Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Polo 1.4 TDI PD, 2002 r. problem z alternatorem.

29 Lis 2009 21:42 10806 22
 • Poziom 2  
  Witam. Mam problem z samochodem VW Polo 1.4 TDI PD z 2002 r. Po każdym odpaleniu konieczne jest przegazowanie go tak aby przekroczyć 3000 obrotów. Jeśli się tego nie zrobi po 2 - 3 km. samochód gaśnie. Odpalić go można przez szelki - z obcego samochodu lub przez naładowanie akumulatora prostownikiem. Próbuję się tego pozbyć i nie mam pojęcia jak. Wyglada to tak jakby coś błyskawicznie rozładowywalo akumulator. Podobno poprzedni właściciel zrobił sobie sam takie zabezpieczenie antywłamaniowe ale jest całkowicie niekomunikatywny i nie chce się do mnie odezwać. Proszę o pomysły gdzie może być ukryty problem. Na pewno przydałby się schemat elektryczny samochodu oraz dane oryginalnego alternatora i regulatora napięcia. Co do alternatora to mam końcówkę nazwy: 5 903 023 A 120A i nie mam pewności czy ma taki własnie być bo w kilku miejscach trafiłem na informację, że alternator powinien być 90 A a jest 120 A. Regulator napięcia jest nieoryginalny - Bosch BR14-M3 F 00M 145 282, widać w kabelkach ślady przeróbek. Ja chciałbym usunąć wymieniony efekt przegazowania oraz doprowadzić wszystko do stanu fabrycznego. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 11  
  Witam,problem tkwi w alternatorze, lużny pasek lub kończą się szczotki lub regulator napięcia, gdy go odpalisz to są zagrzewane ponownie świece żarowe które czerpią prąd z akumulatora gdy nie ładuje alter, najpierw napraw alternator a póżniej zobaczysz.
 • Poziom 2  
  Lampka do ładowania wygląda normalnie, chwilę po włączeniu zapłonu gaśnie i już się nie zapala. Nie zauważyłem co się z nią dzieje gdy zapomnę o przegazowaniu u samochód zgaśnie.
 • Poziom 1  
  prawdobodobnie przyczyną takiego zachowania auta jest przepalona dioda w liczniki lub przerwany niebieski przewód na alternatorze
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 17  
  dołączę się do tematu.miałem ten sam problem,tylko że u mnie w ogóle nie miałem kontrolki na desce po zapłonie.do dziś nie udało mi się ustalić czy ten niebieski przewód z alternatora idzie bezpośrednio do deski czy przez moduł silnika.nigdzie nie znalazłem schematu do tego modelu.może ktoś się zlituje i udostępni ten schemat?
 • Poziom 2  
  Dwa dni temu rozwiazałem problem. W kilku miejscach na forum była sugestia, że przy tego rodzaju problemie najpierw trzeba spróbować włączyć żaróweczkę między wyjście D+ alternatora a plus akumulatora. Tak zrobiłem, żaróweczka zachowała się jak kontrolka tj. zgasła po uruchomieniu silnika i alternator rozpoczął ładowanie. To sugeruje uszkodzenie kontrolki lub kabla do kontrolki. Trochę sam, trochę na podstawie opinii z forum ustaliłem, że niebieski kabel idzie do modułu komfortu a potem dopiero do licznika. Kontrolka to dioda świecąca. To sugerowało, że uszkodzony jest właśnie niebieski kabelek od alternatora do komfortu. Uszkodzenie znalazłem pod akumulatorem w okolicy rozrusznika. Po połączeniu kabla wszystko wróciło do normy. Pozdrawiam i też życzę Ci powodzenia.
 • Poziom 17  
  jeszcze mam tylko małe pytanko. gdzie w tym aucie znajduje się moduł komfortu?
 • Poziom 10  
  wzbudzenie alternatora idzie ze sterownika instalacji elektrycznej a nie z modułu komfortu.
 • Poziom 17  
  to już zgłupiałem.może ktoś ma schemat tego auta bo tak to do niczego nie dojdziemy.pierwsze słyszę o sterowniku instalacji elektrycznej.sprecyzuj o jaki sterownik ci chodzi bo nie bardzo kojarzę?
 • Poziom 10  
  Siekier81 napisał:
  ....pierwsze słyszę o sterowniku instalacji elektrycznej


  więc jesteś strasznie do tyłu !

