Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa kolumny z 3 głośnikami

~Domen~ 30 Nov 2009 15:19 5407 13
 • #1
  ~Domen~
  Level 14  
  Witam!!!
  Mam zamiar zbudować kolumna z 3 głośnikami. Posiadam 3 głośniki:
  -bassowy-Jakiś Polskiej produkcji ok 50W 8Ω
  -średnio tonowy-MRS 8W 8Ω
  -Wysoko tonowy-też polskiej produkcji 80W 8Ω
  Chciałbym połączyć je razem ale bez żadnych zwrotnic.Nie wiem poprostu jak je złączyć.
  W starych kolumnach jakie miałem w domu był głośnik bassowy i wysoko tonowy połączone ze sobą za pomocą kondensatora:
  BPE
  4,7 µF 63V
  Mam takich z 4 w domu. Jak nieda się wmontować tego średnio tonowego głośnika to podłącze wysoko tonowy i bassowy.
  z Góry dzięki.

  ================================================================

  Na basowym jest napisane:
  680-7684

  Lo Eff

  Wysokotonowym:
  Tonsil
  GDWK 9/80
  80W 8Ω

  Średniotonowy
  MRS
  8Ω 8W

  ale chyba tego średniotonowego nie włożę, bo za ma zbyt małą moc i może się spalić.
 • #2
  Slawex9
  Level 10  
  To zależy jaki opór kolumny toleruje twój wzmacniacz.
  Jeśli wartości oporów głośników połączonych równolegle, szeregowo lub mieszanie Ci się zgodzi to możesz je podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza.
  Szeregowo rezystancje dodajesz a równolegle : Budowa kolumny z 3 głośnikami
 • #3
  LemuRR 11
  Level 26  
  Przede wszystkim ,jak podłączysz wysoko-tonowy bezpośrednio do niskotonowego,spalisz go. Podałeś że wysoko-tonowy to tonsil GDWK 9/80 ,
  ma on 80W jedynie z filtrem wysoko tonowym....bez ma on 2,5 W(jeżeli mi nie wierzysz to sprawdź sam Link)
  spróbuj podłączyć to tak.Budowa kolumny z 3 głośnikami
 • #4
  ~Domen~
  Level 14  
  a jak bym chciał tylko bassowy i wysoko tonowy
 • #5
  omicronNs
  Level 21  
  LemuRR 11 chyba inaczej. Bez filtra oddaje 80W dlatego się pali. Z filtrem oddaje 2,5W tylko wysokich tonów.
 • #7
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Nie wolno włączać głośnika wysokotonowego (ani średniotonowego) bezpośrednio do wyjącia wzmacniacza. Zupełnie najprościej - to można połączyć głośniki przy użyciu wyłącznie kondensatorów. Rolę dławika weźmie na siebie indukcyjność cewki drgającej (ściślej mówiąc jej części wystajacej poza szczelinę magnetowodu, co jest zauważalne zwłaszcza w wypadku głośnika niskotonowego). A zatem: głośnik niskotonowy przyłączamy bezpośrednio do wzmacniacza, wysokotonowy zaś, połączony szeregowo z kondensatorem - równolegle do niego. (rys.1) Pojemność kondensatora należy dobrać taką, aby uzyskać impedancję zestawu niezależną od częstotliwości. Jeśli dolna częstotliwość graniczna gałęzi wysokotonowej (obliczona ze wzoru: fdw=1/(2ΠZC), gdzie fdw - dolna częstotliwość graniczna gałęzi wysokotonowej, Z-impedancja głośnika, C-pojemnośc kondensatora zwrotnicy) wypadnie niepraktycznie wysoko, powyżej górnej częstotliwości przenoszenia głośnika niskotonowego - należy włączyć szeregowo z głośnikiem niskotonowym dławik tak aby uzyskać mniejszą częstotliwość podziału, a pojemność kondensatora w gałęzi wysokotonowej zwiększyć (rys.2). Indukcyjność dławika oblicza się w przypadku idealnym ze wzoru:
  L=Z/2Πfgn gdzie L-indukcynjność dławika zwrotnicy, Z-impedancja głośnika, fgn-górna częstotliwość graniczna gałęzi niskotonowej. Poprawnie obliczone elementy zwotnicy powinny spełniać warunek:
  Z²=L/C.
  W rzeczywistym przypadku od obliczonej indukcyjności należy odjąć indukcyjność cewki głośnika niskotonowego, i taki dławik zastosować w kolumnie.
  Ta zasada moze być rozwinięta na większą liczbę głośników. W takim wypadku oblicza się najpierw część dotyczącą głośników średniotonowego i wysokotonowego, a następnie traktuje się ją jako zastępczy głośnik wysokotonowy, który dołącza się poprzez drugi kondensator (liczony ponownie, dla częstotliwości podziału między głośnikiem nisko-i średniotonowym (rys.3).
