Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz impulsowy

macher 03 Jul 2004 08:27 2860 4
 • #1
  macher
  Level 15  
  Mam pytanie jak sprawdzić zasilacz imp. On na koniec startował czasem a czasem nie. Wyłączałem 230V i po włączeniu po chwili przeważnie piszczał, ale startował. Wymieniłem mu wszystki elektrolity, przy okazji spaliłem 2KS2043, ale wstawiłem za niego BUZ90. Jednak już po samej wymianie elektrolitów zasilacz ni ruszył. Co sprawdzić żeby zorientować się co go boli?
  macher
 • #2
  gruby68
  Level 16  
  Nigdy nie sprawdzaj zasilacza bez obciążenia. Najprościej podącz na wyjście żarówkę proporcjonalnie do napięcia na wyjściu i zmierz napięcie jakimś miernikiem. Pozdrawiam
 • #3
  Hrabol
  Level 25  
  ja stawiam na jakis kondensator w obwodzie oscylatora byc moze rezystor a mogl piszczec bo ten element plywa
 • #4
  macher
  Level 15  
  Faktycznie próbowałem go bez obciążenia. Potem już wiedziałem, że mogło mu to pomóc, ale wtedy już nie ruszał. Co teoretycznie mogło polecieć jeżeli był próbowany bez obciążenia?
  macher
 • #5
  gruby68
  Level 16  
  Mógł polecieć wymieniony element - wracamy do punktu wyjścia, sprawdź diody na wyjściu (te co wyglądają jak tranzystory), diody na płycie, układy sterujące przetwornicą, itd, bezpiecznik o ile jest, a każdą próbę pomiarów lub testu czy pomogła wymiana elementu - wyłącznie z obciążeniem np żarówka 12-14 V. Pozdrawiam.