Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena lemm at 1200 problem z zestrojeniem wysoki swr 2,7

zarebaluk 30 Lis 2009 12:32 3604 11
  • #1 30 Lis 2009 12:32
    zarebaluk
    Poziom 9  

Witam, moj problem dotyczy wysokiego swr i słabego obioru (w granicach 2 km moge słyszeć, a nadaje na max 1 km przy dobrych warunkach -> sa to osiagi max) na antenie lemm at1200. Nie wiem od czego to moze zależeć, przeczytałem juz troche lecz chyba jeszcze za mało :) , moj problem jest o tyle inny ponieważ antena jest montowana w błotniku (standardowe miejsce w golfie 3) tak, że cewka jest cała schowana pod błotnikiem a wychodzi tylko promiennik, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, nigdzie nie ma zwarcia, masa też dobra, rozkręcałem cewke i wszystko wyglada ok, antena jest nowa, jedyne co i to uciąłem przewód o jakieś 1,5 metra, bo taki długi był nie potrzebny. Czytałem ze długość przewodu nie powinna miec znaczenia wiec to zrobiłem lecz nie sprawdziłem jak było wcześniej, jednak też znalazlem artykuły w których mówią że ma znaczenie i nawet się stroi antene długością przewodu, więc nie wiem sam, prosze o propozycje jak moge to naprawić i czy ewentualnie dokupić przewód, jak tak to w jakiej długości

0 11
  • #2 30 Lis 2009 12:36
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jaki SWR na 1 i 40 kanale?
    Pokaz zdjęcie montażu, może promiennik i cewka jest za blisko karoserii?
    Michał

0
  • #3 30 Lis 2009 14:10
    zarebaluk
    Poziom 9  

zdjecie podam dopiero w piątek bo musiałbym rozebrac nadkole a obecnie jest to nie wykonalne , swr na 1 i 40 kanale jest w sumie równie wysoki (moze o 0,1 niższy ale w zasadzie to nieznacznie) cewka ma odległość jakies 3 cm od nadkola i 1,7 cm od błotnika promiennik jest co prawda blisko błotnika (jakies 3mm) ale jest izolowany -> założyłem gume 3mm (jego początek zaczyna sie już w srodku - jakieś 1,5 cm poniżej błotnika i dopiero reszta jest na powietrzu) zależy mi aby dobrze działała w tym miescu gdyz ładnie jest schowana nawet nie widać ze mam CB :) , pomimo wysokiego SWR mam też duża moc ok 3,5 Wat, gdzie to samo radio (alan 109) na antenie hustler ic100 miało ok niecalych 2W

0
  • #4 30 Lis 2009 14:13
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

zarebaluk napisał:
    cewka ma odległość jakies 3 cm od nadkola i 1,7 cm od błotnika promiennik jest co prawda blisko błotnika (jakies 3mm) ale jest izolowany -> założyłem gume 3mm (jego początek zaczyna sie już w srodku - jakieś 1,5 cm poniżej błotnika i dopiero reszta jest na powietrzu)
    I tu jest pies pogrzebany. Izolacja nic nie da. Trzeba cewkę razem z promiennikiem odsunąć od karoserii albo inaczej zamontować antenę.
    Michał

0
  • #5 30 Lis 2009 16:02
    stemar28
    Poziom 17  

Wyciąg antenę na zewnątrz i zacznie gadać normalnie. Wątpie żebyś odsunął antene w środku karoserji i żeby gadało.:)

0
  • #6 30 Lis 2009 16:03
    sp6
    Poziom 23  

To taki szpiegowski montaż anteny co by nikt nie widział i masz Babo placek.Nawet gdy odsuniesz ją maksymalnie od karoserii to zasięg będzie mniejszy ze względu na wysokość.

0
  • #7 30 Lis 2009 16:27
    zarebaluk
    Poziom 9  

ok, w takim razie bede musiał pokombinować z innym mocowaniem, to mi sie bardzo podobało bo nikogo nie kusiło ale cóż pokombinuje, założę inne mocowanie, zamiast motylka to imbusa, antene na klej i uszczelnie ;p to może złodzieje nie bedą atakowac ;p , szkoda że nie idzie jakoś tego obejść, bo chciałem krótką antenke aby nie było widać to odradzili bo osiągi kiepskie kupiłem dłuższą bo myślałem ze schowam i wyjdzie na to samo ,a to jeszcze gorzej bo teraz muszę ją wyciągnąć i bedzie jeszcze dłuższa ;p

Hmm a jakie odległości cewki od nadwozia byłyby skuteczne (zadawalające), bo moze go jeszcze opuszcze i odległość zwieksze o jakies 2 cm, czy to cos poprawi ?? , no tylko ze troche z tym roboty jest -> drugi raz dorabianie mocowania itp ;p

0
  • #8 01 Gru 2009 10:15
    stemar28
    Poziom 17  

No tak z 5 cm mogło by być.ale nadal masz promiennik w dziurze i ekran gotowy.Nie masz co kombinować wyciągaj antene na dach i zacznie latać:) A tak to jeszcze końcóweczka padnie.

0
  • #9 01 Gru 2009 11:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 01 Gru 2009 13:42
    stemar28
    Poziom 17  

Nie Tak szybko ale padają. Co to za odbiór i nadawanie na takiej antenie uważasz ze dobrze jest? Szkoda radia

0
  • #11 01 Gru 2009 15:28
    zarebaluk
    Poziom 9  

hehe, no tak, sama końcówka mocy nie powinna paść -> jakbym miał swr powyżej 3 to bym sie martwił, ale sam fakt że nie chce "gadać" tak jak należy to jest problem, może jeszcze z tymi odległościami pokombinuje jak nie to dorobie mocowanie (ładnie wygne kawałek blaszki przykrece do zawiasu do maski i bedzie na zewnątrz praktycznie w tym samym miejscu tylko 10cm wyżej, no i cewka bedzie na wierzchu skoro mówicie ze własnie dlatego nie gada :) ) , bo np. jakbym chciał mieć wieksze odległości to znowu promiennik się bedzie chował (będzie krótszy na zewnątrz)

0
  • #12 05 Sty 2010 11:57
    zarebaluk
    Poziom 9  

A mam jeszcze jedno pytanie, czy w przypadku jezeli chciałbym zostawić obecny montaż anteny i zastosował zamiast mojej antene helikalną np. SUNKER ELITE CB118 lub SIRIO MODEL DV27 S to czy by mogło to coś zmienić bo jeżeli chodzi o tą ostatnią to widzę że nie ma jakieś dużej cewki wiec może nie bedzie to miało wpływu iż schowam ją pod błotnikiem (bynajmniej może pociągnę na niej jakieś 3-4 km- to mi spokojnie powinno wystarczyć tylko że nie jestem pewny bo nigdy nie miałem styczności z antenami helikalnymi)

0