  Tak powstaje struktura zwrotnicy 6dB/oktawę. Tylko taka zwrotnica nie wnosi jakichkolwiek znieksztalceń fazowych (przy częstotliwości podziału zniekształcenia fazowe gałęzi nisko-i wysokotonowej się znoszą) pod warunkiem synfazowego połączenia głośników (czerwone plamki do siebie). Jednak słabe tłumienie niskich częstotliwości w gałęzi wysokotonowej sprawia że niezbędna jest tu znaczna moc głośnika wysokotonowego aby nie było niebezpieczeństwa jego spalenia, względnie zatosowanie wysokiej częstotliwości podziału co może zmusić do wydzielenia gałęzi średniotonowej a nawet dalszego jej rozdzielenia (zwrotnica cztero-, pięcio- etc. drożna). Dla obniżenia ceny (tak, tak!) powszechnie stosuje się zwrotnice 12 a nawet 18dB/okt. które zasługują na określenie dzieci k...wy i szatana :evil: Już przy 12dB/okt mamy przesunięcia fazowe ±90 stopni - razem 180st w obu gałęziach. Aby zapobiec powstaniu "dziury" dla częstotliwości podziału - stosuje się przeciwfazowe włączenie głośników. A to oznacza zniekształcenia fazowe na krańcach pasma. Co gorsze, nierzetelni producenci w dążeniu do dalszego obniżenia ceny potrafią zastosować filtr 6dB/okt dla głośnika niskotonowego, a dla wysokotnowego - 12 a nawet 18dB/okt. W takim wypadku reaktancje zwrotnicy nie ulegają skompensowaniu, i taka kolumna cechuje się wyjątkową nierównomiernością swojej impedancji w funkcji częstotliwości. Grozi to podwzbudzeniami a nawet zniszczeniem wzmacniacza lub glośnika wysokotonowego, jeśli akurat to on okaże się mniej wytrzymały.
  Dla ilustracji problemu warto sobie uświadomić że powszechnie przytaczany w literaturze i stosowany schemat dwudrożnej zwrotnicy 12dB (rys.4) jest błędny. Taka zwrotnica poza wyżej wymienioną wadą w postaci nie dajacych się wyeliminować zniekształceń fazowych dźwięku ma dodatkową wadę w postaci pasożytniczych rezonansów. Jej sctruktura nie uwzględnia bowiem obecności indukcyjności cewki głośnika niskotonowego, o której wspomniano wyżej. Wolna od tej dodatkowej wady jest zwrotnica przedstawiona na rys. 5, gdzie indukcyjność cewki głośnika można uwzględnić zmniejszając odpowiednio indukcyjność cewki zwrotnicy, podobnie jak to bylo w przypadku zwrotnicy 6db/okt.
  Budowa kolumny z 3 głośnikami
  Jeszcze a'propos stosowanych w zwrotnicach elementów. O kondensatorach elektrolitycznych (a już zwłaszcza zwykłych, biegunowych kondensatorach łączonych przeciwszeregowo) można powiedzeć to samo co o zwrotnicach wyższego rzędu. Mają one duży rozrzut pojemności, co gorsze bardzo niestabilnej czasowo i temperaturowo. Stosując je narażamy głośniki na zniszczenie, tak jednak robi się bardzo często zwłaszcza w tanich popularnych zestawach samochodowych, gdzie łatwo jest ukryć niepozorny kondensatorek, np w mocowaniu głośnika wysokotonowego. Bez porównania lepiej jest stosować kondensatory foliowe, nawet najtańsze i w miarę niewielkie kondesatory MKSE lub MKT. Pojemności rzędu 2µF dla potrzeb głośników wysokotonowych a nawet 20µF dla średniotonowych nie są w przypadku tych kondensatorów niczym nadzwyczajnym. Jeśli chcemy uzyskać szczególnie wysokie parametry - stosujmy kondensatory polipropylenowe.
  Dławiki wykonuje się prawie zawsze jako powietrzne, gdy chcemy zmniejszyć ich wymiary - można zastosować dławiki na rdzeniach ferrytowych, np. kubkowych koniecznie ze szczeliną, aby mieć pewność że rdzeń nie ulegnie nasyceniu. W każdym przypadku uzwojenie musi być silnie spojone, np. żywicą, inaczej będzie "grało" a w głośnikach owo "granie" odzwierciedli się pod postacią znieksztalceń.
 • #8
  LemuRR 11
  Level 26  
  Tomku, jednak wydaje nie się że Domen jednak sobie z tym nie poradzi. Z potrzeby chwili skleciłem schemat który jest umieszczony w poprzednim poście. Wydaje mi się że jest on dobry , i dość łatwy do wykonania. Nie trzeba używać kondensatorów foliowych ,w tym przypadku wystarczą 2 elektrolity połączone plusami..
  P.S podziwiam Twoją wiedzę na ten temat :!:
 • #9
  ~Domen~
  Level 14  
  mam 3 pytania:
  -czy moge je połączyć kondensatorem lub opornikiem na którym pisze BPE
  4,7 µF 63V ??
  - jaką objętość powinna obudowa ??
  -jakie wymiary by musiał mieć bassreflex żeby jak naj lepiej grało??
 • #10
  LemuRR 11
  Level 26  
  Ten KONDENSATOR będzie idealny ale tylko do podłączenia wysoko tonowego
  do średnio tonowego polecam minimum 10uF (2 elektrolity 22uF 50V połączone minusami), do wyliczania pudła rezonansowego
  polecam program WinIsd
 • #11
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  LemuRR 11 wrote:
  Tomku, jednak wydaje nie się że Domen jednak sobie z tym nie poradzi. Z potrzeby chwili skleciłem schemat który jest umieszczony w poprzednim poście. Wydaje mi się że jest on dobry , i dość łatwy do wykonania.

