Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y550 i Windows Vista komplikacje z ponowną instalacją

29 Lis 2009 11:51 7176 2
 • Poziom 9  
  Mam problem. Kupiłem lapka Lenovo IdeaPad Y550
  Intel Core 2 Duo P7350,
  RAM 4 GB DDR3,
  HDD 500 GB,
  NVIDIA GeForce GT130M 512 MB DDR3
  i systemem Windows Vista HOME PREMIUM.

  Jest to mój pierwszy laptop i nie znam tych rzeczy, które są inne niż w pececie (z Vistą też nie miałem wcześniej do czynienia ).

  Laptop miał dwie partycje 400GB, 30GB i pewnie trzecią ukrytą recovery.

  Działał przez 3 dni zanim postanowiłem nagrać płytkę recovery. Najpierw zgrałem sterowniki, a potem włączyłem opcję nagrywania płyty recovery na innym DVD i po 15 sekundach nagrywania wyskoczył mi niebieski ekran. Wyłączyłem go, włączyłem od początku, ale pokazało mi się na czarnym tle, że bootmgr (ostatnie 3 literki mogłem zamienić kolejnością) nie istnieje i żebym wcisnął CTRL+ALT+DEL aby zresetować. Kilka razy tak robiłem, licząc na to, że włączy się przywracanie systemu i nic.

  Ściągnąłem system z internetu (w końcu nie ważne skąd system, ważne, że mam oryginalny klucz do niego i że wersja się zgadza). Włożyłem płytę z systemem, włączył się instalator i w oknie partycjonowania wyświetlało mi "Dysk0 Partycja1 typ: podstawowy 400GB" i "Dysk0 Partycja 2 D: Lenovo typ: logiczny 30GB" i nic więcej. Więc pomyślałem że ten "D: lenowo" to partycja przywracania i zacząłem instalować system na partycji 400GB. Jednak instalacja została przerwana ponieważ instalator nie mógł dokonać aktualizacji (nie wiem o co z tym chodzi, ale opisałem to dalej).

  Jednak po ponownym uruchomieniu (zapomniałem nacisnąć klawisza żeby wystartować z płyty) wyskoczył mi ekran ładowania systemu i zaraz potem OneKey Recovery. Kliknąłem na przywracanie do stanu fabrycznego, po czym przez 25 minut nic się nie stało. Zrestartowałem komputer i postanowiłem ponownie zainstalować tego ściągniętego Windowsa. Tym razem na ekranie partycjonowania była jeszcze jedna dodatkowa partycja 14GB typu podstawowego. Więc przerwałem instalację, bo pomyślałem, że cudownym sposobem odczytał partycję recovery, ale się pomyliłem, bo tym razem nie czekałem 25 minut, a jedynie dostałem komunikat, że nie istnieje punkt przywracania w domyślnej lokalizacji.

  Aktualnie kiedy włączam z płyty instalację Visty, to w ekranie partycjonowania widzę 3 partycje:
  -"Partycja 1 420,6 GB - 391,4 GB wolnego miejsca typ Podstawowy"
  -"Partycja 2 30,4 GB - 30,3 GB wolnego miejsca typ Logiczny"
  -"Partycja 3 14,8 GB - 6,0 GB wolnego miejsca typ Podstawowy"

  Po którejś już z kolei nieudanej próbie instalacji kliknąłem na "Załaduj sterownik" i oczywiście ich nie znaleziono. Kliknąłem więc na "przeglądaj" i zobaczyłem drzewko przedstawiające mój dysk:

  Code:
  KOMPUTER
  
  + Dysk lokalny(C:)
     +EFI
       Factory
     +OneKey Recovery
     +Servicing
      Sources
  + Dysk lokalny(D:) (pusty)
  + Dysk lokalny(E:)
     +$WINDOWS.~BT
     +DRIVERS
     +PerfLog
     +Program Files
     +Użytkownicy
     +Windows
     +Windows.old
     +Windows.old.000
  +Stacja dysków CD [model napędu] (F:)
  +Dysk wymienny (G:) (nic nie jest i nie było podłączone. Nie da się go otworzyć)
  +Boot(X:)
     +Program Files
     +sources
     +Users
     +Windows


  Oczywiście nie znam się na tym, więc klikam na anuluj i restartuje komputer. Zaczynam instalacje (nie wpisuje klucza, bo wersja ściągnięta z internetu wyświetla że nie może sprawdzić klucza i żebym sprawdził go na nalepce), wybieram partycję 1, otrzymuję informacje, że znajduje się na niej stara wersja systemu. Przechodzę dalej, trwa instalacja i w momencie "instalowanie aktualizacji" wyskakuje mi komunikat:
  Code:
  Instalacja została anulowana.
  

  Wszelkie zmiany na komputerze wprowadzone podczas procesu instalacji nie zostaną zapisane.

  System Windows nie pomoże zaktualizować konfiguracji rozruchu komputera. Nie można kontynuować instalacji.


  Komputer nie jest podłączony do internetu (raz go podłączyłem, ale to nic nie zmieniło). Co mam zrobić, żeby nie wykonywał tej próby aktualizacji, albo jak całkowicie wyczyścić dysk??. Próbowałem włączyć program GParted z płyty żeby sprawdzić faktyczny stan dysku, to nie chce go odpalić. Próbowałem wgrać XP bo znam go na wylot, to po skopiowaniu plików instalacyjnych komputer restartuje się i koniec.

  Myślicie, że jestem w stanie coś z tym zrobić samemu, czy mam iść do sklepu i oddać go do przywrócenia (oczywiście jeżeli jesteście całkowicie pewni, że nic się nie da z tym zrobić).

  Jeśli ma ktoś jakiś pomysł to za pomoc będę wdzięczny.
 • Poziom 25  
  Za nim zaczniesz instalować od nowa Vista sformatuj partycje na której chcesz ją wgrać. Instalator Visty jest tak prosty i intuicyjny że nie powinieneś mieć z tym problemu. Jak dojdziesz do momentu wyboru partycji klikasz na nią i powinno pojawić się opcja formatowania, ewentualnie klikasz na więcej lub zaawansowane (nie znam tego na pamięć) ale na pewno znajduje się tam taka opcja. Powodzenia!
 • Poziom 9  
  Tak robiłem i nic nie dało. Gdzieś musi być jakiś plik boot'owania ale nie znam się na tym. A znacie jakiś dobry program do obsługi dysku poza systemem?? Bo GParted jest zbudowany na Unixie i oparty o GNU i chyba dlatego go laptop nie chce uruchomić. Znacie jakiś inny darmowy??

  Program Partition Logic 0.69 wogóle nie wykrywa dysku. Tak samo jak w GParted wyskakuje "Kernel Disc error"

  Mnie sie wydaję że ta partycja Boot (x:) musi zostać usunięta tylko nie wiem jak, bo jest ukryta. A programy Partition Logic 0.69 i GParted nie działają.

  Już sobie poradziłem. Usunąłem wszystkie partycje jakie były na dysku tworząc płytę z pakietem naprawczym z Windows XP za pomocą programu Ultimate boot CD Win PE Builder.

  Temat do zamknięcia