Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP nx7300 - komplikacje z włączaniem i samoistne zawieszenia

pat2008 30 Nov 2009 14:22 2833 5
 • #1
  pat2008
  Level 10  
  Witam!  Mam laptopa HP nx 7300 - działał dobrze aż nie skończyła się gwarancja. Mam ostatnio z nim problem natury sprzętowej - usterkę programową wykluczam w 100% (problem występuje na świeżo zainstalowanym Windowsie a nawet na dystrybucjach Live CD).

  Nieprawidłowe działanie objawia się na jeden z dwóch sposobów:

  SAMOISTNE ZAWIESZANIE SIĘ:
  Laptop zawiesza się samoistnie - podczas normalnej pracy w Windows - zupełnie losowo kursor myszy zamiera , klawiatura nie reaguje i tylko mieli dyskiem (zielona dioda HDD) i tak w nieskończoność, po dłuższym takim zatrzymaniu na chwilę włącza się wentylator schładza procesor i znowu to samo za jakiś czas. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wyłączenie i włączenie przyciskiem Power.Po takiej sytuacji laptop uruchamia się ale cały scenariusz lubi się powtórzyć.
  Do zawieszenia dochodzi zawsze jeśli komputer wprowadzę w tryb wstrzymania i później na nowo uruchomię, przy podnoszeniu systemu zatrzyma się i koniec.
  PROBLEMY Z WŁĄCZENIEM:
  Problem drugi to problemy z jego włączeniem - po naciśnięciu przycisku Power maszyna uruchamia się i zatrzymuje. Jeśli komputer postoi dłużej w takim stanie (czarny ekran, brak monitu BIOS-u) po dłuższej chwili (do 5 minut) pojawią się normalne ekrany startowe.Ewentualnie można wyłączyć go i włączyć ze dwa-trzy razy (za pierwszym czy drugim razem zatrzymuje się i zamiera zaraz po logo HP). Czasem lekkie dociśnięcie obudowy w okolicy touchpada (zaraz pod spacją) pomaga. Zapalają się wówczas równocześnie diody CapsLock i NumLock i maszyna się uruchamia.
  Słyszałem że problem może wynikać z powstaniem tzw. "zimnych lutów" na stykach układu BGA chipsetu i że płytę należałoby poddać procesowi reballing-u.
  Nie wiecie gdzie w Krakowie można byłoby to wykonać za w miarę rozsądne pieniądze? (laptop nie jest już pierwszej młodości...) A może jest jakaś inna przyczyna wam znana a możliwa do samodzielnego usunięcia z serwisówką w ręce.

  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc,
  pozdrawiam
  pat2008
 • #2
  pitek181
  Level 2  
  Witam,

  Przepraszam za reaktywację starego tematu ale mam identyczny problem jak kolega pat2008.

  Problem dotyczy nx7300 Windows XP (3,5 roku).

  1. Podczas pracy system zawiesza się i nie można nic zrobić. Dodatkowo wyłącza się wifi i audio. Wtedy muszę wyłączyć POWERem. W moim przypadku zawiesza się losowo - uruchamiany po wyłączeniu lub ze stanu wstrzymania.

  2. Przy uruchamianiu - czasami zawiesi się jeszcze przed uruchomieniem ekranu startowego, czasami na ekranie. Zauważyłem też, że próbuje kilka razy odczytać napęd DVD przy uruchamianiu. Tak jak kolega opisał pomaga dociśnięcie obudowy w okolicach touchpada ew. w okolicach dysku.

  Jakiś czas temu wymieniałem kabel z PINem do zasilacza.

  Będę wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam
  pitek181
 • #3
  pat2008
  Level 10  
  Witam Kolegów!

  Bogatszy o doświadczenia i wiedzę postanowiłem napisać kilka zdań.

