Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz impulsowy

macher 03 Jul 2004 08:27 2860 4
    macher
    Level 15  
    Mam pytanie jak sprawdzić zasilacz imp. On na koniec startował czasem a czasem nie. Wyłączałem 230V i po włączeniu po chwili przeważnie piszczał, ale startował. Wymieniłem mu wszystki elektrolity, przy okazji spaliłem 2KS2043, ale wstawiłem za niego BUZ90. Jednak już po samej wymianie elektrolitów zasilacz ni ruszył. Co sprawdzić żeby zorientować się co go boli?
    macher
    gruby68
    Level 16  
    Nigdy nie sprawdzaj zasilacza bez obciążenia. Najprościej podącz na wyjście żarówkę proporcjonalnie do napięcia na wyjściu i zmierz napięcie jakimś miernikiem. Pozdrawiam
    Hrabol
    Level 25  
    ja stawiam na jakis kondensator w obwodzie oscylatora byc moze rezystor a mogl piszczec bo ten element plywa
    macher
    Level 15  
    Faktycznie próbowałem go bez obciążenia. Potem już wiedziałem, że mogło mu to pomóc, ale wtedy już nie ruszał. Co teoretycznie mogło polecieć jeżeli był próbowany bez obciążenia?
    macher
    gruby68
    Level 16  
    Mógł polecieć wymieniony element - wracamy do punktu wyjścia, sprawdź diody na wyjściu (te co wyglądają jak tranzystory), diody na płycie, układy sterujące przetwornicą, itd, bezpiecznik o ile jest, a każdą próbę pomiarów lub testu czy pomogła wymiana elementu - wyłącznie z obciążeniem np żarówka 12-14 V. Pozdrawiam.