Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Royal 1551C. Strzelający kineskop po naprawie.

29 Lis 2009 23:37 1423 6
  • Poziom 23  
    Witam. Chciałem opowiedzieć o moich perypetiach z w/w TV.
    Trafił do mnie z takim objawem że dioda led po włączeniu power zapalała się ale telewizora nie można było uruchomić tylko przy próbie włączenia było słychać po piskliwe pikanie. To mnie skierowało do sprawdzenia tranzystorów, bez problemu znalazłem dający zwarcie tranzystor był to Q404 D1555, ok wymieniłem i zacząłem szukać przyczyny jego uszkodzenia, też nie zajęło mi to więcej jak 10sek., otóż znalazłem wypalony lut na jednym z gniazd cewki odchylania kinola, radość była wielka lecz przed wczesna okazało się że telewizor wchodzi na wysokie ale nie rzuca obrazu tylko wszystko iskrzy w gardzieli kineskopu, przy tym hałasu co nie miara, i tu moje pytanie co najczęściej jest uszkodzone przy takiej reakcji kineskopu ???

Aha dodam że nie mam odpowiedniego schematu i proszę o linkę do niego, z elki jest
    1551 ale nie pasuje a poza tym nieczytelny, z góry dziękuję.

Te skrzenie odbywa się w szyjce a nie w podstawce kineskopu, elektrolity zapobiegawczo powymieniane oprócz 470uF/200V nie mam w tej chwili,
    napięcia podam jutro rano.
  • Poziom 39  
    Prawdopodobnie kineskp stracił próżnię...
  • Poziom 23  
    Jak to tak sam z siebie ???
  • Poziom 17  
    Jakie masz napięcie +B, jeżeli dobre to ja podmieniłbym kondensatory w kolektorze Q404 a jeżeli WN jest dobre to może kineskop zwiera.
  • Poziom 16  
    Opis nie jest zbyt precyzyjny, ala jeżeli występuje w szyjce iskrzenie połączone z niebiesko-fioletową poświatą tokineskop jest zapowietrzony.
  • Poziom 20  
    Może być mikropęknięcie przy którejś nóżce przy szyjce kineskopu.
  • Poziom 23  
    Kierując się kolegów doświadczeniem w tego rodzaju usterkach, powiedziałem klientce
    o ewentualnej wymianie kineskopu, doszła do wniosku żeby składować go na części bo
    ona woli kupić nowy na raty :sm31: . Pragnę wszystkim podziękować za wsparcie mnie w tej usterce, po raz pierwszy miałem możność sprawdzenia co się dzieje w takim kineskopie przy utracie szczelności. Jeszcze jedna sugestia własna żeby zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, gdyż gdybym zwrócił uwagę na taki szczegół jak podkówka od cewki kineskopu leżąca sobie jak by nigdy nic na płycie głównej, mogłem sprawdzić co jest z cewką i pod nią (pęknięcie pod cewką na szyjce ) zaoszczędziło by mi to nakładu pracy. Pozdrawiam.