tzn. coś mi dzwoni, że zabezpieczenie powinno być o 2 progi mniejsze, żeby to je wybiło, czyli 6, 16, 32? Czy to prawda? W moim przypadku to i tak nie ma zastosowania, bo jak pisałem mam większość obwodów na 16A, a główne 32A, chyba najlepsze byłoby dołożenie dołożenie bezpieczników 32A do rozdzielnicy, żeby w razie czego wybiło w rozdzielnicy a nie w skrzynce na zewnątrz... Jest to o tyle niewygodne, że jeśli chciałbym wystąpić o zwiększenie mocy, to musiałbym też wymieniać te bezpieczniki w rozdzielce. Co o tym myślicie?

• #15 04 Gru 2009 10:45
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

karol76 napisał:

Cytat:
    dzięki. Zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego.

Nic nowego się nie dowiedziałeś, bo kol. januszbe jest niedoinformowany.
    Cytat:
    Selektywność działania zabezpieczeń oznacza że w razie uszkodzenia jednego z obwodów instalacji,
    zadziała tylko to z szeregowo zainstalowanych

Stan uszkodzenia obwodu to nie to samo co obciążenie w obwodzie- Ty piszesz o uszkodzeniu- więc o zwarciu.
    Cytat:
    A selektywnoś to jest : przed licznikiem jest 25A , pod nim czyli obwód gniazd 16A, obwód oświetlenia 6A. Czyli coraz miejsza wartość.

Wygląda na to, że nic nie wiesz o selektywności, ale wiesz nieco o stopniowaniu zabezpieczeń. Selektywność działania zabezpieczeń przetężeniowych i selektywność działania zabezpieczeń zwarciowych to coś zupełnie innego, ale uzyskać jedno i drugie w sposób jaki opisałeś to jest coś.

• #16 04 Gru 2009 11:34
    karol76
    Poziom 8  

Akrzy74 napisał:
    karol76 napisał:
    Cytat:
    dzięki. Zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego.

Nic nowego się nie dowiedziałeś, bo kol. januszbe jest niedoinformowany.

echhh, to może ktoś z Was napisze w końcu co to jest, bo póki co to dwie osoby napisały że "to nie to o czym pisze januszbe" ale nie poprawiły go, no chyba, że to nie jest do wytłumaczenia "jednym zdaniem" :-) Trudno, jakoś do tej pory z tą niewiedzą żyłem... ;-)

• #17 04 Gru 2009 11:46
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Pytanie podstawowe- rodzaj i typ zabezpieczenia które wyłączyło obwód (to zaplombowane), oraz jakie jest zabezpieczenie obwodu na którym "wisi" : nowy piec akumulacyjny (4kW) bojler, zmywarka, pralka, czajnik.

Cytat:
    to może ktoś z Was napisze w końcu co to jest, bo póki co to dwie osoby napisały że "to nie to o czym pisze januszbe" ale nie poprawiły go,

Napisałem:
    Cytat:
    Selektywność działania zabezpieczeń przetężeniowych i selektywność działania zabezpieczeń zwarciowych to coś zupełnie innego

Należy więc zadać pytanie- jakiego rodzaju selektywności oczekujemy, gdyż nie mając wpływu na zabezpieczenie główne (zaplombowane) trudno jest uzyskać selektywność na przeciążenia i zwarcia - zwłaszcza, że w złączu mamy Bm gF (wkładka szybka - stosowana w inst.domowych, rozległych-wiejskich sieciach o małym prądzie zwarcia), albo Bi-Wts , lub eSki- tutaj dopiero jest problem.
    Bez konkretnego układu sieci/ instalacji dyskusja jest bezprzedmiotowa.

• #18 04 Gru 2009 12:42
    karol76
    Poziom 8  

Akrzy74 napisał:
    Pytanie podstawowe- rodzaj i typ zabezpieczenia które wyłączyło obwód (to zaplombowane), oraz jakie jest zabezpieczenie obwodu na którym "wisi" : nowy piec akumulacyjny (4kW) bojler, zmywarka, pralka, czajnik.

to ja się poddaję :-) tzn. nie potrafię tego opisać w sposób formalny, mogę jedynie napisać, że piec ma swoje zabezpieczenie, bojler swoje, pralka i czajnik - ogólnie kuchnia i łazienka swoje, wszystkie 16A, takie montowane na szynie, które opadają przy przeciążeniu i można je wtedy podnieść i znów działa (wiem, wiem, bardzo techniczny opis :-D), były podłączone do jednej fazy, na której nie było w zasadzie innych zabezpieczeń, tzn. ona z rozdzielki (w której oprócz tego jest różnicówka, przepięciówka, wyłącznik) leci już bezpośrednio do skrzynki w której dla tej fazy jest bezpiecznik 32A - topikowy, tzn, jak został przeciążony to się drucik upalił (w postaci takiego bloczka)...

Akrzy74 napisał:
    selektywność na przeciążenia i zwarcia - zwłaszcza, że w złączu mamy Bm gF (wkładka szybka - stosowana w inst.domowych, rozległych-wiejskich sieciach o małym prądzie zwarcia), albo Bi-Wts , lub eSki- tutaj dopiero jest problem.
    Bez konkretnego układu sieci/ instalacji dyskusja jest bezprzedmiotowa.

widzę, że temat jest dużo głębszy niż mi się na początku wydawało :-) serdeczne dzięki za uwagi.