  Niestety usterka opisana pierwotnie przeze mnie jest niemożliwa do usunięcia bez profesjonalnego sprzętu (stacja lutownicza na gorące powietrze lub podczerwień) i odpowiedniego doświadczenia. Aby problemu w pełni się pozbyć należy albo:

  1. wymienić płytę główną - zakup nowej to wydatek równoważny cenie laptopa, tak więc to wyjście praktycznie odpada - no chyba że uda się zakupić płytę naprawianą czyli po tzw. reballing-u.
  2. wylutować mostek południowy (układ na płycie - chip lutowany techniką powierzchniową BGA) i wlutować na nowo
  3. czasem pkt. 2 nie wystarcza i wówczas należy wymienić wylutowany układ na nowy co generuje dodatkowe koszty w kwocie 80-100zł.

  Generalnie w firmach za taką usługę życzą sobie 250-400 zł przy czym gwarancji nie chcą udzielić na okres dłuższy niż 3 a max 6 m-cy. Może się okazać że w czasie gwarancji sprzęt padnie i wówczas trzeba będzie wrócić do serwisu, gorzej jeśli padnie później. Wówczas jesteśmy w punkcie wyjścia bez kasy w kieszeni. Czasem zdarza się że komputer będzie działał poprawnie jeszcze kilka lat ale to niewielki odsetek napraw.

  Ja próbowałem przyjąć wariant ekonomiczny i sam zabrać się do tematu. Z serwisówką wymontowałem płytę główną, zaniosłem ją do człowieka naprawiającego chipsety w konsolach Sony i on co nieco podgrzał układ od góry i od dołu tzw. preheater-em (układ dodatkowo jest klejony więc jest problem z jego wylutowaniem bez uszkodzenia druku płyty głównej.On zaznaczył że takiego ryzyka nie podejmie. Niestety to co pomaga w konsolach nie pomogło płycie HP.
  Być może wylutowanie rozwiązałoby sprawę - mądrzejsi w temacie sugerują mimo wszystko zdjęcie układu, oczyszczenie styków i ponowne nałożeni kulek łączących układ z płytą. Postaram się poszukać serwisówki - gdy ja znajdę załączę do tematu.

  I teraz konkluzja: jeśli nie macie kogoś znajomego kto mógłby Wam płytę naprawić za flaszkę czy symboliczne "dziękuję" to najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest sprzedaż komputera na części - tak zrobiłem ja, wówczas co nieco kasy uda się odzyskać. Również płyta główna znajdzie swojego nabywcę który chętnie ją naprawi i później sprzeda. Zwróćcie uwagę, że na taki sprzęt często po-leasingowy itp. itd handlujący na aukcjach nie dają gwarancji dłuższej nic 3 m-ce. Znaczna część tych komputerów podlegała właśnie takim naprawom.

  Ten problem w laptopach (ostatnie często w HP - min modelach Compaq 6110, nx 7300, 7400 czy Pavilion dv6600) często wiąże się ze źle rozwiązanym układem chłodzenia. Układy są słabo wentylowane a z czasem zapychające się kurzem chłodzenie powoduje przegrzanie komponetów. Sprzęt pada też gdy jest eksploatowany w łóżku na kołdrze, która szczelnie zamyka otwory wentyalacyjne oraz przypadkowo gdy zawieszony komputer nie uśpi się i wciąż działa włożony do torby transportowej. Tych sytuacji należy unikać.

  Mam nadzieję że naświetliłem trochę problem i pomogłem podjąć właściwą decyzję.

  pozdrawiam
  pat2008
 • #4
  helmud7543
  Level 43  
  Sprawdź profilaktycznie dysk i RAM, żeby niepotrzebnie płyty nie wyjmować.
 • #5
  pitek181
  Level 2  
  Na ten czas sprawdziłem RAM memTestem oraz dysk self testem dostępnym z biosu. Wszystko było OK. Później sprawdzę poszczególne pamięci RAM. Co do zabawy w elektronikę - niestety jestem laikiem :)
 • #6
  pat2008
  Level 10  
  Witam Forumowiczów,

  dla zainteresowanych zamieszczam instrukcję serwisową laptopów z serii HP nx7300 i nx7400. Instrukcja jest w języku angielskim niemniej nie ma problemu ze zrozumieniem wskazówek demontażu laptopa, montażu czy opisu części z jakich jest złożony. Serwisówka określa też jakie podzespoły moga zostać użyte do rozbudowy laptopa-a np. procesory itp.

  Link
  Życzę owocnego serwisowania
  pozdrawiam
  pat2008