Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik zaniku 12v - panele fotowoltaiczne

Mandela 29 Lis 2009 16:08 2590 6
  • #1 29 Lis 2009 16:08
    Mandela
    Poziom 9  

Witam.
    Czerpię prąd z paneli fotowoltaicznych które ładują akumulator, następnie z akumulatora jest zasilana przetwornica 12/230V, która zasila inne urządzenia.
    Problem jest w tym że przy braku słońca kiedyś akumulator się rozładuje :( , a przetwornica po wykryciu napięcia 10,5 V wyłącza się (i przeraźliwie piszczy - ale to już mniejszy problem) natomiast gdy słoneczko wyjdzie i podniesie się napięcie na akumulatorze to niestety dla przetwornicy to nie robi różnicy, trzeba ja "zrestartować" aby mogła znów działać. W związku z tym pytanie: czy jest możliwe do stworzenia (ewentualnie do kupienia) urządzenie które działało by w następujący sposób: przy spadku napięcia na akumulatorze do powiedzmy 11v odłączało by przetwornicę i np. po podniesieniu napięcia powyżej 12v lecz nie prędzej niż przez jakiś czas np.3h załączało ją z powrotem. Czas i napięcie załączenia fajnie by było jakby były regulowane, bo akumulator może być inny niż jest obecnie.
    Do paneli mam podłączony regulator napięcia z funkcją "oświetlenie nocne", próbowałem wykorzystać tą funkcję jako czujnik spadku napięcia, ale niestety lipa, można go zaprogramować aby włączał np. przekaźnik wtedy gdy napięcie spadnie poniżej np. 12v, ale niestety regulator nie da się oszukać, aby to zadziałało napięcie musi spadać powoli (zmrok) , natomiast gdy nadejdzie większa chmura, nie robi mu to żadnej różnicy. Próbowałem też dać czujnik zmierzchowy ale, żeby się załączył musi się zrobić dość ciemno, a wyregulować go żeby reagował na małą różnicę intensywności oświetlenia niestety równa się z cudem.
    Wydaję mi się że powyższe urządzenie z czujnikiem spadku napięcia byłoby najlepsze.
    Ale się rozpisałem.... aż z klawiatury się zakopciło :). Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
    P.S. Gdyby coś było na elektrodzie, a ja powtarzam tylko temat, to wybaczcie, ale szukałem mniej więcej od lipca i niestety znalazłem tylko czujniki zaniku fazy itp.

0 6
  • Relpol
  • #2 29 Lis 2009 19:08
    elek555
    Poziom 37  

Opisałeś to dość mętnie ale mam wrażenie że wystarczy Ci kontrola napięcia akumulatora komparatorem okienkowym lub nawet zwykłym układem progowym dzielnik,TL431,przekaźnik. Nie rozumiem tego uzależniania od czasu 3h -po co?

0
  • Relpol
  • #3 29 Lis 2009 19:24
    Mandela
    Poziom 9  

Te 3h to czas na podładowanie akumulatora. Nie musi być 3h, ale jakieś opóźnienie musi być.
    Instalacja słoneczna u mnie wygląda następująco: 2x panele (2x 110w), regulator który daje maksymalnie 15A 14,5V , akumulator 72Ah, przetwornica 12/230V która w skrajnym przypadku napędza pompę CO i pompę układu solarnego (wodnego). W lato gdy słoneczko prawie idealnie świeci panele wystarczą aby napędzić obie pompki i jeszcze oddają 1A do akumulatora, ale takich dni jest niewiele. Pompy są na 230v. Przetwornica obciążona jedną pompą pobiera około 5A. Teraz wyobraźmy sobie taką sytuacje: do południa słoneczko ładnie świeci - pompa zasilana z paneli i jeszcze ładuje akumulator, po południu chmury z przejaśnieniami - pompa zasilana z akumulatora, a ten się szybko wyczerpuje , po spadku napięcia poniżej 11v urządzenie którego potrzebuję rozłącza przetwornicę i pompki pracują z sieci, teraz nagle rozbłyska słoneczko na parę minut - i moim zdaniem powinno ono podładować akumulator, a jeżeli nie byłoby zwłoki czasowej to automatycznie załączyłoby się zasilanie z rozładowanego akumulatora, co doprowadziłoby go do zagonu :)

0
  • #4 29 Lis 2009 19:58
    elek555
    Poziom 37  

Uzależniaj więc powtórną możliwość obciążania akumulatora od uzyskania odpowiedniego poziomu napięcia /góry okienka/, a nie od czasu.

0
  • #5 29 Lis 2009 20:19
    Mandela
    Poziom 9  

Heh. no O.K. ale jak to zrobić ?. Jak to Ferdek gada "nie mam pomysła!"

0
  • #6 29 Lis 2009 21:03
    elek555
    Poziom 37  

Pomysła dostałeś i ale chyba Cię chwilowo zaekranował :). Poczytaj o komparatorach okienkowych i twórz ten DIY.
    Przejrzyj http://www.cirkits.com/

0
  Szukaj w 5mln produktów