  Źle będzie jeśli jednak wzmacniacz nie podzieli powyższej opinii, i sfajczy się pod zbyt dużym obciążeniem. Dla najwyższych częstotliwości trzy równolegle połączone głośniki zamiast jednego to nie w kij dmuchał! Po to właśnie w zwrotnicach stosuje się dławiki w gałęzi nisko-i średniotonowej, bo samym głośnikom byłoby to właściwie obojętne: przeciążenie wysokimi częstotliwościami głośnikowi średniotownowemu nie grozi, podobnie jak niskotonowemu - wysokimi i średnimi. Można pominąć dławiki o ile faktycznie impedancja głośnika nisko - i średniotonowego znacząco rośnie ze wzrostem częstotliwości. Jeśli tego nie wiemy - bezpieczniej jest przyjąć że się nie zmienia, i włączyć dławik obliczony z prostego wzoru podanego wcześniej. Najwyżej zrobi się niewielka i płytka "dziura" w przenoszonym paśmie.
  Quote:
  Nie trzeba używać kondensatorów foliowych ,w tym przypadku wystarczą 2 elektrolity połączone plusami..

  Ale wlaściwie po co skoro kondensatory foliowe są obecnie tanie i wcale nie tak wielkie(nie to co kiedyś, papierowy kondensator z folią metalową 2uF w radiu "Tatry" to był solidny blok w blaszanej puszce!), Może jednak warto zadać sobie trochę trudu z ich znalezieniem, także proponowanego przez Ciebie kondensatora 10uF (widzialem go w minioną niedzielę na Wolumenie, koszt poniżej 10zł/szt a długość nie przekraczała 5cm) co oszczędzi nam przykrych rozczarowań w wypadku gdyby się elektrolity (zwłaszcza tez zwykłe, nie przewidzianedo pracy w kolumnach się "rozjechały") a wzmacniacz wskutek powyższego został przeciążony? Tym bardziej że i tak już ryzykujemy, rezygnując z dławików.
  Quote:
  P.S podziwiam Twoją wiedzę na ten temat :!:

  Dziękuję :) Ale może wskazane byłoby zachować strukturę "kaskadową" z rys. 3, nawet przy rezygnacji z dławików? Elementów zużyjemy dokładnie tyle samo co przy osobnym włączeniu każdego z głośnika (z wyjątkiem niskotonowego) przez "swój" kondensator, jak na Twoim schemacie, natomiast zyskamy lepsze zabezpieczenie najczulszego na przeciążenia głośnika wysokotonowego przed sygnałami o najniższych częstotliwościach, dzięki dodatkowemu ich tłumieniu przez elementy gałęzi średniotonowej.

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski
 • #12
  ~Domen~
  Level 14  
  Drogi Tomku
  1.chce tylko 2 głośniki
  2. czy moge to podłączyć za pomocą kondesatora czy opornika na którym pisze
  BPE
  4,7 µF 63V
  tak robiona o starych kolumnach
  3.podziwiam twoją wiedzę na ten ale nie rozpisuj sie tak bo i tak z tego nic nie rozumie


  Pozdrawiam
  Dominik
 • #14
  ~Domen~
  Level 14  
  Drogi Lemurze napisałem kondensator CZY opornik
  poprostu niewiedziałem co to