• #19 04 Gru 2009 13:25
    stomat
    Specjalista elektryk

Nie ma co za dużo dywagować. Musisz rozłożyć obciążenie równomiernie na wszystkie fazy a nie wszystkie "pożeracze prądu" na tej samej fazie. Skoro masz bojler, pralkę, zmywarkę, czajnik, piec akumulacyjny na jednej fazie to co masz na pozostałych ? Tylko oświetlenie ?

• #20 04 Gru 2009 13:52
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

karol76 napisał:

Cytat:
    nie potrafię tego opisać w sposób formalny,

Nikt (przynajmniej nie ja) nie wymaga od Ciebie abyś wypowiadał się w sposób techniczny z obowiązującą terminologią. Wymagam tego od osób "podpowiadających" (udzielających porad)- jak rozumiem- elektryków.

• #21 04 Gru 2009 14:24
    karol76
    Poziom 8  

stomat napisał:
    Nie ma co za dużo dywagować. Musisz rozłożyć obciążenie równomiernie na wszystkie fazy a nie wszystkie "pożeracze prądu" na tej samej fazie. Skoro masz bojler, pralkę, zmywarkę, czajnik, piec akumulacyjny na jednej fazie to co masz na pozostałych ? Tylko oświetlenie ?

tak się akurat składa, że te "pożeracze" mam głównie w kuchni i łazience, ale nie myślałem, żeby dedykować gniazdko dla czajnika, na szczęście bojler ma dedykowany obwód, bojler został przełożony na inną fazę, oprócz tego mam jeszcze 3 inne piece (w tym jeden 3-fazowy) i podłogówkę elektryczną (w sumie ok 2,5-3 kW), nowy piec został więc dość niefortunnie wpięty, ale nie pomyślałem nawet, żeby o to zapytać elektryka, kiedy podłączał ten nowy piec, obciążenie mi liczył i wyszło mu, że te bezpieczniki 3*32A starczą (ale już chyba nie pomierzył).
    Tak czy inaczej, bezpieczniki zostały wymienione, oplombowane, mam nadzieję, że teraz nic już się nie będzie działo :-)

Jeśli mógłbym Was jeszcze prosić o wyjaśnienie dwóch kwestii:
    1. ktoś tu doradzał, żeby przy tym spalonym bezpieczniku nie używać kuchenki, co się może zdarzyć? Kuchenka może się zepsuć? Pytam, bo nad kuchenką powiedzmy, że panuję, ale piec ładuje mi się wtedy, kiedy ma potrzebę i nie chciałbym żeby się uszkodził, gdyby się coś takiego powtórzyło -> to byłby dla mnie powód do rozważenia wystąpienia o dodatkową moc i dołożenia tych zabezpieczeń w rozdzielce + widziałem w katalogu coś takiego jak czujniki zaniku fazy, poprosiłbym wtedy elektryka, żeby mi coś takiego zainstalował (rozumiem to tak, że takie urządzenie jest mi w stanie przy zaniku fazy odłączyć jakieś inne urządzenie)
    2. jak zachowuje się licznik energii w przypadku zaniku jednej fazy? Liczy dalej prawidłowo?

• #22 04 Gru 2009 19:59
    januszbe
    Poziom 18  

Kontroler zaniku fazy pokazuje, że brakuje fazy L1 lub L2 lub L3 i rozłącza urządzenie, najczęściej stosuje sie do zabezpieczenia silników.
    A może wyłącznik priorytetowy??. Urządzenie to pozwala na używanie urządzeń elektrycznych większej mocy typu przepływowy ogrzewacz wody lub bojler elektryczny w instalacjach, które bez niego nie mogły by być dodatkowo obciążone. Działanie wyłącznika priorytetowego polega na tym, że w momencie włączenia np. ogrzewacza przepływowego wody, wyłącznik automatycznie wyłącza ogrzewanie akumulacyjne lub podłogowe, na czas działania urządzenia włączanego z priorytetem - w tym przypadku ogrzewacza przepływowego wody. Urządzenie tego typu kosztuje ok. 70 zł.
    Lub aumatyczny przełącznik faz służy do zachowania ciągłości zasilania odbiorników jednofazowych w przypadku zaniku fazy zasilającej lub spodku jej parametrów poniżej normy koszt ok.200zł

• #23 04 Gru 2009 23:44
    karol76
    Poziom 8  

januszbe napisał:
    Kontroler zaniku fazy pokazuje, że brakuje fazy L1 lub L2 lub L3 i rozłącza urządzenie, najczęściej stosuje sie do zabezpieczenia silników.

jeśli zanik fazy może mi uzkodzić kuchenkę lub piec, to poważnie się nad czymś takim zastanowię, spróbuję skontaktować się w przyszłym tygodniu z producentem, może coś się wyjaśni...

januszbe napisał:
    A może wyłącznik priorytetowy??.

raczej nie, tzn. nie chciałbym rezygnować z 2 godzin taniej taryfy, tylko dlatego, że mi się woda grzeje, jeśli problem się powtórzzy to zawezwę swojego elektryka, żeby to pomierzył i wystąpię najwyżej o przydział dodatkowej mocy...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME