Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

drut oporowy - regulacja prądu (regulacja mocy)

29 Lis 2009 21:02 5000 7
 • Poziom 10  
  Witam,
  Jak regulować moc drutu oporowego grzewczego (2,13ohm/m) przy napięciu 220V (zmienne, z sieci), chciałbym aby 10 odcinków po 12cm miało moc regulowaną od 0 do 400W, czyli 40W/odcinek. Czyli prąd na każdym odcinku musiałby być regulowany ok 0-200mA (na wszystkich równocześnie taki sam), lub odcinki połączone równolegle (prąd regulowany 0-2A).
  I pytanie - jak regulowac prąd (napiecie 220V z sieci albo z sieci wyprostowane) aby straty nie przekroczyły 20%?
  Lub jakieś inne rozwiązanie?
 • Poziom 26  
  Może ściemniacz oświetlenia?
 • Poziom 10  
  myślałem nad ściemniaczem, lecz nie wiem czy ściemniacz ogranicza prąd czy napięcie, bo jeśli napięcie to rozwiązanie będzie nieprzydatne (moc wydzielana przy 220v będzie ogromna) i czy taki ściemniacz jest sterowany potencjometrem? docelowo mają być takie 4 moduły grzania i chciałbym je sterować cyfrowo (potencjometrem cyfrowym)
 • Pomocny dla użytkowników
  Przeważnie ściemniacze zmieniają wartość skuteczną przebiegu zasilającego przez wycinanie części sinusoidy w każdym okresie (czyni się to przez opóźnienie włączania np. triaka względem momentu przejścia przez zero sinusoidy napięcia). Dzięki takiemu dwustanowemu sterowaniu obniża się poważnie straty na elemencie sterującym.


  Obecnie napięcie w sieci wynosi 230V +/- 10%

  A w czym to ma pracować taka dziwna grzałka odcinkowa ?
 • Poziom 10  
  grzałka ma pracować jako preheater ze sterowaniem cyfrowym (mikrokontroler), z tego co rozumiem to regulacja ściemniaczem będzie nieprecyzyjna - nieliniowa charakterystyka zmiany mocy do zmiany rezystancji na potencjometrze?
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Liniowość możesz uzyskać stosując odpowiednią tablicę linearyzującą, przekodowującą moc np. w procentach wartości maksymalnej na odpowiedni czas opóźnienia włączenia triaka).
 • Poziom 10  
  Ok, dzięki za odpowiedź, a czy możliwe jest zbudowanie prostego układu na tranzystorach mocy? czy moc strat byłaby duża? Jak wyglądałby mniej-więcej taki układ?
 • Pomocny dla użytkowników
  W połowie napięcia na obciążeniu będziesz miał maksimum strat mocy na elemencie regulowanym wynoszące P/2, gdzie P moc obciążenia czyli u ciebie 200W do rozproszenia w radiatorach. Lepiej jednak robić zasilanie impulsowe.