Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawe konstrukcje DMX ze słowackiej strony.

Krzysieksiek 29 Lis 2009 15:27 8619 12
  • #1 29 Lis 2009 15:27
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Przeszukując strony internetowe (pod kątem DMX RGB) trafiłem na ciekawą stronę słowacką SOUND&LIGHT.
    Aby nie pisać obszernego tematu, podam jedynie linki do konkretnych konstrukcji.
    ROTO SKANER - czyli sterownik dwóch silników krokowych w rytm muzyki - bez sterowania DMX-em.
    DMX Splitter - optoizolowany DMX Splitter używany do rozgałęzienia sygnału DMX.
    DMX Dimmer - (4-ro kanałowy) chyba nie trzeba tłumaczyć.
    DMX RGB - DMX sterownik LED-RGB
    XY SKANER - skaner sterowany DMX-em i dzwiękiem. Silniki sterowane mikrokrokowo przez PWM, rozdzielczość 8-bitowa, może pracować w trybie Master / Slave.

Strona jest po słowacku więc przydatne okazuje się np. Google Tłumacz

Konstrukcje są wykonane na procesorach AT: AT89S52, AT89C2051.
    Wsady do procesorów pisane są w asemblerze.

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Gru 2009 12:47
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Schematy bardzo fajne. Szkoda tylko, że nie umiem nic programować w asemblerze. Zaczekam, aż ktoś przekształci kod do pliku .hex ;)
    Jednak, aby moja wypowiedź coś wniosła do tematu to zauważyłem bardzo dziwną rzecz na schemacie dimmera LED RGB. Mianowicie, w sterowaniu poszczególnych torów zastosowano tranzystory BUZ09 zwierające do masy (0V), natomiast jaki wspólny plus dla wyjść jest wyprostowane napięcie sieci (+300V). Wiec, jak niby mam przy maksymalnym wysterowaniu sterować diodami led?!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Gru 2009 13:21
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Ja też się cieszę, że w końcu dostępne są schematy wraz z oprogramowaniem do sterowania poprzez DMX.
    Gdyby rzeczywiście pliki były w formacie gotowym do zapisu w procesorze to chyba każdy mógłby sobie pozwolić na zmontowanie takiego urządzenia.
    Kwestia zakupu programatora.

Co do Twojego pytania, zawsze możesz zasilić stopnie końcowe napięciem 12, czy 24V.
    W innym temacie Kolega Krzysieksiek zamieścił przerobiony plik, już gotowy do wrzucenia w procesor.

0
  • #4 19 Gru 2009 16:11
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Udało mi się przekompilować kilka plików asm na hex.
    Nie udało mi się jeszcze z plikiem do skanera (MSCAN). Kompilator jakim kompiluję nie obsługuje procesora Atmel AT89C52, AT89S52 (wyrzuca mi błąd). Jak wiadomo procesory 51' i 52' różnią się między sobą (timery).

Oto te po udanej kompilacji:

0
  • #5 19 Gru 2009 17:00
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Mógłby mi ktoś jeszcze podać jakiej wartości powinna być ta drabina rezystorowa RN1 w projekcie zwykłego dimmera i dimmera RGB LED? Szukam, i szukam i nigdzie nie mogę znaleźć :(

0
  • #6 19 Gru 2009 19:04
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Możesz śmiało dać 4,7k. To rezystory podciągające.

0
  • #7 08 Maj 2010 21:38
    psiku
    Poziom 10  

Witam.
    Czy ktoś już zrobił kompilacje tego scanera xy do HEX ?

0
  • #8 22 Cze 2012 23:59
    Lj_Sebek
    Poziom 7  

Mam kilka pytań odnośnie tego splitera dmx. Może i pytania głupie i proste ale dla mnie bardzo pomocne. Jestem trochę zielony jeśli chodzi o jakieś bardziej zaawansowane rzeczy

Jaki użyć transformator, czy ma to być na napięcie wyjściowe 5V ?
    Jaki prostownik mostkowy użyć ?

I o co chodzi z "IC2RC3P" element po prawej stronie u góry schematu zaraz za rezystorem 330 ohm. Co to dokładnie jest ?
    Google niezbyt jest pomocne pod tym kątem.

Kolejna rzecz - stabilizator IC17805 u nas chyba niezbyt popularny bo na stronach polskich nie bardzo mogę się doszukać. Czy można ten stabilizator zamienić na jakiś w miarę popularny np dostępny w AVT ?

Następna rzecz to taka że chciałbym przekształcić ten spliter z 2xOut na 4xOut i więcej. Do końca tygodnia wrzucę zmieniony schemat i w miarę możliwości fajnie byłoby gdyby ktoś ocenił poprawność wykonania tego

0
  • #9 23 Cze 2012 06:28
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Stabilizator 7805 to chyba najpopularniejszy stabilizator jaki można spotkać.
    IC2RC3P - to szyny zasilania od IC2 i IC3.

0
  • #10 08 Gru 2012 12:31
    szturman112
    Poziom 8  

a czy ten DMX RGB to ona ma efekt stroboskopu tak żeby na sterowniku DMX załączyć efekt strobo na poszczególne kolory ?

Dodano po 16 [minuty]:

drugie pytanie czy dało by się w tym cudzie do RGB zrobić coś takiego jak wyjście DMX na inne światła np. przy zrobieniu PAR-a 56 puścić sygnał DMX na drugi podobny PAR 56 i tak po kolei bo w tym układzie jest tylko wejście DMX a brakuje wyjścia,jak by ten układ przerobił to nie było by potrzeby robienie DMX splittera

0
  • #11 08 Gru 2012 18:34
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Kłaniają się podstawy sterowania DMX. Zarówno od strony elektronicznej jak i użytkowej.
    Jeśli chodzi o stroboskop, to nie wiem czy tutaj jest, ale jak jest to zawsze działa na wszystkie kanały RGB bo jest on robiony na sumie.
    Jeśli chodzi o połączenie kolejnych urządzeń, to nie ma najmniejszego problemu, bo przecież DMX512 a raczej RS485, łączy urządzenia na głównej magistrali, równolegle. Czyli do 3 głównych przewodów D+ D- GND dopina się po prostu kolejne urządzenia. Mówiąc na chłopski rozum, należy po prosto dać 2 gniazda mikrofonowe które zepnie się 1 do 1, 2 do 2, i 3 do 3.
    Pozdrawiam

0
  • #12 09 Gru 2012 11:21
    szturman112
    Poziom 8  

Dzięki wielkie za rozwianie moich wątpliwości
    Pozdrawiam

0
  • #13 11 Gru 2012 08:27
    szturman112
    Poziom 8  

mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego układu DMX do RGB czy robił to ktoś już? jaki jest koszt zrobienia takiego układu DMX do RGB? ponieważ zastanawiam się czy opłaca się robić belkę led z tym układem czy kupić już gotową belkę

0