  Większość samochodów po 2000 roku ma taki sterownik, a w ostatnich latach to już chyba ciężko znaleźć samochód który by go nie miał. VW-Audi itd. nazywa go Bordnetz tak jak jest wyżej ale prawidłowo powinno mówić się sterownik instalacji elektrycznej. To on wysterowywuje światła, kierunkowskazy, sygnał dzwiękowy, oświetlenie wnętrza, ogrzewanie szyby ... i daje zasilanie jeszcze całej masie innych urządzeń w polo również on steruje wzbudzeniem alternatora.
 • Poziom 17  
  to ja znam takie sterowniki jak piszesz tylko pod inną nazwą-moduł komfortu.nie wiem czym one różnią się od siebie?przecież komfort też steruje oświetleniem zamkami wycieraczkami i innymi pierdołami.
 • Poziom 1  
  Witam! Ja mam taki sam problem alternator się wzbudza dopiero po przekroczeniu 3000 obr., po podłączeniu żarówki do L(D+) normalnie gaśnie i alternator normalnie ładuję. Natomiast kontrolka na desce w ogóle nie działa, nie wiem czy możliwe jest, żeby przepaliła się dioda??? przerwy na niebieskim przewodzie nie znalazłem ani brązowym do wzbudzenia. Proszę o podpowiedź gdzie znajduję się ten moduł komfortu? Bo już sam nie wiem co jest z tym grane.
 • Poziom 2  
  dantet napisał:
  Witam! Ja mam taki sam problem alternator się wzbudza dopiero po przekroczeniu 3000 obr., po podłączeniu żarówki do L(D+) normalnie gaśnie i alternator normalnie ładuję. Natomiast kontrolka na desce w ogóle nie działa, nie wiem czy możliwe jest, żeby przepaliła się dioda??? przerwy na niebieskim przewodzie nie znalazłem ani brązowym do wzbudzenia. Proszę o podpowiedź gdzie znajduję się ten moduł komfortu? Bo już sam nie wiem co jest z tym grane.


  podpinam sie do tematu mam identyczny problem z polo 1.4 tdi 2002r poza tym auto wchodzi w tryb awaryjny, komputer pokazuje błąd alternatora choć pod obciążeniem ładuje 14v
 • Poziom 21  
  Czy alternator był już naprawiany? Nie świeci się kontrolka od ładowania, ile kabli wychodzi z regulatora? Jakiś nr alternatora.
 • Poziom 10  
  Proszę o fachową poradę co może być przyczyną ciągłego palenia się kontrolki ładowania w mojej polówce. Więc tak: Dość często padał mi nowy akumulator i nie wiedziałem co jest tego przyczyną (często odpalałem na pych). Kontrolka ani się nie żarzyła ani nie mrugała, po odpaleniu gasła, wszystko było ok i pracowało bez najmniejszych problemów do wczoraj kiedy kontrolka akumulatora zaczęła palić się stale. Wziąłem więc miernik i zmierzyłem prąd co okazało się że nie ma ładowania. Dziś kupiłem nowy regulator napięcia ze szczotkami, zamontowałem i ładowanie powróciło i daje 14,4V z tym że LAMPKA ŁADOWANIA PALI SIĘ DALEJ I NIE GAŚNIE WCALE nawet po uruchomieniu silnika. Proszę o pomoc co to może być.
 • Poziom 10  
  Ten pierwszy. Taki był oryginalny
 • Poziom 11  
  Przecież masz nawet w tym temacie, że musisz sprawdzić niebieski przewód, może ma zwarcie z jakimś plusem. Ja bym zaczął od sprawdzenia instalacji.
 • Poziom 21  
  Oznaczenie na regulatorze L i DFM?
 • Poziom 15  
  I najpierw przyjrzyj mu się w okolicy rozrusznika lub lewej podłużnicy. Często tam lubi się ukruszyć